Tóth Tamás külügyi szóvivő elmondta, a folyamatban lévő egyeztetéseken Magyarország arra törekszik, hogy a lehető legnagyobb kedvezményeket biztosítsa az ukrán állampolgároknak vízumügyben. A magyar–ukrán tárgyalások menetéről az érintett határon túli magyar szervezetek is tájékoztatást kapnak – tette hozzá, emlékeztetve arra: Budapest nem saját elhatározásából döntött a vízumkényszer bevezetése mellett, hanem arra az uniós elvárások kötelezik.
Kovács Miklós KMKSZ-elnök levelében nehezményezi, hogy „az eddigi egyeztetések alkalmával a magyarországi illetékesek részéről nem hangzott el olyan megoldási javaslat, amely biztosította volna a kárpátaljai magyarok számára a jelenlegi állapotokhoz hasonló, zökkenőmentes határátlépést”. A kárpátaljai politikus szerint a problémát úgy lehetne a legmegnyugtatóbban orvosolni, ha a két ország vízummentességet biztosítana a másik ország területén élő nemzettársai részére. „Most jó alkalom kínálkozik a kérdés ilyen módon történő felvetésére, miután Ukrajna parlamentje első olvasatban elfogadta a határon túli ukránokról szóló törvényt” – írta Kovács Miklós.
Az ukrán státustörvény értelmében a külföldön élő ukránok meghívó és vízum nélkül évente négy hónapot tölthetnek Ukrajnában. A külföldön élő ukránok státusa azokat illeti meg, akik az ország határain kívül élnek, ám ukrán nemzetiségűek, vagyis az ukrán etnikumhoz tartozóknak vallják magukat, megőrizték kulturális és nyelvi identitásukat, de nem ukrán állampolgárok – számolt be a Bereginfó. Az ukránigazolványokat a kijevi külügyminisztérium vagy a külföldön működő diplomáciai képviseletek, konzuli hivatalok fogják kiállítani. Az ilyen igazolványok tulajdonosainak joguk lesz arra, hogy meghívó nélkül is vízumot váltsanak ki, ha három évig akár magáncéllal, akár pedig hivatalos ügyben Ukrajnában akarnak tartózkodni. Nincs szükség meghívólevelekre a vízum kiváltásához azoknak a külföldön élő ukránoknak sem, akik tanulmányaikat folytatni érkeznek Ukrajnába.
Drónok hatoltak be a tiltott légtérbe
