Szakszervezetek a minimálbér mellett

MSZOSZ-es szakszervezetek közös közleményben utasították viszsza a bérkiáramlás és a magas minimálbér veszélyeiről szóló kormányzati nyilatkozatokat. A Munkástanácsok elnöke szerint sajnálatos, hogy a magát baloldalinak nevező kormány egyedül az olcsó munkaerőben látja hazánk versenyképességének megőrzését.

Bákonyi Ádám
2003. 01. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszautasítjuk azokat a kijelentéseket, melyeket kormánytagok, politikusok és kutatók tettek a hazai bérkiáramlás és a magas minimálbér veszélyeiről – olvasható abban a közleményben, amit az MSZOSZ Ipari-Energetikai Részszövetségének nyolc szakszervezete fogalmazott meg. Az érdekvédők felhívják a figyelmet arra, hogy az EU-hoz csatlakozó országok közül hazánkban nőtt a legnagyobb mértékben az ipari termelékenység, miközben a nemzeti össztermékben a bérköltség aránya nálunk a legkisebb.
– A kormánynak sürgősen hozzá kell látnia egy komplex bérfelzárkóztatási program kidolgozásához – mondta lapunknak Szőke Károly.
*
A Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy a felzárkóztatás érdekében legalább a GDP növekedésével arányosan kellene emelni a béreket. Kérdésünkre Szőke kijelentette: továbbra is ragaszkodnak ahhoz az – Európai Szociális Chartában megfogalmazott – alapelvhez, hogy a legkisebb bér nettó értékének el kell érnie a nettó átlagkeresetek hatvan százalékát.
Elfogultnak, szakmaiatlannak és tisztességtelennek nevezte a közelmúlt gyárbezárásait a minimálbér korábbi emelésével összefüggésbe hozó kormányzati nyilatkozatokat Palkovics Imre. A Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke szerint elfogadhatatlan, hogy a kabinet a problémák okát abban jelöli meg, hogy egyesek havi ötvenezer forintot keresnek. – Sajnálatos, hogy a magát baloldalinak nevező kormány egyedül az olcsó munkaerőben látja Magyarország versenyképességének megőrzését – fogalmazott. Hangsúlyozta: inkább olyan szakképzési rendszert kellene megalkotniuk, amely képes követni a munkaerőpiac egyébként valóban változó igényeit. – Sürgetjük a bérfelzárkóztatási stratégia kidolgozását, hiszen az uniós csatlakozásnak nem lehet más célja, mint a magyar munkavállalók bér- és életkörülményeinek jelentős javulása – szögezte le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.