Kivizsgálják az átrepüléseket?

Kivizsgálhatják az ország légterén áthaladó katonai repülőgépek ügyét, ha az Országgyűlés a jövő héten elfogadja a Fidesz javaslatát egy ezzel foglalkozó parlamenti bizottság felállításáról. Irak alelnöke egy orosz lapban kifejtette: mindazon államokat, amelyek segítik az USA-t, a közel-keleti ország bűntársaknak tekinti. Tóth Tamás külügyi szóvivő szerint az iraki politikus kijelentései Magyarországra nézve nem jelentenek valódi fenyegetést.

2003. 02. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az Országgyűlés jövő heti plenáris ülésére benyújtja a Fidesz az ország légterén átrepülő katonai járművek úti célját vizsgáló parlamenti bizottság felállításáról szóló javaslatát – tudtuk meg Simicskó Istvántól, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetvezetőjétől. Mint ismeretes, múlt hét csütörtökön hat, kommandósok szállítására is alkalmas amerikai helikopter és egy C–130-as katonai repülő landolt Ferihegyen. A hivatalos álláspont szerint ezek a gépek a Tartós Szabadság hadműveletben haladtak át az országon, majd Constantában ismét leszálltak tankolni, de a végcéljuk Afganisztán volt. Ezzel kapcsolatosan azonban több kétely is felmerült, ezért a Fidesz a Törökország megsegítéséről szóló országgyűlési határozati javaslattal kapcsolatos legutóbbi négypárti egyeztetés után felvetette, hogy parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezi az országon áthaladó katonai járművek ellenőrzésére.
Ezen a tárgyaláson fulladt kudarcba az előzetes megállapodás arról az országgyűlési határozatról, amely átengedi a Törökország védelmére szolgáló katonai eszközöket Magyarország közútjain, vasútvonalain és légterén.
*
Azóta a parlament az előterjesztés egy újabb, módosított változatát fogadta el, amelyet a honvédelmi bizottság ülésén Keleti György, a bizottság elnöke és Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke is ellátott kézjegyével. A kormány szerint csupán formai változtatások kerültek a határozatba, a Fidesz viszont állítja: a módosítással sikerült megakadályozni, hogy kétoldalú megállapodások révén a későbbiekben a NATO-döntésnek nem megfelelő célokra is felhasználják az ország útvonalait. Simicskó István elmondta: a kormány eredeti javaslatában az is szerepel, hogy a Törökország védelmét célzó intézkedéseket kiegészíthetik olyanok is, amelyeket a tagállamok által aláírt kétoldalú megállapodások alapján tesznek majd, pedig erről szó sincs a NATO-határozatban. Hangsúlyozta: a Fidesz szerint ez felvetette annak lehetőségét, hogy a kormány egy döntéssel „le akarja rendezni” az Irak elleni háborúra való készülődés támogatását is, ezért ragaszkodtak a módosításokhoz.
Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója leszögezte: a kormány továbbra is tartja azt az álláspontját, hogy szükségtelen időhúzás volt a Fidesz ragaszkodása a módosításokhoz, amelyek pusztán formai okokból történtek, de nem változtattak a határozat lényegén.
Az Amerikai Egyesült Államok felkérte Szlovéniát, Magyarországot, Romániát és Bulgáriát, engedélyezzék húsz, katonai járműveket szállító páncélozott vonatnak az áthaladását, amelyeknek Olaszországból Törökországba kell eljutniuk – állítja a Horvátországban megjelenő La Voce del Popolo olasz napilap nyomán a román Evenimentul Zilei.
A hazánkban tárgyaló lengyel külügyminiszter, Wlodzimierz Cimoszewicz cáfolta, hogy németországi katonai támaszpontokat helyeznének át Lengyelországba. A Magyar Nemzet kérdésére a lengyel diplomácia vezetője elmondta, hogy mindeddig nem vetődött fel ez a kérdés, Varsót hivatalosan senki sem kereste meg ebben az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.