Vizsgálják az áramkorlátozás okát

Vizsgálatot indított a Magyar Energia Hivatal (MEH) a január 13-án elrendelt részleges és országos áramkorlátozás miatt – nyilatkozta lapunknak Kaderják Péter elnök. A januártól részlegesen megnyitott árampiacra még egy cég sem lépett át a nyitáshoz szükséges rendeletek késedelmes megjelenése miatt. A kormány úgy döntött az energiaárak jelentős emeléséről, hogy az évek óta ígért új gáztörvény tervezete még mindig nem került az Országgyűlés elé.

Mayer György
2003. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átlagosan tíz százalékkal: a lakossági fogyasztók számára 8,7, a nem lakossági fogyasztóknak 3–14 százalékkal drágul a villamos energia február 1-jétől. A nappali áram ára kilowattóránként 7,7 százalékkal emelkedik, ami 22 forint helyett 23,70 forintot jelent. Az éjszakai kedvezményes tarifa – 13,7 százalékkal emelkedve – 11,60 forint lesz. A földgáz ára május 15-től változik: a lakossági fogyasztóknál 12, az egyéb fogyasztók esetében 15 százalékkal emelkedik.
Kaderják Péter, a Magyar Energia Hivatal elnöke lapunknak úgy fogalmazott: a kormány döntése a villamos energia árának rendezéséről egybeesett a MEH javaslatával. Az árrendezésnél figyelembe kellett venni, hogy áremelés hiányában az MVM Rt.-nél harminc-negyvenmilliárd forint közötti hiány keletkezett volna az idén. Mint mondta: a termelői, vagyis az erőművi oldalon öszszességében nem volt áremelési kényszer, míg az áramszolgáltatóknál jelentkező indokolt növekedés a végfelhasználói ár arányában alig éri el az egy százalékot. A feljogosított nagyfogyasztók esetében a január elsejétől részlegesen megnyílt árampiac lehetőséget biztosít a szabad szolgáltatóválasztásra, az importra, és ebből következően az áralkura is. Mivel a gázszolgáltatási törvényre alapozott árszabályozás jelenleg nincs hatályban, ezért az árdöntések mértékéről és időpontjáról a gazdasági és közlekedési miniszter szabadon dönt. Az azonban tény, hogy a gázárak már hoszszabb ideje nem fedezték a szektor működési költségeit, pedig ezt a gáztörvény is előírja.
Kaderják Péter szerint, bár a törvény alapján a hazai villamosenergia-piac 30–35 százalékát érinti a liberalizáció, a versenypiacra csak fokozatosan és akkor fognak átlépni az érintett nagyfogyasztók, ha megfelelő, becslések szerint tíz százalék körüli árelőnyt kapnak. Lassítja a folyamatot, hogy a fontos árrendeletek, szabályozások csak december utolsó napján jelentek meg, ezért még kevés idő állt a nagyfogyasztók rendelkezésére. Ezzel együtt a nemzetközi tapasztalatok is azt mutatják: a piacnyitást követően minden országban csak fokozatosan léptek át a szabadpiacra az érintett fogyasztók. Magyarországon is az várható, hogy a feljogosított cégek legfeljebb fele fogja az év végéig a szabadpiaci versenyt választani.
Számolni kell ugyanakkor a szabadpiac bizonytalanságaival is, mert a verseny nemcsak árcsökkenést, hanem áremelkedést is hozhat, mint bármely más termék esetében, ahol a kereslet-kínálat árszabályozó hatása érvényesül – mutatott rá a szakember. Jó példa erre, hogy a januári nagy hidegben és rendkívüli havazásban az európai energiapiacon néhány alkalommal 1700 euró/megawattóra (ötszáz forint/kilowattóra) áron lehetett áramhoz jutni. Ennek ellenkezője volt tapasztalható decemberben, amikor a két ünnep között kilowattóránként négyforintos volt az európai ár. Vagyis az eddig megszokott, egy évig stabil hatósági árakkal szemben a nagykereskedői árak olykor nehezen kiszámíthatóan mozoghatnak. Mindez azért rendkívül fontos, mert az áraknak biztosítani kell a befektetők számára, hogy érdemes legyen beruházni és új termelői kapacitásokat építeni.
A MEH elnöke elmondta azt is: a hazai szabad áramkapacitások nagy részét még az 1995–96-os privatizációhoz kapcsolódva hosszú távú szerződésekkel lekötötte a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. Éppen ezért jogosak az ipari nagyfogyasztók felvetései a hiányzó és elfogadható árú hazai szabad kapacitások ügyében. Ebben változást fog hozni a januárban életbe lépett villamosenergia-törvény végrehajtási kormányrendelete, amely kimodja: amennyiben a közüzemi nagykereskedő által lekötött kapacitások meghaladják a közüzem ellátásához szükséges mennyiséget, akkor vagy újra kell tárgyalni ezeket a szerződéseket, vagy árverezni kell a kapacitásokat. A MEH megkezdte az MVM-el az ezzel kapcsolatos egyeztetéseket. Várhatóan március után lehet tisztábban látni ezekkel a kapacitásokkal kapcsolatban. A nagyfogyasztók számára ugyanakkor megnyílt az import részleges lehetősége is. Az első lépés megtörtént: december 27-én, a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) Rt. kapacitáselosztási pályázatot hirdetett meg. A következő lépés az import esetében március végén várható, amikor a Mavir a piac követelményeinek megfelelő, hálózati kapacitás aukciós eljárást indít el. A szabad átviteli kapacitásokat meg kell majd hirdetni, és ezek ismeretében dönthetnek a nagyfogyasztók és az áramkereskedők. A lakossági és a közüzemi szektorban maradó fogyasztókat nem érintik ezek a változások, ők továbbra is hatósági áron kapják az áramot.
Kaderják Péter kiemelte: a földgáz esetében lényegesen bonyolultabb a helyzet, mert a törvény megalkotásával évek óta adós a kormányzat. Az uniós csatlakozás kapcsán eredetileg 2001-re volt ütemezve a törvény elfogadása. A gáztörvény előkészítése a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium feladata, a tervezet néhány héten belül a parlament elé kerülhet. Reálisan jövő év elején léphet életbe az új szabályozás és ezzel együtt a fokozatos piacnyitás is. Rendkívül fontos lenne a törvény, mert az árszabályozás ellentmondásait is mielőbb rendezni kell, hiszen az áraknak fedezniük kell a tényleges költségeket.
A január 13-án elrendelt részleges, országos áramkorlátozás kapcsán Kaderják Péter elmondta: a MEH már bekérte az üzemzavarokkal kapcsolatos jelentéseket. Az eljárás az esetleges gondatlanságokat vizsgálja majd, ám erre utaló jelek egyelőre nincsenek. Az átmeneti energiahiány elsősorban a rendkívül hideg időjárás miatt következett be. Külön miniszteri rendelet szabályozza az erőművek tüzelőanyag-készleteinek szükséges mértékét, de ebben az esetben nem ennek a hiányáról volt szó: a meglévő készleteket a hideg miatt nem tudták felhasználni. Számítások szerint a Mátrai Erőműnek csaknem négyszázmillió forintos árbevétel-kiesést okozott a kialakult üzemzavar, valamint további ötvenmillió forint többletköltséget a technológiai zavarok elhárítása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.