Csecsenföldön dübörög a Kadirov-henger

Mind kézzelfoghatóbb (egyelőre csak a politikai) feszültség a márciusban esedékes, Csecsenföld új alkotmányát, egyben a választási törvényeket is jóváhagyni hivatott referendum közeledtével. Miközben az orosz diplomáciának az európai szervezetek fenntartásait sikerült leszerelni, a Moszkvához lojális csecsenek körében kiéleződött a hatalmi harc. S akkor még nem beszéltünk arról, hogy a szeparatisták természetesen nem ismerik el a népszavazást.

2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Javában folynak a március 23-ra kiírt csecsenföldi népszavazás előkészületei. Az orosz kormányzat szép lassan megszabadul az európai szervezetek csecsenföldi gyámkodásától, s a várakozásokkal ellentétben még az Európa Tanács parlamenti közgyűlése sem szólította fel Moszkvát a referendum elhalasztására. Annak ellenére sikerült ezt az orosz diplomáciának elérnie, hogy a csecsen ügyek jelentéstevője lesújtó véleménnyel van az észak-kaukázusi köztársaságban uralkodó állapotokról. Lord Judd szerint a demokratikus akaratnyilvánítás legelemibb feltételei sincsenek meg Csecsenföldön. Mellesleg Moszkvában is vannak, akik szerint a referendum most még korai, s többet árt, mint használ. A népszavazás elsődleges célja, hogy kitöltse a Csecsenföldön jelenleg legitim törvényhozó és végrehajtó hatalom hiányában lévő joghézagot. A Kreml ugyanis az őszi moszkvai terrortámadás után végképp szalonképtelennek tekinti Aszlan Maszhadovot, az 1997-ben megválasztott elnököt.
A tét nem kicsi, s ez a tény egy ideje a Moszkva-barát táborban is kiélezte a feszültséget. E belharc látványos eleme volt a minap, hogy Ahmed Kadirov, a Moszkva-barát csecsenföldi adminisztráció vezetője menesztette Mihail Babics miniszterelnököt. Az ok formálisan a kettejük között a pénzügyminiszter kinevezése körüli vita, az ellenségeskedés hátterében lényegében azonban az volt, hogy ki álljon Csecsenföld élén. A grozniji adminisztráció vezetője ezzel megnyerte az első csatát az elnöki posztért vívott küzdelemben. Befolyásos moszkvai politikai és katonai körök ugyanis meg akarták győzni Vlagyimir Putyint a megbízhatatlannak tartott Kadirov menesztésének a szükségességéről. Babics így túlélte a szakadárok támadását a grozniji kormányépület ellen, elbukott azonban Kadirov intrikáin.
Így biztosan várható a tavasz utáni elnökválasztáson Kadirov indulása, aki a győzelem érdekében most a pénzügyek élére tett embere révén az újjáépítésre legutóbb kiutalt két és fél millió rubel felett is diszponál. Az összeg szabad felhasználásában már a Moszkvából rendcsinálásra küldött Babics reformjai sem akadályozzák, Kadirov így kedvére vezényelheti le a referendumot, elnöksége azonban ennek ellenére sem garantált. Felröppent ugyanis, hogy moszkvai ellenfelei esetleges jelöltjeként Gennagyij Trosev tábornokot, az észak-kaukázusi katonai körzet tavaly év végén leváltott parancsnokát állítják ellenében. De elcsúszhat a szakadárok tiltakozásán is, hiszen már előre bejelentették, hogy nem ismerik el sem a népszavazás, sem az elnökválasztás eredményét, sőt mindent megtesznek megakadályozásuk érdekében. Ha pedig a referendumon botrány lesz, az Kadirov karrierjébe kerülhet. A Kremlt azonban mindennél jobban aggaszthatja, hogy sem Kadirov, sem pedig Babics, Trosev még úgy sem élvezi a csecsenek többségének bizalmát. Elnökké ettől még bármelyiket megválaszthatják, a rendezés útján azonban mindez nem jelent előrelépést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.