Szatmárnémeti. Tegnap Szatmárnémetiben rövid megbeszélésre került sor a magyar kormánydegáció és egyes határon túli magyar vezetők között. A megbeszélés után – amelyen Markó Béla házigazda mellett Bugár Béla, a felvidéki Magyar Koalíció Pártjának elnöke és Kasza József, a Vajdasági Magyarok Szövetségének vezetője is részt vett – Medgyessy Péter a sajtónak elmondta: a kedvezménytörvény módosításának legújabb tervezete (amelyet az RMDSZ például csak csütörtökön kapott kézhez, így nem volt ideje az ezzel kapcsolatos álláspontját kialakítani – a szerk.) további szakértői megbeszéléseket igényel, és a február második felében sorra kerülő Máértre elkészülő verzió már tartalmazni fogja a határon túli magyarok észrevételeit is. A megbeszélésen felmerült annak igénye, hogy az anyaországi költségvetési támogatásokat kezelő közalapítványok minél hamarabb elkezdhessék idei támogatásaik folyósítását.
Adrian Nastase és Medgyessy megállapodott: a két ország közösen kéri az EU támogatását a Budapestet Bukaresttel összekötő autópálya mielőbbi megépítéséhez. Újságírói kérdésre kiderült, hogy a két kormányfő az úgynevezett négyes korridort szorgalmazza, így az autópálya nyomvonala elkerüli Erdélyt.
A román miniszterelnök megígérte, hogy kormánya következő ülésén szorgalmazni fogja a magyar befektetőkkel szemben nemrég felállított százezer eurós alsó összeghatár csökkentését. A kormányfői megbeszélések után Adrian Nastase a kormányzó Szociáldemokrata Párt elnökeként aláírta azt a pártközi megállapodást, amelyet az MSZP részéről Kovács László elnök jegyzett.
Az RMDSZ hetedik kongreszszusának megnyitása előtt a belső ellenzék, a Reform Tömörülés vezetői „utolsó szabad és büntetlen elhatárolódás” címmel osztották ki aggodalmaikat megfogalmazó közleményüket. Az RMDSZ-kongresszusok történelmében először fordul elő, hogy a román miniszterelnök személyes jelenlétével tiszteli meg a rendezvényt. Adrian Nastase a kisebbségek érdekében elért eredmények felsorolása után kifejtette: nem ért egyet a kollektív autonómia gondolatával. Bejelentette: kormánya mindent megtesz az állami magyar nyelvű egyetem mielőbbi beindítása érdekében. Medgyessy Péter kifejtette, hogy Magyarország mindent megtesz Románia mielőbbi uniós tagsága érdekében, és kiállt az RMDSZ egysége mellett. A magyarok szülőföldön való maradása érdekében kormánya részéről több segítséget ígért, mint az elmúlt hónapokban. Markó Béla elnök elmondta: a szervezet következetes munkával komoly politikai tekintélyt vívott ki mindkét országban, ennek köszönhető a kongresszus iránt tanúsított megkülönböztetett figyelem. Németh Zsolt, a Fidesz alelnöke gratulált a két baloldali párt frigyéhez, amelyet a konzervatív RMDSZ kongresszusa alkalmából kötöttek, majd kifejtette: nem szükséges a státustörvény további szűkítése, mert az nem ellentétes az uniós normákkal.
Az RMDSZ kongresszusának munkálatain nem vesz részt Tőkés László tiszteletbeli elnök, aki felfüggesztette a szövetségben folytatott tevékenységét mindaddig, amíg „helyre nem állítják a törvényes rendet”. A református püspök mára összehívta a szatmárnémeti Láncos-templomba az egyházkerület rendkívüli közgyűlését. Lapunk információi szerint előfordulhat, hogy a küldöttek a tiszteletbeli elnök cseréjét javasolják: Sütő Andrást Tőkés László helyére. A belső ellenzéknek nevezett Reform Tömörülés tagjai nem vesznek részt a rendezvény munkálatain, de a helyszínen közleményt osztottak ki, amelyben aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy a „minden erdélyi magyarnak helyet adó, sokszínű közösségi önkormányzat helyett csak a párttagok érdekeit képviselő, homogén és központosított egypárttá” alakul az RMDSZ.
*
Mádl Ferenc köztársasági elnök levélben köszöntötte az RMDSZ kongresszusának résztvevőit. Mint kifejtette: bízik benne, hogy az RMDSZ mostani tanácskozása is hozzájárul „a viták kereszttüzébe került kedvezménytörvény további sorsának jó alakulásához”.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
