Pénzt ajánlott a büntetlenségért

Szász András, a Nádor Rt. vezetője az előző ciklusban pénzt szerzett volna az államnak csak azért, hogy véget érjen az ellene folyó büntetőeljárás – értesült lapunk. Az MSZP közeli üzletember ügyében folyó nyomozás a napokban megszűnt, az üggyel hétfőn az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága is foglalkozik.

Török László
2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bárándy György ügyvéd megerősítette lapunk információját, amely szerint korábban Szász András megbízásából alkut ajánlott Demeter Ervin korábbi nemzetbiztonsági miniszternek. A felvetés lényege az volt: a Szász ellen folyó büntetőeljárást szüntessék meg, cserében pedig az üzletember a magyar államnak bizonyos kintlevőségeket szerzett volna vissza. – Ezt az ajánlatot még az előző ciklusban tettem Demeter Ervinnek, az akkori nemzetbiztonsági miniszternek, aki azonban nem fogadta el, mondván: helytelennek tartaná, ha a büntetőeljárást pénzért megszüntetnék – nyilatkozta Bárándy György.
Mint ismeretes, a Szász András ellen csalás elkövetésének gyanúja miatt indult nyomozást éppen a napokban szüntette meg a rendőrség. Információink szerint az ORFK határozatát – mint az egyik feljelentő – az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága is megkapta. Úgy tudjuk: a testület hétfői ülésén várhatóan napirendre is tűzik az ügyet. Emlékezetes: a Szász vezette Nádor Rt. még az első szocialista–szabad demokrata, Horn–Kuncze-kormány idején kapott megbízást titkosszolgálati berendezések beszerzésére.
A Nádor az előzetes tervek alapján az eszközöket államadósság terhére vásárolta volna meg a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (NBSZ) részére. A konstrukció azonban kivitelezhetetlennek bizonyult, így Szász András 1996 nyarán az Erős János vezette Kereskedelmi és Hitelbanktól 33 millió dolláros „áthidaló devizahitelt” vett fel, ami a tervek szerint a fejlesztés egészét fedezte volna.
A tranzakciót a titkosszolgálatok részéről Somogyi Tamás kabinetfőnök és Hevesi Tóth Ferenc, az NBSZ korábbi főigazgatója jegyezte ellen Nikolits István volt titokminiszter meghatalmazásával, illetve Medgyessy Péter egykori pénzügyminiszter egyetértésével. Az ügyben folyó nyomozás során kiderült, hogy a Nádor Rt. a felvett hitelnek csupán egy részét, hozzávetőlegesen 21 millió dollárt költött a berendezésekre, a többit saját célra használta fel. Az ügyben a külföldön tartózkodó Szász Andrást a rendőrség nem tudta kihallgatni, ezért nemzetközi elfogatóparancsot adott ki ellene, amely a napokban hatályát vesztette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.