Bizonytalanság az olajpiacon

Hétfőn reggel a kőolaj már csak kissé volt olcsóbb a pénteki záró áránál a szabadpiacon. A befektetőket nem győzte meg az OPEC vasárnap elhatározott, napi 1,5 millió hordós termelésnövelése arról, hogy a nagy exportőrök pótolni tudnák vagy akarnák a venezuelai sztrájk miatt kiesett ellátást. Az amerikai piacon hetekbe telhet, míg a vasárnap bejelentett többlet megjelenik.

2003. 01. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Venezuela a világ ötödik legnagyobb bizonyított kőolajtartalékával rendelkezik. Az elmúlt év januárjában ez az adat 77,7 milliárd barrel volt, ami nagyjából 10,5 milliárd tonnának felel meg. Ez az érték a nyugati félteke legjelentősebb tartaléka. Két évvel ezelőtt az ország 173 millió tonna kőolajat termelt ki, ami napi 3,5 millió barellnek felel meg, s a világ éves kőolaj-kitermelésének öt százalékát teszi ki; a latin-amerikai állam ezzel a hatodik helyet foglalja el a kőolaj-kitermelők toplistáján. A kitermelt nyersolajból 115 millió tonnát exportáltak, ami átlagosan számítva naponta 2,3 millió barell eladását jelenti, ezáltal Venezuela a világ ötödik legnagyobb olajexportőre, a külpiacain eladott mennyiség a globálisan exportált olaj hat százalékát teszi ki. De nem csak kőolajat, hanem a legtöbb olajexportőr államtól eltérően Venezuela készterméket is exportál (motorbenzint, gázolajat és repülő-hajtóanyagot, úgynevezett JET-et): 37 millió tonnás exportjával (ami napi 0,75 millió barellnek felel meg) a világ kőolajtermék-exportjának csaknem öt százalékát biztosítja. A kőolajat és az üzemanyagokat is figyelembe véve a világ harmadik legnagyobb exportőre (Szaúd-Arábia és Oroszország után); kitermelésének nagyjából 15 százalékát hasznosítja belső piacon, a maradékot pedig külpiacon értékesíti, nagyobb részt az Amerikai Egyesült Államokban, ahol Venezuela teljes kivitelének hatvan százaléka talál vevőre. Az amerikai importőrök az államok teljes kőolaj- és kőolajtermék-importjának 13 százalékát vásárolják meg Venezuelából.
A szikár számadatokból egyértelművé válik, hogy miért okozott krízishelyzetet a nemzetközi piacokon a több mint negyven napja tartó venezuelai sztrájk. A munkabeszüntetések a kőolaj-kitermelést és a -finomítást, az pedig az Egyesült Államok készleteinek mértékét befolyásolták, amely közvetlenül és azonnal kihat a nemzetközi olajpiacon forgó termékek árai.
A tíztagú OPEC ezért döntött úgy vasárnap Bécsben, hogy Venezuela nélkül napi 1,5 millió hordónyi napi többletkitermeléssel pótolják a sztrájkok miatt a piacról kieső olajkészletet mindaddig, amíg véget nem ér a munkabeszüntetés és a latin állam kitermelése nem áll vissza korábbi, megszokott szintjére.
A Venezuelában december óta tartó, az ellenzék által irányított sztrájk célja az 1998-ban megválasztott Hugo Chávez elnök lemondatása és idő előtti választások kiírása. A sztrájk miatt a napi 3,1 millió barell körüli kőolaj-kitermelés kilencven százalékkal csökkent. Kiestek tehát a közvetlenül az Egyesült Államok piacára szánt készletek, de a közvetett amerikai export is visszaesett, mivel szintén Venezuela a szállítója az USA-ba exportáló nagy európai finomítóknak, a Hovensának, a St. Croix-nak, a U. S. Virgin Islandsnak.
Az Egyesült Államok a venezuelai importforrás kiesését – a hazai készletek aktívabb felhasználása mellett – addicionális kanadai, mexikói, európai, nyugat-afrikai vásárlásokkal pótolja. Az OPEC vasárnapi döntése éppen ezért aggasztja is a nagy kitermelő és exportőr államokat. Hiszen a pótlólagos olajszállítmányok negyven-ötven nap alatt jutnak el az Egyesült Államokba, s ha ezen idő alatt visszaáll Venezuela olajkitermelése a korábbi szintre, úgy nyersolajtöbblet jelentkezik a piacon, amely drasztikusan leszoríthatja – igaz, csak átmenetileg – az árakat.
Hugo Chávez elnök mellesleg mindent megtesz annak érdekében, hogy az ország egyetlen olajtársaságánál, az állami tulajdonban lévő Petroleos de Venezuelánál helyreálljon a rend. Az általános sztrájkhoz csatlakozó társaság több vezetőjét eltávolította pozíciójából, s mindent megtesz, hogy a karhatalom bevetése mellett legalább részben helyreálljon a kőolaj-kitermelés és a termékfeldolgozás az országban. Azt ma még nehéz megjósolni, hogy mikor és milyen sikerre jut az elnök. Eltérő információk vannak arról, hogy a Petroleos de Venezuelánál milyen is valójában a sztrájkhangulat. Egyes jelentések szerint nyolcvan- százalékosnak tekinthető a munkabeszüntetés, más források viszont arról tudósítanak, hogy napról napra csökken a sztrájkkedv.
***
Az állam cége. Venezuela 1975–1976-ban államosította az olajiparát. A ’77-ben alapított holding, a Petroleos de Venezuela (PDVSA) a világ harmadik legnagyobb olajtársasága. Éves forgalma meghaladja a negyvenmilliárd dollárt, nettó profitja pedig négymilliárd dollár körül ingadozik. A társaság igen vonzó a nagy multinacionális cégek számára, s függetlenül attól, hogy a helyi alkotmány mondja ki a társaság állami ellenőrzésének szükségességét, vegyesvállalati partnerként tőkét fektetett a cégbe az ExxonMobil, a Shell, a British Petrol és a Conoco is. A PDVSA hat hazai finomítójának kapacitása nagyjából évi 65 millió tonna, azaz a hazai kőolaj-kitermelésnek nagyjából a negyven százalékát képesek feldolgozni. Ezenkívül viszont a PDVSA további nyolc USA-beli, kilenc európai (németországi, svédországi, belgiumi és nagy-britanniai), valamint egy, a Holland Antillákon lévő kőolajfinomítóban rendelkezik tulajdoni részesedéssel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.