Tovább folyik a visszaváltási rendszer fejlesztése egy új rendelettervezet révén. A kormány elkötelezett a környezetvédelem és a fenntartható gazdálkodás iránt, és az elmúlt években jelentős lépéseket tett a hulladékgazdálkodás fejlesztése érdekében, aminek köszönhetően több mint duplájára nőtt az újrafeldolgozott hulladék aránya hazánkban. A körforgásos gazdaságra való minél gyorsabb átállás érdekében 2023 júliusától az egész országban koncessziós hulladékgazdálkodási rendszer működik – írja hétfői közleményében az Energiaügyi Minisztérium.

Fotó: MTI/Lakatos Péter
Ennek része az üvegvisszaváltási rendszer elindítása, fejlesztése is. Jelenleg már naponta 8-10 millió palack visszaváltása történik az országban, azonban volt olyan nap is, amelyen elérte a rekordszámú 15 milliót. A rendszer indulása óta összesen több mint kétmilliárd PET-palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza a Mohu REpont rendszerén keresztül.
A visszaváltási arányok már most is jelentős növekedést mutatnak, amelynek a 90 százalékos értéke uniós szinten is kiemelkedő eredményt jelent.
Az Energiaügyi Minisztérium által társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezet pontosítja a kötelező visszaváltási díjas rendszer működtetését biztosító bevételek felhasználásával kapcsolatos szabályokat, egyértelműsíti, hogy a Mohunak a tervezetten felül maradó visszaváltási díjakból a kötelezően visszaváltási díjas termékekkel kapcsolatos tevékenységeket (hulladékok gyűjtése, előkezelése), ezáltal a rendszer működtetését kell finanszíroznia.
A visszaváltási helyek számának gyarapodása, automaták telepítése hozzájárul ahhoz, hogy tovább növekedjen a visszaváltási arány és a visszaváltás még egyszerűbb legyen – írja a tárca.
Érdekesség, hogy Ausztriában az itthon jól működőhöz hasonló rendszert betiltanák.
Áll a bál a németeknél: a válság miatt Magyarországra helyezné át termelésének egy részét az autóipari világcég
Egerbe helyezheti át a saarbrückeni üzeméből a gyártás egy részét a ZF, miután az autóipari beszállító vállalat, amely továbbra is optimalizálni próbálja a működését, 2028-ig 14 ezer munkahelyet tervez megszüntetni Németországban. Az ügy akkora vihart kavart, hogy a város polgármestere összefogásra biztatja az érdekképviseleteket, hogy megakadályozzák a leépítéseket és a termelés áthelyezését Magyarországra. Július 29-én pedig, amikor a felügyelőbizottság ülésezik, országszerte tiltakozó akciókat szerveznek a szakszervezetek – írja a Handelsblatt kedd este megjelent cikkében.