Powell gyanús beszéde

Nagy-Britanniában vitatják a szerdai Powell-beszéd hitelességét, egészen pontosan a bombabiztosnak mondott háttéranyagok eredete körül támadtak kétségek. A Channel 4 kereskedelmi televízió kiderítette, hogy a hét elején közzétett, az iraki fegyverrejtegetés körülményeit részletező brit jelentésben esetenként tizenkét évvel ezelőtti adatok szerepeltek.

Szentesi Zöldi László
2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyszabású szerdai előadásában Colin Powell megbízható forrásként hivatkozott a szóban forgó brit titkosszolgálati jelentésre, amelyről időközben kiderült, hogy összeollózott anyag, régi tanulmányokból állították össze. A Channel 4 szerint az egyik „alapanyagot” még az 1991-es öbölháború előtt írta egy végzős amerikai egyetemi hallgató. Más források is akadnak. A tizenkilenc oldalas anyag mintegy ötöde szinte szó szerinti átvétel Ibrahim al-Marasi biztonságpolitikai szakértő írásából, amelyet tavaly szeptemberben jelentetett meg egy közel-keleti ügyekkel foglalkozó folyóiratban. A Powell-jelentés hátteréül szolgáló összegzést készítő brit titkosszolgálati ember bizonyíthatóan „merített” Sean Boyne és Ken Gause 1997-es, a Jane’s Intelligence Review hasábjain megjelent cikkéből is. További forrás egy háromtagú szerzőcsoport idén februárban publikált, Irakról szóló elemzése is. A szövegátfedések annyira egyértelműek, hogy az eredeti és a Powell által idézett anyagok közötti kapcsolat kétségbevonhatatlan. Az eset már csak azért is kínos, mert Ibrahim al-Marasi máris nyilatkozatban szögezte le, vele sem a brit kormány, sem a titkosszolgálatok nem egyeztettek, fogalma sem volt arról, hogy tanulmányát ilyen célokra használják fel. A huszonkilenc éves szakértő a londoni The Timesnak adott interjújában kifogásolta, hogy a neve nem hangzott el a jelentés ismertetésekor, majd hozzátette: „Mostantól kezdve még kétkedőbben fogadom a brit titkosszolgálati anyagokat.”
Az eset fontos belpolitikai következményekkel járhat Nagy-Britanniában – sok megkérdezett nyilatkozott úgy, hogy a történtek után nem hisz Powell beszámolójának. A Downing Street szóvivője azt mondta, hogy forrásától függetlenül a jelentés „attól még pontos”, és a kormány „soha nem tulajdonította magának a szerzői jogokat”. Tony Blair kormányfőnek is rosszkor jött a plágiumvád – az Irak elleni támadás ügyében nemcsak a brit közvélemény jelentős részével, de saját pártellenzékével is meg kell vívnia a harcát. A britek joggal vélhetik, hogy nemzetbiztonsági szempontból nem megnyugtató a helyzet, ha az egykor szebb napokat látott titkosszolgálatok már egy önálló tanulmány elkészítésére sem vállalkoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.