A betéti kamatok esését alig követte a hiteleké

Amitől mindenki tartott, bekövetkezett: a nemzetközi spekuláció és a kormányzat által kikényszerített jegybanki kamatcsökkenés nyomán a kereskedelmi bankok többsége – négy-öt nagy, döntően lakossági társaság kivételével – a hét folyamán csak a betéti kamatait mérsékelte, míg a hiteloldal terheit nem, vagy csak vontatottan csökkentette.

Binder István
2003. 01. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyaránt maximum két-három százaléknyi volt a kamatvágás mértéke a betétek és a kölcsönök terén az elmúlt napokban. Az állampolgárok által lekötött kisebb összegű, pár hónapra szóló betétek többsége így egyelőre az elemzők által ez évre várt öt százalék körüli infláció alatt fial (emiatt megeshet, hogy az ügyfelek más megtakarításokba, például ingatlanba vagy részvénybe viszik át pénzüket).
Néhány bank árazásai során úgy „akciózik”, hogy a csökkentést pár nappal-héttel késleltetve hajtja végre. Akadnak olyanok is, akik (nyilvánvalóan jegybanki kamatemelésre, s nyomában a bankközi árfolyamok növekedésére számítva) egyelőre csak kis mértékben csökkentettek. Ugyanezt a kivárást jelzi, hogy egyes pénzintézetek most a hosszabb periódusokhoz képest magasabb kamatokkal a rövid távú lekötések felé kívánják terelni betéteseiket. A folyószámlához kötődő betéti kamatvágások egy részét a társaságok csak február elejétől tudják érvényesíteni. A már meglévő szerződések ugyanis hátrányosan csak 15 napos előzetes bejelentés után változtathatók meg.
Az OTP Bank azonnali vagy februári hatállyal átlagosan 0,75-2 százalékkal mérsékelte lakossági, és 0,25-1,5 százalékkal vállalati betétkamatait (utóbbiak fix kamata hónapon belüli lekötésre így 1,75–3,5 százalék közötti lesz). A lakossági hitelek 1-2,5 százalékkal lettek olcsóbbak: a Forrás-hitel 5,50 nevű módozat például 0,5 százalékkal, a folyószámlához kötődő, illetve a szabad felhasználású jelzáloghitelek kamata pedig 1-2,5 százalékkal lett olcsóbb (mindegyik típusé január 1-jétől visszamenőleg). A céges kölcsönök átlagosan 1,25 százalékkal, de például az éven belüli kisvállalkozói hitelek kamata 2,5 százalékkal esett.
Nem nyúlt mostanáig a hitelkamatokhoz a Kereskedelmi és Hitelbank (K&H). A lakossági betétkamatoknál viszont legalább 2-3 százalékkal – a bankok közt talán a legradikálisabban – lejjebb tették a mércét. A bank közlése szerint például egymillió forint lekötése, lakossági forintszámlánál, 90 napra ezentúl 3,5 százalékkal, Trezor értékjegyüké ugyanilyen kondíciókkal február 3-tól 4,05 százalékkal kamatozik. A K&H megtakarítási betétszámláinál is átlagosan 3 százalékpont a csökkenés. A Magyar Külkereskedelmi Bank lekötött vállalati betéteinél 1-1,5 százalékkal, a lakossági számlabetéteknél 1, a privát megtakarítási számlánál viszont – nagyobb forintösszegek esetében – akár 2-2,2 százalékkal is lejjebb vitte a kamatot. A nagy rivális CIB Bank futamidőtől függően 1,25-1,5 százalékkal vágott kamatot privát ügyfeleknek szóló Classic betétjénél, s 1,5-1,75 százalékkal a Kincsem 2003 kötvénynél. A Raiffeisennél a lekötött forintbetétek az eddigi átlagosan 5,95-7,75 százalékról 4,5-5,5 százalékra estek múlt szerdán. Február elejétől újabb csökkentés jön, így félmillió forint alatti lekötésre 2,95-4 százalék kamat jár majd.
A Postabank 1-1,25 százalékkal vette vissza piaci lakás-, szabad felhasználású jelzálog- és személyi hiteleinek kamatát, de a devizahiteleknél 3,05 százalék az esés. A lakossági betétek kamatait két lépcsőben 1,5 százalékkal veszik vissza. A Földhitel- és Jelzálogbanknál 1,4-1,9 százalékkal lettek olcsóbbak a piaci alapú lakáskölcsönök és általános jelzáloghitelek kamatai. Csak a lakossági betéteknél vágott a Budapest Bank, ahol a számla nélküli lekötésekre és a Família betétszámlára 2, a folyószámlára átlagosan 1,1 százalékkal fizetnek kevesebbet, mint eddig.
***
Betétkamatok a nagyobb bankoknál
(félmillió forint félévi lekötésre)*

Pénzintézet neve Kamat mértéke (%)
Budapest Bank 4,90
CIB Bank 5,07
Citibank 3,45
Erste Bank 4,21
HVB Hungary Bank 4,50
Inter-Európa 5,50
K&H Bank 4,15
Konzumbank 6,00
Magyar Külkereskedelmi Bank 5,26
OTP Bank 4,5
Postabank 6,75
Raiffeisen Bank 5,25

* január 24-én, fix kamat, EBKM
Forrás: nyilvános banki hirdetmények

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.