A békéért tüntettek

Tízezrek tüntettek a tervezett iraki háború ellen szombaton Budapesten. Számos civil szervezet rendezésében a főváros több pontján tartottak békedemonstrációt, majd a háborút ellenzők többek között „Medgyessy menj a Bushba” és „Embert ölni olajért?” feliratú transzparensekkel vonultak a Hősök terére. Sokan a kormány lemondását is követelték. A rendezvényt nagy erőkkel biztosító rendőrök megpróbáltak elkobozni egy, a miniszterelnököt bíráló transzparenst. A Hősök terén befejeződő tüntetés résztvevői közül önkényuralmi jelképek használata miatt a rendőrség három személyt állított elő.

Swendt Pál
2003. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fél tizenkettőkor indult el a Szabadság híd felé a Békelánc mintegy hatezer fős menete. A hídon a demonstrálók láncot alkottak, majd megfogták egymás kezét, és több száz békeüzenetet hordozó papírhajót dobtak a Dunába. A tömeg ezután a pesti oldalon a járdán hármas sorokban az Astoria felé indult. A békedemonstrálók, akikhez csatlakozott a Magyarországi Iraki Ellenzék, a Greenpeace Magyarország, a Baloldali Alternatíva Egyesülés, a Föld Gyermekei, a Rügyecskék Alapítvány, az Ötkenyér Keresztény Közösség, a Levegő Munkacsoport, az Energia Klub, a Humanista Mozgalom, a Szolidaritás Ifjúsági Alternatíva, valamint a Zöld Fiatalok elnevezésű csoport, az Erzsébet téren hallgatták meg a szervezők és a csatlakozó szervezetek szónokait. A békeaktivisták beszédeikben kiemelték: elutasítják az erőszak minden formáját, és háborúellenes tiltakozásuk nem jelent semmiféle szolidaritást Szaddám Huszein diktatúrájával. A Humanista Mozgalom képviselője, Szigeti Balázs elmondta: demonstrációjukkal egy időben világszerte legalább tízmillióan vesznek részt hasonló megmozdulásokon, amelyek a hazudozó politikusok ellen irányulnak, álljanak bármelyik oldalon is. Hangsúlyozta: ellenzik a készülő háborút, mert az mindössze néhány ember érdeke a világon, és emberi életek kioltásával vádolják azt a magyar kormányt, amely részt vesz az iraki háborúban. A Zöld Fiatalok szónoka úgy vélte, hogy a háború destabilizálja a térséget, további terrorizmushoz, erőszakhoz és esetlegesen még természeti katasztrófához is vezethet. A tüntetés résztvevői szivárványszínű békezászlóikkal és – „Háborúból nem lesz béke”, „Menjetek a Bushba”, „Demokráciát akarunk, háborút nem kérünk”, „Halált USA?, Békét akarunk” feliratú – transzparenseikkel csatlakoztak a fél háromkor a Liszt Ferenc téren kezdődő demonstrációhoz, ahol a Civilek a békéért elnevezéssel rendeztek tüntetést.
Délután háromkor már mintegy húszezer ember várt a Liszt Ferenc téren, hogy elkezdődjön a Civilek a Békéért mozgalom, az iraki konfliktus esetleges fegyveres rendezése ellen szervezett békedemonstrációja. A téren összegyűlt tömeget Artner Annamária, a civil tömörülés egyik aktivistája köszöntötte, és külön üdvözölte az iraki, valamint a közel-keleti térségben élőket. Beszédében felszólította a jelenlévőket: álljanak ki háborúellenes elveik mellett, amíg bármilyen agresszió veszélye fennáll a világban. A szervezőket és a rendőrséget is meglepte a bejelentettnél jóval nagyobb, a Liszt Ferenc teret és a Jókai teret betöltő emberáradat. Ezért – az eredeti tervekkel ellentétben – a rendőrség végül az egész Andrássy utat átengedte a tüntetőknek, akik így nemcsak a járdán és a szervizúton vonulhattak. Időközben a téren feltűnt egy kisebb, Amerika- és Izrael-ellenes jelszavakat skandáló, Medgyessy Péter távozását követelő csoport, akik később kiegészültek egy bőrfejű csapattal is. A demonstrációval egy időben a mozgalom aktivistái petíciót juttattak el az Országgyűléshez és az amerikai nagykövetséghez, amelyben elítélték az iraki konfliktus fegyveres úton történő rendezését. A békemenet ezután a teljes szélességében lezárt Andrássy úton elindult a Hősök tere felé.

Az Oktogon után a békemenet két részre szakadt, és az élbolyba tartozók továbbra is a kormány lemondását követelték, és az SZDSZ-t és az MSZP-t a háborúval és egy halálfejjel azonosító transzparenseket lóbáltak. A békemenet – bár a rendezőknek addigra többször fel kellett szólítaniuk a kormány vesztét követelő csoportot, hogy ne zavarja a politikától mentes béketüntetést – fegyelmezetten megérkezett a Hősök terére. A tömeget követő, majd később színpadként funkcionáló IFA teherautó, bár kerülő úton, de szintén megérkezett. A Hősök terén Simó Endre beszédében hangsúlyozta: egy Irak elleni háború csak egy szűk gazdasági elit érdekeit szolgálná, és a civil szervezetek nevében felszólította kormányt, hogy ne engedje át a magyar köz- és vasutakat az amerikai kormány hadifelszereléseinek és csapatainak szállítására, valamint követelte, hogy a képviselők, amennyiben a parlament elé kerül a háború kérdése, név szerint szavazzanak arról. A beszédek után estig tartó „békeünnep” kezdődött, többek között Bródy János előadóművész és Pitti Katalin operaénekes, valamint DJ-k részvételével. A beszédek alatt is, de a békeünnep kezdetén a rendezők ismételt és többszöri felszólítása ellenére sem csitult a kormányellenes kis tömörülés. Ők továbbra is „veszszen Medgyessy!”-t skandáltak, és Bródy János a hangos pfújolások és hógolyódobálás közepette énekelt. A tüntetők ekkora már két részre bomlottak, és a szervezők hangosbeszélőn szólították fel a hivatalos rendezőket, hogy távolítsák el a rendbontókat. A táblákat tartó, pfújoló csapatot kisebb verekedés árán sikerült csak a térről kitessékelni. A rendőrök, akik csak a tér sarkaiból figyelték a békeünnepet, nem avatkoztak közbe, mivel a tüntetők között zajló dulakodást valószínűleg nem látták. Ugyanakkor egy „Szar lehet Medgyessynek, ennyi segget nyalni” – feliratú táblát a Terror Házánál elkoboztak a demonstrálóktól. A rendőrség közlése szerint a Hősök teréről a rendezvény befejezését követően három személyt előállítottak önkényuralmi jelkép nagy nyilvánosság előtti használata miatt. Az ügyben a BRFK VI–VII. kerületi rendőrkapitánysága folytatja le az eljárást. Meghallgatásuk után szabadon távozhattak a rendőrségről. Az előállított személyek közül kettő ellen indult önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt büntetőeljárás. A gyanúsítottak ellen egy házilagos készítésű, vörös csillagot, illetve sarló-kalapácsot ábrázoló transzparens nyilvános használata miatt indult meg az eljárás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.