Tusnádfürdői beszédében jelentette be Orbán Viktor, hogy megalakulnak a Digitális Polgári Körök, mivel a magyarságnak egy olyan immunrendszerre van szüksége az online térben, amely képes megvédeni kultúráját, nyelvét és identitását.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója Facebook-posztjában leszögezte: a közösségek ideje újra eljött – csak most digitálisan. Szerinte az elmúlt évtizedek legfontosabb felismerése, hogy a nemzeti közösség nem elvont fogalom, hanem élő valóság. 2002-ben, a vesztes választás után jöttünk rá igazán: egy politikai vereség nem a vég, ha közben megnyerjük egymást.
Felidézte: akkor születtek meg a Polgári Körök – közösségek, amelyek a hazájukat szerető emberekből álltak össze, és nemcsak politikai, hanem lelki értelemben is tartást adtak egy egész nemzeti oldalnak. Ez lett a hosszú távú sikerek alapja.
Az azóta eltelt időszakban sok minden átalakult, így egyre fontosabb az online világ, amely ugyanakkor sajátos képet mutat.
– Ma ott tartunk, hogy az online tér nem a párbeszéd, nem az építés, nem a közös gondolkodás fóruma – hanem a trollkodásé, a gúnyolódásé, az identitások és értékek elleni támadásoké. Olyan embereket gúnyolnak ki nap mint nap, akik semmi mást nem tesznek, mint nyíltan vállalják a meggyőződésüket. Azokat bélyegzik meg, akik tenni szeretnének. És eközben elveszik a kedvünket a közös cselekvéstől. Ez nem maradhat így. Mert közösségek nélkül nincs nemzeti szuverenitás. Közösségek nélkül nincs politikai siker. Közösségek nélkül nincs nemzet. Ezért van szükség ma Digitális Polgári Körökre – jelentette ki Orbán Balázs, aki szerint a világ átalakult – és ha azt akarjuk, hogy értékeink megmaradjanak, akkor az új keretek között kell újjászervezni azt, ami korábban működött.
Orbán Balázs szerint most három dologra van szükség:
- – Újjá kell szervezni a polgári közösségeinket, mégpedig digitálisan is. Ma már egy baráti körnek, egy helyi közösségnek is kell hogy legyen online jelenléte, mert így tud kapcsolatban maradni, így tud szervezni, beszélgetni, építkezni.
- – Meg kell változtatnunk az internetes kultúrát Magyarországon. Lehet, hogy ez túl nagyravágyóan hangzik, de muszáj elkezdeni. Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr, hanem az együttgondolkodás, a közös ügyek előmozdítása. A trollkultúra helyett építő kultúrára van szükség.
- – Be kell csatornázni ezeket a közösségeket a kormányzásba. Nem kampánycélokra, nem egyszeri akciókra, hanem stratégiailag, tartósan. Ha ezekben a körökben értelmes javaslatok születnek, ha az emberek elmondják, mi működik helyben, mit látnak az életükben, akkor azt kormányzati szinten is figyelembe kell venni.
Úgy fogalmazott: ez a munka már elindult a Harcosok Klubja létrejöttével, amely mellett ugyanakkor szükség van más típusú közösségekre is: olyanokra, akik nem pusztán harcolni, hanem megoldani akarnak. Akik keresik az utat, hogyan lehet egy ügy mellé embereket állítani, hogyan lehet egy ötletből kezdeményezést, majd politikai cselekvést csinálni – érvelt a kormányfő politikai igazgatója, aki felhívással is élt, és a Digitális Polgári Körökhöz történő csatlaokzásra buzdított.