Nincs vita Koszovóról

Sebestyén Imre
2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washington, Brüsszel és New York konszenzusra jutott abban, hogy egyelőre nem kell megnyitni Koszovó végleges státusának kérdését, s el kell fogadni Michael Steiner, az UNMIK vezetője álláspontját. Eszerint a formálisan Szerbiához tartozó, jelenleg nemzetközi ellenőrzés alatt álló tartományban először meg kell erősíteni a demokráciát, meg kell szilárdítani a békét és a stabilitást, ki kell építeni az életképes gazdaságot, s csak azután kell meghatározni végleges jogállását. Ezeknek a céloknak az elérése nyithatná csak meg azt a politikai folyamatot, amely végleges megoldáshoz vezethetne.
Ezt a nézetet tette magáévá csütörtökön az ENSZ Biztonsági Tanácsa, egyszersmind elutasította az egyoldalú kezdeményezéseket, amelyek veszélybe sodorhatják az egész térség stabilitását. A BT óvja attól a politikusokat, hogy Koszovó kérdését más politikai célokra használják fel.
A BT-nyilatkozat világos felszólítás Belgrádnak és Pristinának. Az előbbinek azt üzeni, hogy ne követeljen nemzetközi Koszovó-tárgyalásokat, ne igyekezzék kiterjeszteni szuverenitását a tartományra, s ne próbáljon szerb biztonsági erőket Koszovóba vezényelni. Djindjicsnek szólt az a figyelmeztetés is, hogy a koszovói kérdés kiélezésével ne próbáljon más célokat elérni, például a nacionalisták szimpátiáját megnyerni. Pristinának pedig tartózkodnia kell Koszovó függetlenségének kikiáltásától. Ennek ugyanis súlyos következményei lehetnek: a szomszédos Macedóniát is lángra lobbanthatja.
A BT-nyilatkozat Koszovóban az első számú téma volt, s egyöntetű az a megállapítás, hogy Koszovó még távol áll az említett céloktól.
***
Magyar remények az új államtól. Magyarország üdvözli Szerbia és Montenegró államközösségének létrejöttét, és kész hozzájárulni ahhoz, hogy az államközösség európai integrációja minél hamarabb bekövetkezzen – áll a Külügyminisztérium közleményében. Magyarország azt is várja Szerbia-Montenegró megalakulásától, hogy a jugoszláviai magyar közösség a többségi nemzettel együttműködve, egyenrangú módon intézhesse ügyeit. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.