Brüsszel szintén határoz Irakról

Az EU külügyminiszteri tanácsának az iraki válság ügyében összehívott rendkívüli értekezletén elhangzottakat a soros elnökség egy dokumentum tervezetében összegzi – közölték uniós illetékesek a tanácskozás színhelyén tegnap este, mielőtt kezdetét vette az unió állam- és kormányfőinek rendkívüli csúcsértekezlete.

Hírösszefoglaló
2003. 02. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A források szerint a külügyminiszteri ülés, amely mintegy négy órán át tartott, „nagyon jó légkörben” zajlott, és mindenki egyetértett azzal, hogy a nap végére a tizenötöknek mindenképpen fel kell mutatniuk „valamit”.
Az esti találkozón a tizenötök megkísérelték igencsak eltérő álláspontjaikat közelíteni a válság rendezését illetően. A cél az, hogy mindenki számára elfogadható állásfoglalás szülessen, mert a tizenötök csak konszenzus alapján hagyhatják jóvá a dokumentumot. Az Európai Tanács ülését követően ma az EU kibővített trojkája (a jelenlegi és a következő soros elnökség, illetve az Európai Bizottság képviselői, valamint Javier Solana kül- és biztonságpolitikai főképviselő) tájékoztatja a 13 tagjelölt ország vezetőit – így Medgyessy Péter miniszterelnököt – a tizenötök vitáinak eredményeiről.
*
Az Arab Liga külügyminiszterei annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a tagállamoknak nem szabad semmilyen segítséget nyújtaniuk az Irak elleni esetleges katonai akcióhoz. Az amerikai erők összevonásának helyt adó Kuvait diplomatái nem csatlakoztak a kairói ülés zárónyilatkozatához.
Szaddám Huszein iraki elnök üdvözölte hétfőn azoknak a millióknak a „humánus hozzáállását”, akik a világ számos országában a hét végén részt vettek az esetleges iraki háború elleni tiltakozó megmozdulásokon. A hétfői iraki sajtó ugyancsak méltatta, és a bagdadi kormány hatalmas sikerének nevezte a hét végén világszerte tartott háborúellenes tüntetéseket. Tárik Aziz miniszterelnök-helyettes közben megdicsérte a német kormányt, amiért elutasítja az amerikai katonai akciót.
A brit közvélemény felsorakozna a kormány mögött, ha az Irak elleni katonai fellépésre újabb ENSZ-határozat adna felhatalmazást – mondta a brit külügyminiszter, aki elismerte azt is, hogy a társadalom támogatása nélkül „nagyon nehéz lenne” a fegyveres beavatkozás. A The Guardian szerint vannak jelei az elbizonytalanodásnak. A lap úgy tudja, hogy az új brit–amerikai BT-határozati tervezetet, amelyet eredetileg a hét végén kezdtek volna terjeszteni a testületen belül, és amely felhatalmazást adott volna a háborúra, egyelőre jégre tették, amíg Washingtonban és Londonban átgondolják a szövegezést és azt, hogy ezen a héten vagy a következőn terjesszék-e be a tervezetet.
Abdullah Gül török kormányfő közvetve, a török parlament elnöke, Bülent Arinc pedig kifejezetten megerősítette, hogy a török törvényhozás keddre tervezett szavazását az amerikai harcoló egységek törökországi állomásoztatásáról (ez az ország védelmét garantáló NATO-vitától különálló kérdés – A szerk.) elhalasztották.
Fokozott tevékenység figyelhető meg a két spanyolországi amerikai katonai támaszponton, a Cádiz melletti Rotában és a Sevilla közelében lévő Morón de la Fronterában is. Washington azt kérte Madridtól, hogy biztosítsa a Gibraltári-szorosban és környékén a Perzsa-öböl felé közlekedő hadihajói kíséretét és védelmét – közölte a hétfői madridi sajtó.
Az Egyesült Államok meg akarja büntetni Németországot azért, mert élére állt az iraki háború elleni nemzetközi koalíciónak, és azt tervezi, hogy megszünteti a németországi amerikai támaszpontokat, kivonja összes csapatát az országból, sőt, felmondja a kétoldalú hadiipari megállapodásokat is, sok milliárd eurós kárt okozva ezzel a német gazdaságnak – jelentette a londoni The Observer. Ezzel egy időben az északnyugat-lengyelországi Borne Sulinowo polgármestere levelet intézett a lengyel nemzetvédelmi minisztériumhoz, azt kérve, hogy helyezzenek el egy amerikai katonai támaszpontot a település közelében. Az autóiparáról ismert Opole vajdaságbeli Nysa hasonló felajánlást tett a minap. „Nem érdekel engem a hadsereg színe, sem neve, az ördöggel is lepaktálok, csakhogy városomat talpra állítsam” – mondta a polgármester.
Oroszország és az ENSZ közben elvi megállapodásra jutott arról, hogy a világszervezet iraki fegyverzetellenőrei egy orosz Antonov An–30B típusú repülőgépet is igénybe vesznek iraki légi felderítési-megfigyelési feladatokra – közölte hétfőn Moszkvában Jurij Fedotov. Irak a múlt héten egyezett bele a légterében folytatandó felderítő repülésekbe, hogy meggyőzze a nemzetközi közösséget: az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) 1441. számú tavaly novemberi határozatával összhangban együttműködik a világszervezet fegyverzetellenőreivel. Vlagyimir Putyin orosz elnök beleegyezett abba, hogy a légi megfigyelésben orosz repülőgépek is részt vegyenek, az amerikai U–2-es amerikai kémrepülőgépek (melyek tegnap hajtották végre első bevetésüket) és a Mirage IV-es francia gépek mellett.
Az Egyesült Államokat közben Irán azzal vádolta a Nemzetközi Bíróság előtt, hogy a nyolcvanas évek végén veszélyes vegyszereket és halálos vírusokat szállított Iraknak háborús célból. Washington ezzel, valamint más módon is támogatta Irak Irán elleni háborúját – jelentette ki Teherán képviselője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.