Ünnepeljen nálunk

2002. 12. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint a keddi parlamenti vitából kiviláglott: Kovács László felfokozott toleranciával rendelkezik a románság, s kiváltképpen annak is nagy nemzeti ünnepe iránt. Meglehetősen kevés toleranciával viseltetik viszont a magyarság, s kiváltképpen annak is szomorú történelmi évfordulóival szemben. Előbbi lehetne akár jó hír is, utóbbi azonban igen rossz hír, főleg ha a legnagyobb kormányzó párt első emberéről van szó. (Medgyessy Péter kormányfőt ehelyütt felesleges említeni, ő a Parlamentben nem volt ott, csak az ünnepi koccintáson.)
Iménti gondolatok mintegy összegző jellegűek, ha immáron lehiggadva próbáljuk értékelni a Kempinski hotelbeli sajnálatos eseményeket, az Erdély elcsatolásának évfordulóját ünneplőket, jobban szemügyre vehetjük ezt a toleranciaügyet. Kovács László a keddi plenáris ülésen olyasfélét ecsetelt, hogy példának okáért a mi nemzeti ünnepeink is lehetnek bántóak a környező országok számára. Meg is mondta: az 1848-as forradalomra gondolt. Csakhogy a magyar szabadságharc európai, kiemelkedő világtörténelmi esemény volt, s az erdélyi románság részére is a jobbágyfelszabadítást, a feudalizmus végét jelentette.
1918. december 1-jén Gyulafehérváron az erdélyi románok nemcsak kimondták a Romániával való egyesülést, de az erdélyi–román kormánytanácsot is létrehozták. Elnöke pedig nem volt más, mint Iuliu Maniu. Lehet, hogy Medgyessyéknek nem mond sokat e név, ám az erdélyi magyarok számára túlontúl sokat. A szélsőséges, fasiszta politikus arról vált hírhedtté, hogy 1944 végén emberiségellenes bűntettek egész sorát követte el Erdélyben a Maniu-gárdával, erdélyi magyarokat lemészárolva, mivel úgy vélte: a magyaroknak lakolniuk kell. Tettei oly embertelenek voltak, hogy még a szovjetek is megelégelték, s ideiglenesen átvették a közigazgatást. A kiszolgált tömeggyilkos bizonyára elégedetten nézett föl a pokol kondérjából a boldogan koccintó magyar politikusokat látva.
Kovács László a gyulafehérvári gyűlésről úgy emlékezett meg, mint ahol a wilsoni elveket valósították meg. Nos, a wilsoni elvek a nemzeti önrendelkezésről szóltak, a magyarokat azonban 1918 végén meg sem kérdezték – sem akkor, sem később –, saját jövőjüket miként képzelik el. Ahhoz pedig, hogy ezek az elvek hogyan valósultak meg a térségben, elég egy tragikus adalék: a volt amerikai elnök később megőrült, amikor látta, milyen tragikus következményekkel járt elveinek önkényes értelmezése.
Sajnos, napjainkban létezik már a katasztrófaturizmus is. Az MSZP–SZDSZ kormány viszont feltalálta ennek továbbfejlesztett változatát, a történelmi mazoturizmust. Szlogenek: Vendégváró Magyarország. Ünnepelje nálunk nagy történelmi évfordulóit! Programajánlatok németek, osztrákok számára: csak a napfényes Budapesten ünnepelhető bensőségesen a világosi fegyverletétel évfordulója (orosz barátainkat is várjuk), s kedvezményes árakkal tudunk szolgálni azon kedves vendégeink részére, akik hamisítatlan magyaros környezetben szeretnének koccintani a 955-ös augsburgi ütközet, esetleg az 1944. március 19-i német megszállás emlékére. S magyaros vendégszeretettel várjuk a török turistákat is. Buda 1541-es bevételére való emlékezés csak a helyszínen képzelhető el igazán hangulatosan.
A történelem az élet tanítómestere, a rómaiak szerint. Hogy kik voltak a mostani kormányerők tanítómesterei, arról pedig a történelem és az élet tanított meg bennünket. A Bourbonokról azt mondták, hogy semmit sem tanultak, de semmit sem felejtettek. Medgyessyékkel rosszabb a helyzet. Keveset tanultak. Ám azt is elfelejtették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.