Verespatakért tüntetett a Greenpeace

Bukarestben tüntettek a Greenpeace aktivistái az erdélyi Verespatakon tervezett aranybánya és ciános feldolgozó megnyitása miatt. Az engedély nélküli demonstrációnak a román rendőrség akciócsoportja vetett véget. A Greenpeace tagjait és a többi tiltakozót igazoltatták, videofelvételeket készítettek róluk és pénzbüntetést róttak ki rájuk. A román parlament viszont napirendre vette a kérdést, ám úgy tűnik: a zöldek álláspontját egyelőre csak a szélsőséges Nagy-Románia Párt osztja.

Szakács Árpád
2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az erdélyi Verespatakon tervezett aranybánya megnyitása ellen tüntettek csütörtökön Bukarestben a Greenpeace nemzetközi környezetvédelmi szervezet aktivistái. A helyszínen történtekről Kolovits Judit, a szervezet magyar képviselője számolt be lapunknak: a mintegy félszáz, több európai országból érkezett Greenpeace-tag, sárga ruhába öltözve két hatalmas transzparenst feszített ki a román főváros egyik központi terén álló diadalív előtt. A december elsejei nemzeti ünnep alkalmával elhelyezett koszorúkat eltakaró egyik óriási plakáton a verespataki beruházás leállítását követelő felirat, míg a másikon a „Ne kockáztassátok az EU-tagságot” jelmondat volt olvasható. Az engedély nélküli tiltakozó akciónak közel egy óra elteltével vetettek véget a román rendőrség speciális alakulatai. A körülbelül három tucat, feketébe öltözött kommandós fél óra alatt szorította ki a demonstrálókat a térről. Az akció végén a tiltakozókat egy szomszédos parkba terelték, ahol a zuhogó esőben több órán át igazoltatták az aktivistákat és videofelvételeket készítettek róluk, valamint elvették az útleveleiket, amit a fejenkénti másfél millió lejes – körülbelül 11 ezer forint – pénzbírság kifizetése után adtak vissza. Kolovits Judit elmondta: az aranybánya ellen fellépő verespataki Alburnus Maior nevezetű civil szervezet tagjai ugyanekkor a Parlament épülete előtt kíséreltek meg a beruházás ellen szóló érvekről tájékoztató anyagokat átadni, de nem kaptak engedélyt a demonstráció megtartására.
A Greenpeace képviselői a csütörtöki tiltakozó akciót megelőzően sajtóértekezleten ismertették azt a tanulmányt, amelyet a bécsi Európai Jogi Egyetem két tanára készített a tervezett aranybánya jogi vonatkozásairól. Eszerint az erdélyi község kitelepítésével tervezett aranybánya programja ellentmond a Románia által is ratifikált európai emberi jogi egyezménynek, amely szerint a szabadságjogok része a saját otthon sérthetetlensége is. A jogi szakértők azt is kiemelték, hogy a tervezett nyíltszíni ciánhasználat ütközik az Európa Tanácsnak és az Európai Uniónak a környezetre, illetve a talajvizekre vonatkozó irányelveivel. Az előzetes tervek szerint mintegy 900 családnak kellene elköltöznie otthonából. Mostanáig 60-70 család adta el házát és telkét a bányászati koncessziót kapott Gold Corporation vállalatnak.
A verespataki beruházás ügyét tegnap a román parlament is napirendre vette. Kolovits az akció sikereként értékelte, hogy az ülésre meghívást kapott a Greenpeace és az Albumus Maior képviselője is. A szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Párt (PRM) pedig – igaz, nem a környezetvédelmi, hanem a nemzeti érdekek sérelmére hivatkozva – bizalmatlansági indítványt terjesztett be a kormány ellen, amelyről még nem döntött a képviselőház. A PRM indoka az, hogy a nemesfémek bányászata Romániában állami monopólium kell, hogy maradjon. A román környezetvédelmi miniszter legutóbbi állásfoglalása szerint a beruházásról – a környezeti kockázatok miatt aggódó nemzetközi közvéleményre tekintettel – a román parlamentnek kell kimondania a végső szót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.