Darabjaira hullott a Columbia űrsikló

Elszenesedett koponyát és combcsontokat – valószínűleg a legénység tagjainak maradványait találták meg Texasban, a szombaton, kevéssel a landolás előtt darabjaira esett és lezuhant amerikai Columbia űrrepülőgép szétszóródott roncsai között. A tragédia okát egyelőre csak találgatják a szakértők. Az összegyűjtött űrsiklódarabok közül még egyet sem sikerült azonosítani.

Hírösszefoglaló
2003. 02. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emberi maradványokat is találtak a szombaton leszállás előtt felrobbant Columbia űrsikló szétszóródott roncsai között az észak-texasi Hemphill megye székhelye, Sabine város közelében. A helyi rendőrség munkatársai szerint az elszenesedett koponya- és combcsontok valószínűleg a legénység tagjainak földi maradványai – adta hírül a CNN. Ezt a feltételezést látszik igazolni, hogy az emberi maradványok mellett az űrhajó egy sértetlen darabját is megtalálták, amelyen mind a hét, a tragédiában elhunyt asztronauta neve olvasható.
Az amerikai Columbia űrsikló a CNN szerint 63 ezer, más forrás szerint 60 200 méteres magasságban, óránként 19 ezer kilométeres sebességgel haladva – a kelet-texasi Palestine felett – darabokra esett és lezuhant szombaton, fedélzetén hét űrhajóssal, köztük az első izraelivel. Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) közép-európai idő szerint 15 óra tájban vesztette el a kapcsolatot a Columbiával (ez természetes volt, mert a gép belépett a sűrű légkörbe, és a körülötte kialakuló plazmafelhő miatt lehetetlenné vált a rádió-összeköttetés), 16 perccel azelőtt, hogy leszállt volna a floridai Kennedy űrrepülőtéren. A szerencsétlenségről készült videofelvételek több ágra szakadó, délkeleti irányba tartó fehér füstcsíkokat mutattak, bizonyítva, hogy a Columbia darabokra szakadt. A szemtanúk 10-15 másodpercig tartó, hangrobbanásra vagy mennydörgésre emlékeztető hangokat hallottak – értesült az MTI. A NASA szakemberei a rádiókapcsolat megszakadása után nem tudták meghatározni a gép helyzetét, ezért a földi irányítóközpont egészen addig nem tudta, mi történt, amíg meg nem látták a televízióban sugárzott felvételeket.
Az űrrepülő roncsai több mint száz helyre: parkolókra, gyorsforgalmi út elválasztó sávjára, lakóházak előtti gyepre, járdákra estek. Többségük kicsi, de autónyi méretű is van köztük. Az aláhulló roncsdarabok miatt senki nem sérült meg. A hatóságok többször figyelmeztették a texasiakat, hogy ne érintsék meg a roncsokat, és lehetőleg ne hajoljanak közel hozzájuk, az esetleges mérgezésveszély miatt. Az egyik veszélyes anyag a hidrazinfolyadék, amelyet régóta használnak az űrhajók hajtóműveiben. Az öszszegyűjtött roncsok és a Columbia fekete dobozai segíthetnek megvilágítani a tragédia okát. A NASA szakemberei egyelőre egyetlen roncsdarabot sem tudtak azonosítani. A rendőrség bejelentette, hogy a tragédia után több ember kórházba került kisebb légzési vagy égési gondokkal Texasban. Egyes források 8, mások 28 ilyen esetről szólnak.
A baleset okainak felderítésére független bizottságot neveztek ki a NASA vezetői. Amerikai kormányzati tisztségviselők közölték: a szerencsétlenségnek semmi köze a terrorizmushoz. Az első jelentések arról számoltak be, hogy az űrsikló a tervezettnél gyorsabban hatolt be a légkörbe. A CNN-en közölt felvételeket szerint az űrrepülőgép törzséről ekkor izzó darabok váltak le és égtek el: feltehetően a súrlódási hőtől védő külső burkolat kerámialapjai. Egy tárgy (esetleg egy jégdarab) már a Columbia január 16-i fellövésekor megsérthette a sikló 38 ezer kerámiacsempéből álló védőburkolatát. Az amerikai űrügynökség sajtótájékoztatóján elhangzott: a startnál tapasztalt jelenséget a legutóbbi három fellövésből két alkalommal észlelték, de mivel nem okozott jelentős károkat, biztonsági szempontból jelentéktelennek ítélték, és most sem gondolják, hogy ez lehetett a tragédia oka. Milt Heflin, az amerikai űrhivatal repülési főigazgatója azt is elmondta, hogy kevéssel a szerencsétlenség előtt az űrsikló bal szárnya hidraulikájának szenzorai, majd később a szárny hő- és nyomásszenzorai sem adtak adatokat a számítógépeknek, és közvetlenül a kapcsolat megszakadása előtt a Columbia még mindig hibátlanul repült.
