Határtalan földrajz

A természetföldrajzban nincsen politika, vélhetnénk. A hegyek és völgyek kutatása nem függ a térképeken piros csíkkal jelölt országhatárok változásaitól, nem beszélve a földtörténet időtlenségéről. Különös, de a földtudomány hazai művelői mégis vagy félszáz évig adósak maradtak, hogy a világhoz képest kicsiny Kárpát-medencéről alapos, új tanulmányt írjanak. Karátson Dávid geográfus, vulkanológus ezt a hiányt pótolta enciklopédiája megszerkesztésével.

Zsohár Melinda
2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közérthetőség szempontjából a természetföldrajz nem vetekedhet a gazdasági földrajzzal: sokan száraznak, elvontnak vélik a földtörténeti korok históriáját, a tengerek, folyók, hegységek születését vagy változását – mondja Karátson Dávid, miközben lapozgatja a vaskos könyvet, amelynek majd nyolcvan szerző közreműködésével a szerkesztője volt. A Magyarország földje című, Kitekintéssel a Kárpát-medence egészére alcímű enciklopédia azonban nem megerősíti, hanem cáfolja szavait. Izgalmas, látványos, a tudományos kutatásokat közérthetően tálaló, külsejében is igényes könyv több évtizedes hiányt pótol. A kemény könyvfedél mögött ráadásként térkép lapul, amely a Kárpát-medence egészét ábrázolja, halványszín országhatár jelzéssel, s telis-tele helységnevekkel – magyarul. Első pillantásra látható, hogy túlsúlyban vannak a határon túliak.
– Nem titkolt szándékunk volt megőrizni az emlékezet számára a mára határon túlra került területek földrajzi nevének és településeinek magyar megfelelőjét, de nemcsak Erdélyre vagy a Felvidékre koncentrálva: a burgenlandi (őrvidéki) települések is éppúgy magyarul szerepelnek. A társadalomföldrajz gyakran a politika részévé válik, ha akarjuk, ha nem, de attól a Kárpát-medence tájai, tájbeosztási rendszere még nem változik – szögezi le Karátson Dávid.
Nagyszerű szaktekintélyek dolgoztak, kutattak és oktattak a földrajz és a földtan tudományágaiban, de 1945 után furcsa és ellentmondásos helyzetbe kerültek. Trianon óta a veszteség mindenre rányomta bélyegét, a Nagy-Magyarország szétszakítottságát ábrázoló térképek mementóként függtek a megmaradt ország közintézményeiben, de a magánlakásokban is. A vesztes háború végeztével zavar és kényszeres némaság lett úrrá a szakmán, olyannyira, hogy például még a határon túli vulkáni hegységek kőzeteiről, a mikroszkopikus ősmaradványokról vagy a felszín alatti vizekről is csak szőrmentén, kis tájegységre vonatkoztatva, de leginkább sehogy sem írtak nagyobb lélegzetű munkákat. A földtan és a természetföldrajz művelői visszahúzódtak, mert – különösen a második világháború után – szakmailag „megközelíthetetlenné” és szinte tabu témává vált a Kárpát-medence egésze.
Mielőtt túldramatizálnánk a tényeket, Karátson Dávid sietve megjegyzi, hogy a földtudomány mindig is a kevés, de képzett személyiségek privilégiuma volt és marad.
– Megkísérelték átalakítani a földrajzi neveket „hétköznapi” használatra is. Így keletkezett például a Zempléni-hegység, amely eredetileg az Eperjes–Tokaji-hegység nevet viselte, mivel így fekszik ez a hegyvonulat. Trianon kettévágta ugyan a szlovák–magyar határral, de attól még a hegyek nem váltak ketté – mutatja a térképet a szerkesztő. – Az Alföld is bőven belenyúlik Erdélybe, pontosabban a Partiumba, de erről nem eshetett szó, még politikamentesen sem. A földtudományok nagy része pedig a szocialista rendszerben valóságos iparággá vált, geológusok tömegei kerestek – jobb híján – ércet, olajat.
A rendszerváltáskor azután az is kiderült, hogy nem fognak előkerülni az íróasztalfiókokból átfogó földtudományi témájú kéziratok, sőt a szakma nagy öregjei sem jelentkeztek megírandó könyvtervekkel. Holott elképesztő tudáskincs rejtezik az egyetemi, kutatóintézeti szakembereknél – a fejükben.
– Csakhogy ez ma már piac – ismeri el Karátson Dávid, aki még most sincs negyvenesztendős, s úgy érezte, szemléletváltás szükségeltetik. A Karátson család amúgy több mindent hagyományozott Dávidra, ami végül e tekintélyes könyv megvalósításához vezette. Két dédapja grafikus volt, édesapja az ismert Karátson Gábor író és festő, legendás ellenzéki a szocializmus idejéből. Dávid az ELTE-n végzett földrajz–biológia szakon, de a hazulról hozott bölcsész légkör nem maradt rá hatástalan. Mivel gyermekkora óta vonzódik a hegyekhez, a vulkanológia szakot választotta doktori ösztöndíjasként.
Az ELTE-n tanítva azután személyesen is átélte, mennyire hiányzik egy igényes tankönyv a Kárpát-medencéről. A hatvanas években jelent meg utoljára újnak számító munka Magyarországról. A rendszerváltás után elöntötte az országot a sok külföldi természettudományos könyv – a színes, szép, változatos albumok. Karátson Dávid tapasztalatlan, ámde lelkes kiadónál fordított, amely Pannon Enciklopédia címen nagyszabású sorozatot indított útjára. Ők adták ki először a Magyarország földjét.
– A könyv egyesítette a földrajz, a geológia és a környezetfizika tudnivalóit, utóbbihoz tartozik a csillagászat, a meteorológia, a geofizika és a térképészet. Újdonság a lemeztektonikai fejezet, amely egyébként is friss tudományág. A földtörténet minden bonyolultsága ellenére olvasmányos, érthető, az ásványtani rész pedig azért unikum, mert 1931 óta nem jelent meg ilyen összefoglaló jellegű munka a Kárpát-medencéről. De a hazai bányakincsekről vagy talajainkról, vizeinkről is bőven talál új információt az olvasó.
– A Magyar Könyvklub tavaly karolta föl az utánnyomás ötletét – mondja a szerkesztő. A szöveg, a tartalom gyakorlatilag alig változott, az illusztrációk azonban fölfrissülhettek. Gondosabb nyomás, színesebb és változatosabb rajzok, számítógépes grafikák támasztják alá az új kiadásban a fejezetek témaköreit, s egy-egy líraibb kép is befért az esetleg komorabbnak tartott stúdiumok közé. A magyar eredményekre koncentráltak a földtudományi kutatások új módszereiről szólván, az Ember és környezete fejezetben pedig a bős–nagymarosi erőmű története mellé bekerült a 2000-es tiszai ciánszennyezés katasztrófája is. Más szóval a környezetért való aggodalom is hangot kapott a kötetben, oly hangnemben és tálalásban, amint az egy időtálló lexikonhoz illik. A kővé dermedt csigák, az időjárási rekordok vagy éppen a Kárpát-medencei dinoszauruszok jól megférnek a Gömör–Tornai-karszt ismertetésével, az 1999-es napfogyatkozással és az Alcsíki-medencében, Újtusnádon készült fotóval, ahol a kert végi csűrök a patakra néznek.
A Kárpát-medence fölé feszülő égbolt csillagai nem törődnek az országhatárokkal; ha nem nehéz kezünkben tartani az enciklopédiát, kevésbé hideg éjszakán magunk is ellenőrizhetjük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.