Václav Havel készül a búcsúra

Háromévi csehszlovák s tízévi cseh államfői szolgálat után Václav Havel köztársasági elnök számára elérkezett a legmagasabb közjogi méltóság posztjáról való távozás ideje. Az elnöki hivatal protokollosztályának figyelme ezekben a napokban Havel búcsúsorozatának zökkenőmentes lebonyolítására irányul.

Somogyi Mátyás
2003. 01. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Havel hétfőn a prágai várban a Csehországba akkreditált 93 diplomáciai képviselet vezetőit fogadta, s köszönetet mondott nekik és elődjeiknek mindazért, amit a Cseh Köztársaságért tettek, arra kérve őket, adják át üdvözletét országaik államfőinek. A diplomáciai testület nevében az apostoli nuncius Havel távozásának méltó időzítéséről beszélt. „Olyan időpontban távozik ön posztjáról, amikor országa az Európai Unió küszöbén áll, s amikor itt demokrácia van” – mondta. Havel a diplomaták előtt annak a reményének adott hangot, hogy életerős, friss, az ország eddigi politikáját követő utód lép helyébe.
Kedden a cseh államfő Brnóban az alkotmánybíróság és a legfelsőbb igazságszolgáltatási testületek vezetőivel búcsúebéden vett részt. Ma pedig Lányban, a Prágához közeli elnöki rezidenciában találkozik a rendszerváltás utáni kormányfőkkel, helyetteseikkel, a parlament kamaráinak vezetőivel, a számvevőszék és a hadsereg csúcsvezetőivel. Az elnök meghívta számos politikai ellenfelét és bírálóját is, köztük Václav Klaust, a Polgári Demokrata Párt (ODS) tiszteletbeli elnökét, és Milos Zeman exkormányfőt is. Közismert, e két politikus és Havel kapcsolatára inkább a feszültség volt a jellemző. Havel a hónap végén búcsút vesz az újságíróktól is, igaz, nem véglegesen, hiszen kétségtelen, a sajtó továbbra is nyomon követi majd az exállamfő minden megnyilatkozását. A cseh köztársasági elnök még januárban hivatalos látogatást tesz Németországban, s utolsó hivatalos külföldi útja államfői minőségben a legközelebbi keleti szomszédhoz, Szlovákiába vezet, ahol 1992-ben mint utolsó csehszlovák államfőt kifütyülték és tojással dobálták meg.
Jóllehet Havel az elmúlt két évben többször kinyilvánította, örömmel várja államfői megbízatásának lejártát, hogy ismét drámaírással, emlékeinek feldolgozásával s olvasással foglalkozhasson, azt azonban lehetségesnek tartja, hogy valamiképpen részt vesz a közéletben. A jelenlegi kormány több tagja hasznosnak látná, ha Havel a jövőben mint exállamfő „alkalmanként besegítene” különösen a nemzetközi fórumokon, hiszen a prágai bársonyos forradalom legendás alakja világszerte mindmáig nagy népszerűségnek örvend.
A jövő héten, január 15-én a cseh képviselőház kétszáz és a szenátus nyolcvanegy tagja már eldöntheti, ki lesz Havel utódja. Ám minden jel arra mutat, hogy első nekifutásra nem sikerül új államfőt választaniuk, hiszen egyetlen parlamenti párt sem állított a más pártok számára is elfogadható jelöltet. Ellenkezőleg: a parlamenti pártok mindegyike saját jelölttel indul a választásokon anélkül, hogy – legalábbis mostanáig – esélyük lenne a győzelemre. Ha patthelyzetre kerül sor, napirendre kerülhet a közvetlen államfőválasztás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.