Áreséssel nyitott a búza és a kukorica

Nagy Ottó
2003. 01. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak január elsején tartott zárva a chicagói árutőzsde, az év első hetének többi napján azonban lehetett kereskedni. A kukorica márciusi tőzsdei elszámolóára egy dollárral 92,4 dollárra mérséklődött a hét folyamán, míg a búza márciusra a múlt heti négydolláros esés után a héten további négy dollárral, 120,1 dollárra csökkent tonnánként.
A búzakontraktusok folyamatos gyengélkedése főként a pangó exportnak köszönhető. Az argentin búzabetakarítás 65 százalékos szinten áll, a termésbecslések 12,5 és 13,5 millió tonna között vannak, és a betakarítás hátralévő idejére jó időjárást jósolnak a meteorológusok. Az export élénküléséig az elemzők nem számítanak a búzapiac stabilizálódására. A piac az USDA (az USA mezőgazdasági minisztériuma) jelentésére várt, amely január 10-én jelent meg, s amelyben kiemelt figyelem kísérte a decemberi amerikai búzakészletadatokat, a vetési jelentést, illetve a legfrissebb orosz és ukrán exportszámokat.
Argentínában már majdnem teljes egészében elvetették a kukoricát. Dél-Afrikából szintén jó hírek érkeznek a kukorica vetéséről.
Az Agrograin Rt. elemzése szerint a belső piac továbbra is nyomott marad, gyökeres változás a közeljövőben nem várható. Az export áll, főként az alacsony világpiaci árak, a gyengülő dollár és az erős forint miatt.
Az év utolsó hete nem hozott lényeges változást a fehérjetakarmány-piacon. Az időjárás Dél-Amerikában továbbra is ideális volt, és az ünnepek miatt a legtöbb piacon az aktivitás is minimális szinten maradt. Az amerikai szójabab iránt továbbra is erős a kereslet, így az USA-export az előrejelzést meghaladhatja. Ugyanakkor a belső szójadarapiac változatlanul gyenge. A piacok egyelőre kivárnak. A várakozások szerint az átmenő készletet tovább csökkentik, ami már alacsony (125 millió bushel) szintet jelenthet. Az árak ennek megfelelően néhány dollárt emelkedtek, elsősorban spekulatív vételek miatt. A hazai piacra a magas dunai vízállás miatt továbbra is kevés áru érkezik, így némi keresletet lehetett tapasztalni azonnal szállítható tételekre.
A hallisztpiac továbbra is szilárd. Kína vevőként jelent meg a perui piacon. Egyelőre nincs hír arról, hogy januárban fogják-e a perui hatóságok engedélyezni a halászatot egy rövid, átmeneti időszakra, ezért stabil árakkal lehet számolni március-áprilisig.
A második héten kereskedésbe kezdett a Budapesti Árutőzsde (BÁT) is, és a búza ára – akárcsak a hó – azonnal leesett. Márciusra 160, májusra 360 forinttal lett olcsóbb a kenyérgabona. Kedden – ugyanúgy, ahogy az időjárásban – nem változott semmi, de a búzajegyzések 100–570 forinttal zuhantak. Szerdán a márciusi elszámolóár 270 forinttal emelkedett, ami már előszele volt a csütörtöki márciusi 400, illetve a májusi 300 forintos emelkedésnek. Pénteken azonban ismét nekikezdett a hóesés, így a búzaárak is estek, a jegyzés márciusra 120 forinttal esett, és 22 380 forinton zárt. A második héten a kukorica együtt mozgott a búzával, ezért hétfőn 450 forinttal esett márciusi jegyzése, kedden azonban már 750-nel került lejjebb a tengeri márciusi jegyzése, míg májusra limittel esett az ára. Szerdán minimálisan mozgott a kukoricapiac, csütörtökön emelkedett, és 21 090 forinton állapodott meg a tengeri elszámolóára, és pénteken további száz forinttal emelkedett.
Az utolsó kereskedési napon az extra búza márciusi ára 23 700, a takarmánybúzáé 21 ezer, a takarmányárpáé 19 ezer, az olajnapraforgóé 62 ezer forint volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.