Hosszas tárgyalásokat követően három lehetőség van az asztalon: a program törlése, a módosított csomag elfogadása vagy az eredeti szerződés helybenhagyása. Az elsőnek két módozata került szóba, az egyik az ügylet teljes visszavonása, amely 64,8 milliárd forintos kötbér kifizetését és így nemzetközi, illetve belpolitikai bonyodalmakat vonna maga után, valamint egy olyan változat, miszerint a program 108 milliárdos értékének megfelelő, a Wallenberg csoporttól származó svéd termék valóban bekerülne az országba, ám nem vadászrepülőgépek formájában. A Honvédelmi Minisztériumból származó értesüléseink szerint a szaktárca és egyes szocialista lobbik szerették volna ugyan elérni a Gripenek törlését, a végső szót kimondó Medgyessy Péter tart ennek súlyos következményeitől.
A kormányfő ennek megfelelően várhatóan a módosított szerződést preferálja: eszerint később, 2006-ban légi utántöltésre és földi célok elleni precíziós csapásmérésre már alkalmas Gripenek érkeznének. Hivatalos információk szerint ez az opció mindössze 15,2 százalékkal növeli a költségeket, ám úgy tudjuk, ez a szám viszonylagos: a radikális technikai módosítások valójában 70 százalékkal kerülnek többe, csak az új pénzügyi konstrukció és a gépekhez tartozó szolgáltatások (repült órák) jelentős lefaragása eredményezi a jóval alacsonyabb hivatalos számokat. A tárgyalások eredményeként kitolódik a kifizetés futamideje, amely így elviselhetőbb lesz a mindenkori költségvetésnek.
Úgy tudjuk: a Gripen-ellenes szocialista – törvényhozói, ipari, speciális orosz kapcsolatokkal bíró – lobbi mindazonáltal nem marad hoppon: az orosz RSZK MiG képviselőivel karöltve ugyanis az úgynevezett MiG–29 Turul programot ajánlják.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
