Mádl az ORTT-ről

Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elnöki posztját egy szakmai tevékenysége révén elismert, köztiszteletben álló személynek kell betöltenie – szögezte le a Magyar Nemzetnek adott interjújában Mádl Ferenc köztársasági elnök. – Egy bármelyik párthoz kötődő személy éppen e kötődése miatt nem tudná széles körben elfogadottá tenni a médiahatóságot – hangsúlyozza az államfő.

2003. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi napokban vita bontakozott ki az ORTT elnökének személyéről. Az MSZP médiapolitikusa, Újhelyi István például elég szokatlan hangnemben minősítette az ön személyi javaslatait. Hogyan értékeli a mostani helyzetet?
– Bár a sajtóban napvilágot látott néhány név azok közül, amelyeket a miniszterelnök úrral folytatott megbeszéléseken javasoltam, úgy tűnik, nem mindenki értette meg a szándékomat. Azt gondolom az ORTT-ről, hogy – mint Európa sok országában, nálunk is – egy nagyon fontos szervezetnek kell lennie. Különösen ma, amikor a politika és a szakma, sőt a közvélemény is a média értékválságáról beszél. Az ORTT elnöki posztját egy szakmai tevékenysége révén elismert, köztiszteletben álló személynek kell betöltenie. A készülő médiatörvény módosításában is komoly szerepet kell játszania szaktudásának, tapasztalatának és nem utolsósorban tekintélyének. Az ORTT a média világának és az egész közéletnek egy nagyon fontos intézménye lehet, és sok tekintetben iránymutatónak kell lennie. Ezért fontos, hogy ne mondhassa senki: egyik vagy másik párthoz köthető a jelölt személye.
– Vagyis nem Ladványszky György személyével szemben vannak kifogásai?
– Természetesen nem. Egy bármelyik párthoz kötődő személy éppen e kötődés miatt nem tudja széles körben elfogadottá tenni az ORTT-t. Márpedig Ladvánszky György jelenleg a testület MSZP által delegált tagja. Az ORTT-ben jelenleg több kiváló szakember is dolgozik, esetleg kézenfekvő lett volna közülük jelölni, de az előbbiekben elmondtam, hogy ezt miért nem tartom szerencsének.
– Az ön jelöltjei közül négy név – Sára Sándor filmrendező, a Duna TV volt elnöke, Glatz Ferenc történész, a Magyar Tudományos Akadémia előző elnöke, Hajdu István volt rádióelnök és Jankovics Marcell rajzfilmrendező, a Nemzeti Kulturális Alapprogram volt elnöke – került nyilvánosságra. Közülük ketten – Glatz és Sára – azt mondták, hogy nem érkezett hozzájuk megkeresés.
– A nyilvánosságra kerülteknél is több nevet javasoltam a miniszterelnök úrral folytatott négyszemközti megbeszéléseken, s azt tartom helyesnek, ha a megegyezés után közösen keressük meg és kérjük fel a jelöltet. A törvény is úgy szól, hogy a köztársasági elnök és a miniszterelnök közösen teszi meg jelölését a posztra. Ez olyan folyamat, amely megbeszéléseket, különböző javaslatokat és végül kompromisszummal született eredményt takar.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.