Aranykorona-értéktől függő hiteltámogatás

A Békés megyei önkormányzat mezőgazdasági bizottsága azt kérte Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztertől, hogy a kedvezőtlen adottságú térségek mezőgazdasági termelőinek éven túli hiteleit mérséklő támogatási programban, a szántóföld minősége mellett hasonló súllyal vegyék figyelembe a társadalmi, gazdasági és infrastrukturális elmaradottságot, illetve az országos átlag másfélszeresét meghaladó munkanélküliséget. Ezen álláspont megvalósítását az országos érdekképviseletek szakértői is szorgalmazzák.

Munkatársainktól
2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatályos kormányrendelet értelmében csak azokról a településekről pályázhatnak a kedvezőtlen adottságú térségek mezőgazdasági termelőinek éven túli hiteleit mérséklő 12,5 milliárd forintos programra, ahol a szántóföld átlagos értéke nem éri el a 17 aranykoronát – derült ki a Békés megyei mezőgazdasági bizottság tájékoztatójából. A bizottság elnöke, Tóth Sándor elmondta, meggyőződésük, hogy az aranykorona-minősítés napjainkban már nem tükrözi reálisan a gazdálkodás körülményeit. Ezért a bizottság elfogadhatatlannak tartja, hogy a jelentős mezőgazdasággal bíró Békés megyében a hetvenöt településből – egyedül a szántóföld minőségét figyelembe véve – csak három település került a támogatandók körébe.
A mezőgazdasági bizottság javaslatát a Békés Megyei Agrárkamara és a Békés Megyei Mezőgazdasági Szövetség is támogatja. A szaktárca a Békés megyeiek észrevétele nyomán február 17-re egyeztető megbeszélést hívott össze.
A békési és a hazai viszonyokat jól ismerő Kulcsár László, a Magosz országos alelnöke a rendelkezéssel kapcsolatban azt feltételezi, hogy országos problémát okoz, mert az aranykorona-érték mellett a társadalmi, gazdasági és infrastrukturális fejlettséget és a munkanélküliséget is figyelembe kell venni. Ha nem változtatnak a kiíráson, akkor a támogatási rendszerből nemcsak egyes települések, hanem egész régiók maradnak ki. Viszont az elmaradott térségek ügyét most kellene rendezni, mert ez EU-ban nem egyes településeket, hanem régiókat kezelnek.
Frisch Oszkár, a Magosz Nógrád megyei elnöke osztotta ezt a véleményt, szerinte egy adott körzet komplex adottságait kell figyelembe venni, hiszen a „kedvezőtlen adottságú területek” nem csak az alacsony aranykorona-érték miatt kerülnek ebbe a besorolásba. Az elnök rámutatott, hogy ilyen szempontból egész Nógrád kedvezőtlen adottságú, hiszen a magas munkanélküliség miatt sokan kényszerből foglalkoznak mezőgazdasággal.
Az alanyi kör és a jogosultság kiválasztásának módját kifogásolta egy neve elhallgatását kérő szakértő, aki a 12,5 milliárdos összeget sem tartja elégségesnek. Ugyanis a támogatási rendeletben felsorolt települések gazdálkodóinak éven túli hitelkerete mintegy 130 milliárd forintra tehető. Így 50 százalékos támogatottságot feltételezve a 12,5 milliárd forint csak 25 milliárd forintnyi hitelt érint. Ha csak a 17 aranykoronát alapul vevő elbírálásnál maradunk, akkor a harmadára csökken az érintettek köre, de a hitelállomány még így is minegy 40 milliárdra tehető.
Lapunk minisztériumi forrásokból úgy értesült, hogy az agrártárcánál olyan elképzelést is fontolgatnak, amely szerint az elmaradott térségek állattenyésztői is pályázhatnának e támogatásra, de az elbírálásnál továbbra is az aranykorona-értéket súlyoznák jobban, és csak utána értékelnék az egyéb gazdasági, munkanélküliségi szempontokat.
A kormányzat mezőgazdasági konszolidációs programja kapcsán Karalyos Zsolt, a Hajdú-Bihar Megyei Termelők Szövetségének (Teszöv) titkára munkatársunknak elmondta, az éven belüli hitelek kiváltására fordított hatvanmilliárd forintból a megye tíz százalék fölött részesedett, és ez elfogadhatónak tekinthető. A támogatás csökkentette a hiteleket, az ágazat tőke- és jövedelempozícióit azonban nem rendezte megnyugtatóan. Ehhez az agrártámogatási rendszer átalakítása, illetve az uniós normák bevezetése kellene.
Az éven túli hitelek kezelését szolgáló idei programtervezet kapcsán a Teszöv-titkár úgy nyilatkozott, hogy az több ponton továbbfejlesztésre szorul. A megyében ugyanis nagyon sok olyan terület van, ahol a termelésbe vont földek mintegy ötven százaléka megfelel annak a kitételnek, miszerint a 12,5 milliárd forintos keretösszegből csak a tizenhét aranykorona alatti területeken gazdálkodók részesedhetnek. Ők viszont a tervezet jelenlegi változata szerint nem pályázhatnak, csak azok, akiknek teljes területe kedvezőtlen adottságú, vagyis tizenhét aranykorona alatti. Ilyen gazdálkodó viszont alig van Hajdú-Biharban.
Karalyos rámutatott, hasonlóképpen nagy probléma az is, hogy a javaslat szerint, csak 100–200 millió forint közötti hitelállománnyal lehet pályázni: ez ugyanis nagyon sok ennél magasabb összegű hitelállománnyal rendelkező termelőt zár ki a kedvezményezetti körből. Nem tartja szerencsésnek a Teszöv-titkár a tervezet azon részét sem, amely szerint csak a tőkepótló és beruházási banki hitelek kerülhetnek kiváltásra az idei konszolidációban. A termelőszövetkezetekben ugyanis az a bevett szokás, hogy mindaddig tagi kölcsönnel oldják meg a hitelfelvételt, amíg a tagság képes finanszírozni a szövetkezetet. Ennek az az előnye, hogy a hitelek kamata is a tulajdonosi körben marad. Karalyos szerint kézenfekvő lenne, ha ezeket a hiteleket is be lehetne vonni az adósságkonszolidációba.
***
Jó nekünk. Szanyi Tibor, az agrártárca politikai államtitkára egy tegnapi kaposvári fórumon határozottan cáfolta, hogy az Európai Uniótól közvetlenül a mezőgazdaságra és vidékfejlesztésre fordítható 25 százalékos támogatás az ország számára előnytelen pozíciót jelentene az unió jelenlegi tagországaival szemben. Ez nagyon is kedvező, gáláns ajánlat, a magyar mezőgazdasági termelők ugyanis ezáltal még így is jobb helyzetbe kerülnek, mint a nyugat-európai uniós országokban élők – hangsúlyozta. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.