Félreérthető pályázat

Kérdéses, hogy nem sérti-e a közbeszerzés szabályait az Oktatási Minisztériumnak (OM) a felsőoktatási intézmények és költségvetési kutatóintézetek számára tavaly novemberben kiírt pályázata és annak a végrehajtása. A központi műszaki fejlesztési alapprogram terhére – informatikai eszközök beszerzésének támogatására – több mint 2,45 milliárd forintot szánna a szaktárca.

Hanczár János
2003. 02. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bírálóbizottság már tavaly november 30-án meghozta döntését a pályázatról, ami az oktatási tárca honlapján december elején meg is jelent. Az ott olvasható jegyzőkönyv szerint a bizottság egyik tagja kétségeit fogalmazta meg, hogy a hivatkozott 98/1996. számú kormányrendelet alapján a multimédiás laboratóriumok beszerzése mennyire tekinthető műszaki fejlesztésnek, és így a támogatás jogszerű-e. A dokumentum azt is tartalmazza, hogy a bizottsági tag „szakértői véleménnyel támasztotta alá, hogy a pályázat keretében kötelezően választható konfigurációkra (számítógép-összeállításokra) meghatározott árak a kereskedelmi beszerzéshez képest 30–50 százalékkal magasabbak.” A bizottság ennek figyelembevételével javasolta, hogy a pályázatban megadott árakat a megrendelés nagy mennyisége miatt az OM informatikai miniszteri biztosa alkudja le 30-50 százalékkal. Az oktatási tárca a jegyzőkönyvet december 19-én levette az www.om.hu honlapról, és – információink szerint – Magyar Bálint oktatási miniszter bizalmas és titkos dokumentumként kezeli azt.
A pályázat mellékletében szereplő több eszköz beszerzési ára a központosított közbeszerzés kiírásakor érvényben lévő egydarabos listaárat is meghaladta. Az egyik on-line magazin honlapján megjelenő Milliós lenyúlás az OM comp. pályázatán! című internetes fórum is intenzíven foglalkozik a témával. A felsőoktatási szférában közismert az, hogy a pályázatéhoz hasonlóan összeállított számítógépeket a közelmúltban több intézmény is lényegesen alacsonyabb áron szerzett be. Ezen vásárlások mindegyike nagyságrendekkel volt alacsonyabb értékű az OM által beszereztetni kívánt eszközök összértékénél.
A pályázatban szereplő eszközök között több olyan tétel is van, amely nem található meg a központosított közbeszerzési listában (például a videomagnó), holott a teljes beszerzést ennek részeként kellene lebonyolítaniuk az intézményeknek. Szakértők szerint ez a közbeszerzési törvény megkerülése, hiszen e tételekre nyílt közbeszerzési eljárást kellene kiírni. A felsőoktatási intézmények folyamatos sürgetése ellenére a tárca csak a múlt hét végén küldte el számukra a szerződéseket, amelyekhez mellékelték a kitöltött megrendelőlapokat is. A szállítást ugyan több tucat minősített szállító is tudná teljesíteni, de az OM előre, gyártónként egy-egy szállítót nyomtatott rá a kiküldött megrendelőlapokra.
Joggal merült fel az intézményekben az a kérdés, hogy központosított közbeszerzésnek minősül-e egyáltalán az OM által kiküldött megrendelő, amiről csupán az intézmények aláírása hiányzik. Ugyanis a megrendelőlap nem felel meg a központosított szerződésben rögzített feltételeknek, mert nem tartalmazza a „közbeszerzés” vagy „központosított közbeszerzés” kifejezéseket. Emellett hiányzik róla a gyártó központosított közbeszerzési szerződésszáma, és nincs ott az ilyenkor kötelező kétszázalékos díj sem. A felmerülő gyanút erősíti, hogy az egyik kötelezően előírt gyártónak a Miniszterelnökség Közbeszerzési és Gazdasági Igazgatósága weblapjának tanúsága szerint nincs érvényes keretszerződése a megrendelőlapon szereplő eszközökre (CISC–Intel alapú számítógépek). Mintha csak erre rímelne a kísérőlevélnek azon mondata, hogy „ha nem a javasolt szállító(k)tól kívánják beszerezni a konfigurációkat (…) a támogatás felhasználása során megfelelően kell alkalmazniuk a közbeszerzésről szóló jogszabályok rendelkezéseit”. Ez felveti azt a kérdést, hogy ha az intézmények az OM által preferált szállítóktól rendelnek, akkor nem kell a közbeszerzési szabályokra tekintettel lenniük?.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.