Magyarország egyelőre nem kapott felkérést az Egyesült Államoktól egy esetleges Irak elleni katonai fellépésben való közreműködésre – közölte Tóth Tamás külügyi szóvivő, aki kiemelte: hazánk többször hangsúlyozta, hogy harcoló egységekkel nem kíván részt venni egy esetleges katonai konfliktusban. Sajtóértesülések szerint ugyanakkor az Egyesült Államok nemrég felkérte Romániát, hogy nyújtson támogatást egy Irak elleni esetleges katonai akcióhoz, és abban közvetlenül is vegyen részt. Az amerikaiak hasonló felkérést juttattak el Szlovákiának is. Szakértők elképzelhetőnek tartják, hogy a szomszédos országok bekapcsolódása esetén konkrét felkérés érkezik a hazai légtér használatára.
Tóth Tamás nem kívánta kommentálni Juhász Ferenc honvédelmi miniszter kijelentését, amely szerint egy esetleges felkérés esetén a kormány támogatná a légtér és a repülőterek átengedését az Egyesült Államoknak. A szóvivő szerint elképzelhető, hogy erre sor kerül majd, de amíg konkrét felkérés nem érkezik, addig minden csak találgatás.
Juhász Ferenc nyilatkozatát a múlt héten élesen bírálta Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetvezetője. A politikus szerint csak a fegyverzetellenőrök újabb vizsgálata után, az azt követő biztonsági tanácsi döntés ismeretében kellene dönteni a légtér használatáról.
Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója úgy fogalmazott: Magyarország a taszári kiképzéssel alapjában véve „letudta” a háborúval kapcsolatos vállalásait, és harcoló alakulattal nem kíván részt venni az Irak elleni esetleges katonai akcióban.
A gazdák pénze Kijevbe vándorol, miközben Magyar Péter csendben a Tiszán evez
