Domonkos Fülöp utolsó kívánsága

Malonyai Péter
2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fene gonosz ember volt Domonkos Fülöp, folyamatosan azt leste, azt kutatta, miként törhet borsot mások orra alá, az okozta neki a legnagyobb boldogságot, ha kitolhatott valakivel. Szerencséjére rafinált észjárással áldotta meg a sors, nem kerülhetett olyan helyzetbe, hogy ne jutott volna eszébe valami bosszantó. Fortuna kegyeltje volt azért is, mert hatalommal bírt. Mogorvaságát a legtöbben azzal magyarázták, hogy sok ész van a fejében, állandóan azon töpreng, miként segíthetne abban, hogy előrehaladjon a világ.
Erről persze szó sem volt. Többnyire azért hallgatott, mert a legkézenfekvőbb kérdésre sem tudta a választ. Hiába, akinek csak a gonoszságon jár az esze, képtelen megfelelni a hétköznapi kihívásoknak.
Hírnevét azzal alapozta meg, hogy huszonévesen ujjat mert húzni az akkor aktuális mozgalom nagy hatalmú első emberével. Történt pedig, hogy egy szép napon a vezér titkárnője hívta telefonon, és közölte, a főnöke látni kívánja.
– Azt üzeni, hogy szívesen eszmét cserélne magával holnap délelőtt tíz órakor.
– Rendben van – morogta a telefonba Domonkos kissé ijedten (sohasem lehet tudni) –, ott leszek, de kérem, mondja meg az elvtársnak, hogy szívesen beszélgetek vele, viszont eszmét nem cserélek!
– Milyen karakán! – ámuldozott magában a titkárnő, s alighogy letette a telefont, máris terjeszteni kezdte a hivatalban, hogy Domonkos elvtárs, az igen, ő tudja, mitől döglik a légy.
A mozgalom napja egyszer csak leáldozott, s mert sokan emlékeztek arra, milyen bátor volt Domonkos, jó magasra vitte a ranglétrán. Ott aztán módja nyílt rá, hogy kiélje eredendő gonoszságát. A jószívű főnök álarcát öltötte magára, beosztottai minden kérését teljesítette, igaz, fordítva, mint ahogy szerették volna. Így aztán az örökké fázó személyzetis nem kapta meg a kért beutalót a bolgár tengerpartra, viszont ott lehetett az Őszintén a fjordokról fantázianevű turistaúton Norvégiában. Az elvált, kétgyermekes bérszámfejtő, aki a magas tartásdíjra hivatkozva folyamatosan béremelésért könyörgött, meglepve tapasztalta, hogy kevesebb pénzt kap kézhez, mint korábban, viszont a volt felesége levélben így dicsérte meg: „Látod, te szemét, van azért szíved, a korábbi összeg dupláját utaltatod át a cégeddel a gyerekeknek!” A savtúltengésben szenvedő főportás addig kérlelte, intézze már el, hogy legyen nagyobb a választék a büfében (hideg-meleg ételek), míg egy nap azzal szembesült, hogy nyolcféle savanyúsággal bővült a kínálat.
Az idő persze Domonkost sem kímélte, gyorsan elszálltak fölötte az esztendők, mire elérte a nyolcvanat, már törzsökös lakója volt az egyik kisvárosi szeretetotthonnak. Az elnevezés nem tévesztette meg, minden alkalmat megragadott, hogy bosszantsa a többieket. Emlékezetéből előbányászta pionír korszakának tábori csínyeit, az alvó kisnyugdíjasok lábujjai közé újságpapír csíkot fűzött és meggyújtotta, fogkrémmel kente össze őket álmukban, a rajzszög sohasem hiányzott a zsebéből, sőt aggkori felfedezésként már rágógumival is dolgozott a leülni készülők mögött.
Amikor ágynak esett, és az orvos megállapította nála a végzetes kórt, mindenki azt hitte, hogy utolsó hónapjaiban végre észhez tér, megbánja összes bűnét, igyekszik kibékíteni mindenkit, akinek csak ártott hoszú földi pályafutása alatt. Nos, erről szó sem volt, s nemcsak azért, mert nincs olyan mély megbánás, hosszú vezeklés, amellyel kibékíthette volna valamennyi áldozatát, hanem azért is, mert a vér nem válik vízzé. Az otthon igazgatója éppen a papért küldött, amikor kipattant fejéből az isteni szikra: elhatározta, hogy a temetésével teszi föl a koronát földi létére.
Az orvosok megdöbbenve tapasztalták, hogy Domonkos hirtelen fölélénkül, életfunkciói már-már ideálisak. Csodára gyanakodtak, pedig csak a nagy ötlet kimunkálása dobta föl a beteget. Azt sem értette a környezete, hogy miért ír naponta zsákszámra leveleket Domonkos, ám készséggel teljesítették kérését, és föladták a gondosan megcímzett borítékokat.
Valamennyi levél arról értesített, hogy Domonkos Fülöp befejezte földi pályafutását, temetése az elhunyt utolsó kívánsága szerint február 8-án reggel hét órakor lesz a városi temetőben, a címzett jelenlétéhez – mint írva volt – minden körülmények között ragaszkodik a távozó. Júliust írtak akkor, de Domonkos tudta, az utolsó kívánság az utolsó kívánság, így aztán biztos lehetett benne, hogy kiválasztottai, az általa utáltak ott lesznek majd a sírnál. Februárban, a legkeményebb télben, ráadásul a napfelkelte utáni percekben, amikor különösen csíp a fagy.
Domonkos számítása bevált. A szólítottak szinte teljes létszámban ott topogtak a temetőben, vállaltak náthát, fölfázást, annyira féltek attól, hogy megsértik az elhunytat. Még napokkal később, a forró Neocitran kortyolgatása közben is azért imádkoztak, hogy kímélje meg őket.
Domonkos Fülöp halálában is teljes életet élt. Van ilyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.