Havel hétfőn a prágai várban a Csehországba akkreditált 93 diplomáciai képviselet vezetőit fogadta, s köszönetet mondott nekik és elődjeiknek mindazért, amit a Cseh Köztársaságért tettek, arra kérve őket, adják át üdvözletét országaik államfőinek. A diplomáciai testület nevében az apostoli nuncius Havel távozásának méltó időzítéséről beszélt. „Olyan időpontban távozik ön posztjáról, amikor országa az Európai Unió küszöbén áll, s amikor itt demokrácia van” – mondta. Havel a diplomaták előtt annak a reményének adott hangot, hogy életerős, friss, az ország eddigi politikáját követő utód lép helyébe.
Kedden a cseh államfő Brnóban az alkotmánybíróság és a legfelsőbb igazságszolgáltatási testületek vezetőivel búcsúebéden vett részt. Ma pedig Lányban, a Prágához közeli elnöki rezidenciában találkozik a rendszerváltás utáni kormányfőkkel, helyetteseikkel, a parlament kamaráinak vezetőivel, a számvevőszék és a hadsereg csúcsvezetőivel. Az elnök meghívta számos politikai ellenfelét és bírálóját is, köztük Václav Klaust, a Polgári Demokrata Párt (ODS) tiszteletbeli elnökét, és Milos Zeman exkormányfőt is. Közismert, e két politikus és Havel kapcsolatára inkább a feszültség volt a jellemző. Havel a hónap végén búcsút vesz az újságíróktól is, igaz, nem véglegesen, hiszen kétségtelen, a sajtó továbbra is nyomon követi majd az exállamfő minden megnyilatkozását. A cseh köztársasági elnök még januárban hivatalos látogatást tesz Németországban, s utolsó hivatalos külföldi útja államfői minőségben a legközelebbi keleti szomszédhoz, Szlovákiába vezet, ahol 1992-ben mint utolsó csehszlovák államfőt kifütyülték és tojással dobálták meg.
Jóllehet Havel az elmúlt két évben többször kinyilvánította, örömmel várja államfői megbízatásának lejártát, hogy ismét drámaírással, emlékeinek feldolgozásával s olvasással foglalkozhasson, azt azonban lehetségesnek tartja, hogy valamiképpen részt vesz a közéletben. A jelenlegi kormány több tagja hasznosnak látná, ha Havel a jövőben mint exállamfő „alkalmanként besegítene” különösen a nemzetközi fórumokon, hiszen a prágai bársonyos forradalom legendás alakja világszerte mindmáig nagy népszerűségnek örvend.
A jövő héten, január 15-én a cseh képviselőház kétszáz és a szenátus nyolcvanegy tagja már eldöntheti, ki lesz Havel utódja. Ám minden jel arra mutat, hogy első nekifutásra nem sikerül új államfőt választaniuk, hiszen egyetlen parlamenti párt sem állított a más pártok számára is elfogadható jelöltet. Ellenkezőleg: a parlamenti pártok mindegyike saját jelölttel indul a választásokon anélkül, hogy – legalábbis mostanáig – esélyük lenne a győzelemre. Ha patthelyzetre kerül sor, napirendre kerülhet a közvetlen államfőválasztás.
Itt az új világ a Vasasnál – hét játékost azonnal kiraktak a keretből
