A Tisza Párt ugyan tagadja, hogy a személyi jövedelemadó rendszerét kétkulcsosra akarják változtatni, de az Economx megszellőztette a terveket. A baloldali pártok ígéreteinek mindig az adóemelés a fedezete, így érdemes megvizsgálni, miként érintené ez a munkavállalókat. Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke úgy fogalmazott: végre sikerült kifehéríteni a gazdaságot, a költségvetésbe befolynak az elvárt az adók, a bérek emelkednek. A kétkulcsos adórendszer kiszámíthatatlan folyamatokat és káoszt okozhat a gazdaságban.

„Nem olvastuk a Tisza Párt gazdasági programját, tagadják a felröppent hírt a kétkulcsos adórendszerről, de mint munkateóriát meg kell vizsgálnunk, mert látni kell, miben gondolkodik egy politikai tényező, és az milyen hatással lenne a munkavállalókra” – mondta Palkovics Imre. Utalt rá, hogy a korábbi baloldali kormányok gazdaságpolitikájához térne vissza ezek szerint a Tisza Párt. „A Gyurcsány- és a Horn-kormányok nagy hangsúlyt fektettek a társadalmi igazságosság baloldali eszméire, ezek közül a többkulcsos adó számukra egy ikonikus megoldásnak tűnt. Annak a többkulcsos adórendszernek a tapasztalatai nagyon rosszak voltak, ezt ma már senki sem vitatja. Ugyanis a munkáltatót és a munkavállalót is arra kényszerítette a rendszer, hogy titkolják el a jövedelmüket” – fejtette ki.
Szürkegazdaság, eltitkolt jövedelmek – ez volt a kétkulcsos adórendszer
Palkovics Imre kiemelte: minél magasabb jövedelmet biztosított a munkáltató, annál magasabb adóterheket kellett leróni, így inkább eltitkolták. „Ezzel az államtól is elvették az adóbevételeket, és a munkavállaló is rosszabbul járt, mert a járulékokat sem fizették be a megfelelő alapokba. „Nagyon sok példát látunk ebből a korszakból, idős emberek panaszolják, hogy elcsalták a járulékaikat. Adórendszeri oldalról közelítve a látszólag igazságosnak tűnő rendszer nagyon igazságtalan volt, a munka világát, a jövedelemszerzést a szürkegazdaságba tolta. Ez aggodalomra ad okot” – tette hozzá. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a magasabb jövedelmi sávokban egy 30-35 százalékos keresetcsökkenést elszenvedni nagyon durva politikai következményeket vonna maga után arra a kormányra nézve, aki ezt meglépné. Úgy fogalmazott: jogosak az aggodalmak, amelyeket a kormányzati oldalról hallani, hogy ez veszélyezteti a kifehérített gazdaság működését, a költségvetés stabilitását. Semmit nem hallani arról, a Tisza Pártnak mik a szándékai
- a családi adókedvezménnyel,
- az édesanyák és
- a 25 év alattiak szja-mentességével.
Kaotikus helyzetet teremthet, ha nem teszi világossá a Tisza, mik a tervei ezekkel a családokat támogató intézkedésekkel – jegyezte meg Palkovics.
A kétkulcsos adórendszer nem ösztönzi a béremelést
Arra a kérdésre, hogyan hatna a Tisza Párt kétkulcsos adórendszere a bérek alakulására, Palkovics Imre azt mondta: a magyar bérrendszer folyamatban lévő átalakításával a cél az, hogy az átlagkereset elérje az egymillió forintot. Ez tenné lehetővé, hogy jelenlegi árfolyamon számolva az ezereurós minimálbért el lehessen érni. „Megint az átlagkereseten lenne a legnagyobb tömegű adóztatás, ezt nagyon nehéz lenne elviselni. Szakszervezeti oldalról mindig fontos az igazságosság, de itt ezek olyan gazdasági intézkedések, amelyek egymás hatását kioltanák. A kétkulcsos adórendszer nem ösztönözné a munkáltatót, hogy magasabb bért fizessen, a béremeléseket befagyasztaná. A magyar társadalom túlnyomó többsége tudomásul vette az egykulcsos adózást. Azért változtatni ezen, hogy valamiféle látszatigazságosság legyen, téves megközelítés. A DK-nak is vannak hasonló elképzelései, de ez nem egy modern megoldás, Egy munkaalapú társadalomban a jövedelmeket agyonadóztatni kontraproduktív, pont ellenkező hatást váltana ki” – közölte a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke.