Voksok és keresztek – útkereső KDNP

Stefka István
2003. 01. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Voksok és keresztek, ezzel a szimbolikus címmel jelent meg nemrégiben Jezsó Ákos dokumentumregénye, amely a Kereszténydemokrata Néppárt kálváriáját, a párt rendszerváltással egyidős történetét vezeti végig kronológiai sorrendben napjainkig.
A szavazók bizalma csak addig tartott, ameddig a KDNP azt az eszmerendszert, azt az értékrendet követte, amely a kereszténydemokrácián keresztül a közjót szolgálta. A voksok akkor fogytak el, amikor a belső viszálykodás, a kicsinyes karriervágy kerekedett felül, és többen elfelejtették, hogy országgyűlési képviselőnek miért küldték a parlamentbe. A keresztek sem kísérték mindig jó szerencsével a nagy múltú pártot, mert volt idő, amikor a Kereszténydemokrata Néppárt már csak a nevében volt keresztény, tartalmában alig, majd más polgári pártok vették át a kereszténydemokrata politizálást, időközben a hazai keresztény egyházak bizalma és türelme is elfogyott a párt bírósági perei és a baloldallal való túlzott együttműködés láttán. Ezek persze már a tizenkét éves történet utolsó éveihez köthetők.
Az átlag olvasónak, de még a beavatottnak is érdekes, tanulságos olvasmányt nyújt a könyv. Hiszen nemcsak jelen lehetünk a KDNP újjászületésének 1989-es kezdeteinél, nemcsak visszapillantást nyerhetünk a dicső múltról, a nagy elődről, a Demokrata Néppártról, amely 1947-ben az utolsó szabad választásokon – a kékcédulázások ellenére – leckét adott a Magyar Kommunista Pártnak, de világos képet kapunk arról is, hogy miért volt törvényszerű a KDNP bukása 1998-ban, majd a megsemmisítő veresége a választásokon 2002-ben.
A könyv írója sejtetni engedi, hogy a hálózat, a múlt rendszer állambiztonsági szerveinek képviselői már a párt megalakulásakor beépültek a KDNP-be, és valami láthatatlan kéz gyengítette folyamatosan a pártot. Jezsó Ákos, a szerző azt a küzdelmet is pontosan végigvezeti, hogy a KDNP alapítóinak meghatározó politikusai milyen sziszifuszi munkát végeztek, hogy a bomlás folyamatát megállítsák, hogy a meggyengült párt ne hulljon a szocialisták karjaiba, s hogy ne szűnjék meg a kereszténydemokrácia szellemiségének egyik fontos centruma. Tudjuk, a széthullást nem sikerült megállítani, a KDNP hangyányi párttá zsugorodott.
A dokumentumregény szerzője fejezetekre osztja a párt történetét, a fejezetcímek is sokatmondóak: mint például a Dicső kezdet, A bomlás virágai, A KDNP kiesik a parlamentből, Út a Centrumba, avagy Közbeszól a Legfelsőbb Biróság. Az utolsó fejezet, a remény fejezete, mivel 2002-ben a legfőbb bírói ítélet elrendelte, hogy az 1997. június 21–22-i öszszetételű választmányt ismét össze kell hívni, mivel a KDNP 1997-től 2002-ig törvénytelenül működött. A könyvből még megtudjuk, hogy a bírósági döntés után, 2002. október 5-én a KDNP megtartotta országos választmányát, ahol kifejtették, hogy a pártnak a nemzeti öszszefogás jegyében, a jobboldalon kell politizálnia.
Jegyzőkönyvek, levelezések, dokumentumok, megszólalások és konkrét történelmi utalások teszik még hitelesebbé a könyvet. A tények, a történések pontos időrendje önmagáért beszél, a politikusok jellemátalakulása is így érthető, éppen ezért talán a szerző kevesebb szubjektív megnyilvánulása jobbat tett volna a műnek. Igaz, nehéz annak érzelemmentesnek lenni, aki egészen közelről látta a párt vívódásait, a párt szétszedőit. A könyv ajánlói – Mayer Mihály püspök és Varga László, a Kereszténydemokrata Néppárt újonnan megválasztott elnöke – annak jegyében bocsátották útjára az alapos munkát, hogy felvilágosító szándékával segíti majd erősíteni a harmadik évezred vezető eszmeiségét, a kereszténydemokráciát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.