A légi mentőknél is vizsgálódik a Proware

Oldalanként egymillió forintot fizetett ki az egészségügyi tárca a Proware Kft.-nek a légi mentés átvilágításáért. A közpénzügyi államtitkárság által többször megbízott, Juszt László baráti körébe tartozó proware-eseknek idáig közel kétszázmillió forint közpénzt fizettek ki.

Jezsó Ákos
2003. 02. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Információink szerint az egészségügyi minisztérium 18 millió forintot fizetett ki a Proware Kft.-nek az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) és a mentőhelikoptereit üzemeltető Budapest Aircraft Service Kft. (BASE) közötti gazdasági kapcsolat átvilágításáért. Ármai Zoltán, a BASE igazgatója elmondta: írásban, hivatalos úton cégét senki sem értesítette az együttműködést górcső alá vevő elemzésről, így arra sem tud válaszolni, hogy az említett 18 millió forintos munkadíj rájuk vagy az OMSZ egészét érintő vizsgálatra vonatkozik-e.
Ármai az elemzés tartalmát mindmáig nem ismerhette meg. Az igazgató nehezményezi, hogy a BASE bevonása nélkül folytattak gazdasági tényfeltáró elemzést. – Azt is furcsállom, hogy az OMSZ a vizsgálat értékelését kikérő levelemre azt válaszolta, harmadik személy számára nem adhatják ki a dokumentumot – jegyezte meg Ármai Zoltán.
*
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője kérdésünkre azt a tájékoztatást adta, hogy 2002 októberének végén jelentek meg a Proware szakértői a mentőszervezetnél az Egészségügyi Minisztérium megbízásából. A légi mentésre vonatkozó vizsgálat nem állapított meg törvénysértést vagy jogszabályellenes cselekményeket – summázta a Proware-jelentés tartalmát Győrfi. Ám az átvilágítás részleteiről nem tudott érdemi válasszal szolgálni. Értesülésünkkel kapcsolatban, miszerint az átvilágításban egy bírósági eljárás során első fokon elítélt légügyi szakértő is részt vett, a szóvivő sem tudott érdemben nyilatkozni.
A hat hazai légimentő-bázis helikopterei tavaly több mint ötezer alkalommal szálltak fel, hogy sérülteket, betegeket juttassanak kórházba. Összesen mintegy 2004 órát repültek, ami – tekintve a 15-20 perces kiérkezési és kórházba szállítási időt – tetemes mennyiségnek mondható. Az Országos Mentőszolgálat saját tulajdonában lévő helikoptereire még 1994-ben kötött üzembentartási szerződést a BASE Kft.-vel. Ármai Zoltán igazgató elmondta: akkor másfél éven keresztül vizsgálták az OMSZ-szal kötendő megállapodás gazdaságossági mutatóit. Bár a szerződést a mentőszervezet és a helikoptereket működtető kft. között több alaptalan kritika is érte, először tavaly decemberben került terítékre a légi mentés szervezetének megújítása. Hozzátette: elképzelhetőnek tartja, hogy a Proware-vizsgálat folyományaként tervezik a légi mentés újjászervezését.
***
Közpénz a baráti cégnek? Mint azt korábban megírtuk, a kormányváltás óta a Proware Kft. a közpénzügyi államtitkárság megbízásából több mint 160 millió forintnyi közpénzen vizsgálta meg számos állami nagyvállalatnak, intézménynek, minisztériumnak, valamint a Miniszterelnöki Hivatalnak az előző ciklusbeli közpénz-felhasználási gyakorlatát. A cég jelentése alapján tucatnyi ügyben – többek között a Happy End Kft., a Mert 2000 Rt. esetében – eljárás kezdődött. Lapinformációk szerint a Proware vezetője, Tarjányi Péter jó baráti viszonyban van Juszt László baloldali újságíróval, cégeikben számos, személyes átfedés található. Juszt „leleplezőshow”-jaihoz a Proware adta az információkat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.