Uralkodnak a bannerek

Egyre nagyobb méretű hirdetési felületek jelennek meg az interneten, ezzel szemben a nyugat-európai és az amerikai cégek reklámköltése jelentősen visszaesett a múlt évben. A magyar on-line reklámpiac nem követi a nemzetközi trendet, ennek egyik legjobb példája, hogy a hazai vállalatok többsége a célzott, a nyomtatott médiánál jobban érvényre jutó, interneten megjelenő hirdetéseket kedveli. A nyugat-európai on-line reklámköltségek alakulása az egyik legnagyobb svájci on-line marketingtanácsadó cég, a Suisse Online Marketing SA vezetője szerint lassan normális szintre áll be. Orsolya Kis az on-line hirdetések háttérbe szorulását véli felfedezni az európai hirdetési piacon.

2003. 02. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Terjednek a nagyobb méretű, mozgalmas, animációs jellegű, flash on-line reklámcsíkok, de a reklámok adta lehetőséget a hirdetők többsége nem használja ki – állítja a DoubleClick. A több mozgást és hangot tartalmazó, nagyobb méretű reklámok egyre gyakoribbak, viszont számos ígéretes taktikát még nem használnak fel – állítja a DoubleClick jelentésében. A reklámcsíkok (bannerek) még mindig 50 százalékos részt képviselnek az összes on-line hirdetésen belül. A „felhőkarcolók” népszerűsége nő: 2002. negyedik negyedévében már nyolc százalékot képviseltek az összes hirdetésen belül, ami 93 százalékos növekedést jelent az első negyedévhez viszonyítva. A weboldalak belsejében elhelyezett, nagyméretű hirdetésdobozok alkalmazása a háromszorosára nőtt ugyan a negyedik negyedévben, de így is csak két százalék a részesedése. A szolgáltatott hirdetések 70 százalékának mérete megfelelt az Interactive Advertising Bureau szabványainak, de a DoubleClick a negyedik negyedév folyamán tizenegyezer különféle méretű reklámot szolgáltatott. A kifinomult tervezésre jó értékelést kaptak a hirdetők: a DoubleClick által szolgáltatott reklámoknak csak a 25 százaléka volt „run of network” jellegű (a hálózatok szabad reklámkapacitásait kihasználó megjelenés), míg 42 százalékuk kulcsszó vagy tartalom alapján, célzottan jelent meg. Földrajzi alapon a hirdetések hat, napszak alapján 1,44 százalékát targetálták. Rich media megoldásokat az első negyedévben a reklámok 17,3 százaléka, a negyedik negyedévben 24,9 százaléka alkalmazott. A rich media reklámok átkattintási aránya folyamatosan 2,5 körül alakult, míg a hagyományos reklámok esetében ez az érték az első negyedévi 0,41 százalékról 0,27 százalékra esett viszsza. A DoubleClick az átkattintási arány mellett javasolja a megtekintési arány figyelemmel kísérését is.
A megnövekedett hirdetési felületek ellenére a hirdetők nem elég, hogy nem használják ki a felület és a média adta lehetőségeket, hanem még óvatoskodnak is – nyilatkozta a Suisse Online Marketing (SOM) vezetője, Orsolya Kis. A legnagyobb probléma abban rejlik, hogy míg az on-line szolgáltatást nyújtó cégeknek szinte kötelező érvényű hirdetési kampányaikat az interneten is közölniük, addig a szolgáltatók és néhány kiskereskedelmi termékek forgalmazására és gyártására szakosodott vállalat nem kíván megjelenni az on-line hirdetési piacon. A legtöbb probléma az oktatási cégekkel van, de hasonló jelenséget lehet tapasztalni a járműgyártók terén is. Az egyik legjobb példát a SOM igazgatója az autóipari világhálós hirdetésekkel magyarázta. Úgy véli: Nyugat-Európában az autós on-line hirdetések csökkenést mutatnak, míg az Egyesült Államokban ez a trend némileg növekszik. A magyar piacon a SOM által készített tanulmány szerint egyre nagyobb igény mutatkozik az on-line hirdetések iránt, azt azonban a tanulmány hozzáteszi, hogy a mai napig még mindig a nyomtatott média képviseli a legfontosabb hirdetési szerepet. A magyar internetes hirdetési kampányok többségét csupán szűk kör veszi igénybe, és a hirdetések megjelenési helyei is igen szűkek, erről a hirdetést vásárló ügynökségek tehetnek, hiszen nem mindig az a legmegfelelőbb felület, amely a legtöbb letöltést mutatja – mutatott rá a SOM.
A svájci cég méréseit igazolja az eMarketer által készített Media Spending Outlook című jelentés is, amely az on-line reklámpiaci költésekről ad átfogó képet. Az on-line reklámpiac 2000-ben volt a csúcson 8,2 milliárd dolláros bevétellel. Azóta az iparág bevételei folyamatosan csökkennek, 2001-ben az IAB és a PricewaterhouseCoopers adatai szerint 7,21 milliárd dollárra, 2002-ben pedig 6,3 milliárd dollárra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.