Kofi Annan ENSZ-főtitkár nem tartja elkerülhetetlennek a háborút Irak ellen. Szavai szerint a szerdai BT-ülésen az a teljesen világos üzenet fogalmazódott meg, hogy a fegyverzetellenőrökkel folytatott együttműködéssel kapcsolatos kifogásokat Iraknak figyelembe kell vennie. Lejárt Szaddám Huszein iraki elnök ideje – jelentette ki Jeórjiosz Papandreu, az Európai Unió soros elnökségét betöltő Görögország külügyminisztere. Az EU felszólítja a bagdadi rezsimet, hogy a lehető legteljesebb mértékben működjön együtt a nemzetközi közösséggel. Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint komolyan kell venni Powell beszédét. Ezek után – mondta – teljesen egyértelmű, hogy a bagdadi rezsim nem működik együtt az ENSZ-ellenőrökkel. Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök szerint Powell bebizonyította, hogy Szaddám Huszein iraki elnök nem működött együtt a fegyverzetellenőrökkel.
Franciaország semmit sem változtatott Irakkal kapcsolatos álláspontján, vagyis nem akar háborút – jelentette ki Jean-Pierre Raffarin kormányfő. Párizs szükségesnek tartja, hogy Irak semmisítse meg elrejtett tömegpusztító fegyvereit. Dominique de Villepin francia külügyminiszter álláspontja szerint még nem érkezett el az idő, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa egy második határozatot hozzon Irak ügyében. Érvekkel jól alátámasztottnak nevezte Powell beszédét Benita Ferrero-Waldner osztrák külügyminiszter. Leszek Miller lengyel miniszterelnök George Bush amerikai elnökkel lezajlott washingtoni találkozója után megerősítette, hogy Lengyelország támogatja az Irakkal kapcsolatos amerikai politikát. Nem foglalt viszont állást abban a tekintetben, hogy Varsó az ENSZ BT felhatalmazása nélkül is jóváhagyna-e egy esetleges Irak elleni katonai beavatkozást. Jan Kavan, az ENSZ közgyűlésének elnöke, volt cseh külügyminiszter szerint Powell olyan bizonyítékokat tárt a Biztonsági Tanács elé, amelyek egyértelműen tanúsítják, hogy Irak nem játszik tiszta lapokkal.
A mozlim országok egyöntetűen elutasították Powell jelentését. A palesztin vezetés közleményében leszögezte, hogy az iraki válságot diplomáciai úton kell rendezni. Hassan Wirajuda indonéz külügyminiszter szerint az ENSZ fegyverzetellenőreinek igazolniuk kell azokat a bizonyítékokat, amelyeket Powell mutatott be a BT előtt. Jakarta továbbra is ellenez bármifajta egyoldalú hadműveletet Irak ellen. A Moszkvában tartózkodó Pervez Musarraf pakisztáni elnök cáfolta Powell állítását, miszerint Irak az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel iszlámábádi nagykövetségén keresztül tartott fenn kapcsolatot. Japán az amerikai külügyminiszter bizonyítékai után is kívánatosnak tartaná, ha a Biztonsági Tanács újabb határozatot hozna, még mielőtt bármiféle katonai műveletre sor kerülne Irak ellen.
A bírálatokra válaszolva Condoleezza Rice, Bush nemzetbiztonsági tanácsadója kijelentette: „Mi egyértelműen úgy ítéljük meg, hogy nincs szükség a Biztonsági Tanács második határozatára.” Rice szerint most az a fontos, hogy a nemzetközi közösség „megeméssze” azokat a bizonyítékokat, amelyeket Powell a BT elé tárt.
***
Törökország a háború ellen? A török csapatok nem fognak harcolni az Irak-ellenes esetleges, amerikaiak vezette hadműveletekben – jelentette be Abdullah Gül török miniszterelnök. A politikus ugyanakkor közölte azt is, hogy Törökország, mint a NATO tagállama, felkéri parlamentjét, nyissa meg támaszpontjait az amerikai csapatok előtt. Felmérések szerint a török lakosság mintegy 86 százaléka elítéli az Irak elleni amerikai fellépést. Törökországhoz kapcsolódó hír, hogy a Hürriyet című napilap értesülése szerint Taha Jaszin Ramadan iraki alelnök titokban Ankarában járt. Abdullah Gül török kormányfő állítólag figyelmeztette, hogy fenyegető közelségbe került az Irak elleni háború. A beszámoló szerint Ramadan a török miniszterelnök különgépén érkezett hétfőn Ankarába, és néhány órával később azzal tért vissza Bagdadba. (MTI)
***
A diktátor és a világrendőr. Colin Powell beszéde csak azokat tudta megerősíteni meggyőződésükben, akiknek eddig sem voltak kételyeik, állapítják meg szinte egyöntetűen az elemzők, hozzátéve, hogy a Szaddám Huszein megdöntését szolgáló katonai akció lassan elkerülhetetlenné válik. Powell a BT asztalára letette a „casus belli”-t, de a szokatlanul hosszú vita nem arra utal, hogy meggyőzte volna a katonai intervenció ellenzőit, állapítja meg a Neue Zürcher Zeitung. Ezt igazolva a Le Figaro kiemeli, hogy Szaddám Huszein hazugságaihoz kétségtelenül hozzáadódnak az amerikai adminisztráció csúsztatásai. A meztelen igazság a lap elemzőjének véleménye szerint mindössze annyi, hogy a 2001. szeptember 11-én megsebesített Amerika bosszúra szomjazik, szüksége van saját erejének bizonyítására. Amerika minden történelmi érdeme ellenére egyre több embert taszít Európában is, teszi mindehhez hozzá a Die Presse, megjegyezve azért, hogy e világrendőr nélkül a helyzet sokkal rosszabb lenne. A történelem világrendőrei között Amerika ugyanis még nem a legrosszabb. S hát az iraki diktátornál azért bármiféle texasi seriffmentalitás jobb. (S. G.)
Ez nagyot szólna: ilyen csapattársa még nem volt Sallai Rolandnak!