Orosz űrhajózási szakértők biztosak abban, hogy műszaki hiba okozta az űrsikló katasztrófáját, de nem zárták ki a szabotázs lehetőségét sem. Az orosz specialisták szerint a Columbia vesztét okozó technikai zavarnak három forrása lehetett. A legvalószínűbbnek azt tartják, hogy az évek alatt elöregedett az űrsikló fémszerkezete. A második helyre a Columbia egyik szárnyának a NASA által is jelzett sérülését tették, de álláspontjuk szerint az sem kizárható, hogy az űrrepülőgép vezérlési rendszerében következett be zavar, akár az elektronikus rendszerek, akár valamelyik komputer meghibásodása miatt.
A Columbia személyzetének semmi esélye nem lehetett arra, hogy megakadályozza az űrrepülőgép lezuhanását – nyilatkozta a távirati irodának Szegő Károly űrfizikus, aki szerint magyarázat lehet a tragédiára, ha a sikló hővédő pajzsa megsérült. Mint elmondta, a speciális burkolat 4–6 ezer Celsius-fok körüli hőmérsékleten izzik leszállás közben, ez pedig sokkal magasabb a burkolat által védett anyagok olvadáspontjánál. Így ha tényleg megsérült a hőpajzs, akkor átéghetett az űrsikló, és az esetleges maradék minimális üzemanyag is felrobbanhatott. Az asztronautáknak ilyen helyzetben esélyük sincs arra, hogy közbeavatkozzanak – tette hozzá az űrfizikus.
Ron Dittemore, a NASA programigazgatója a katasztrófa után bejelentette: határozatlan időre felfüggesztik valamennyi űrsiklójuk repülését. Az intézkedés addig érvényes, amíg ki nem derítik a tragédia okait. Az Atlantis űrsikló március elsején indult volna útnak.
*
George Bush amerikai elnök szombat esti rövid televíziós beszédében megerősítette, hogy a Columbia űrrepülőgép elveszett, a szerencsétlenséget senki sem élte túl. A hírt hallva számos külföldi vezető – köztük Mádl Ferenc köztársasági elnök és Medgyessy Péter miniszterelnök – fejezte ki részvétét az USA elnökének és Izrael miniszterelnökének. A megemlékezők között volt Jasszer Arafat palesztin vezető is. Az űrrepülőgép katasztrófáját Isten boszszújának nevezte egy a Reutersnek nyilatkozó iraki tisztviselő. A többi közt az orosz vezetők is együttérzésükről biztosították amerikai és izraeli kollégáikat, és műszaki segítséget ajánlottak fel a NASA szakértőinek, ugyanakkor jelezték, hogy nem késik a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) induló orosz Progressz M–47-es teherűrhajó startja. A Progressz tegnap el is indult: utánpótlást – üzemanyagot, élelmiszert, dokumentumokat és berendezéseket – visz az űrállomásra. Az orosz űrkutatási hivatalban feltételezik, hogy a közeljövőben csak a Szojuz orosz űrhajók lesznek képesek személyzetet szállítani az ISS-re, ami kérdésessé teheti az űrállomás sorsát. A hivatal szóvivője ezt azzal indokolta, hogy az amerikai űrsiklók repülését talán évekre is leállítják, amíg kiderítik, hogy mi okozta a Columbia tragédiáját. Emiatt csak a Szojuzok repülhetnek majd az űrállomásra. Az űrsikló szombati tragédiájának nem lesz közvetlen hatása az ISS lakóira nézve, szükség esetén ugyanis Szojuz orosz űrhajókkal visszaszállíthatók a Földre – közölte egy francia szakértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.