Zsanettek kora

2003. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Divat lett manapság az újságírószakma: a gombamód szaporodó médiaiskolák lerohanásától még a több százezres tandíj sem riasztja el az okulni vágyó ifjúságot, s a valóságshow résztvevőinek zöme is azt válaszolja a „mi leszel, ha nagy leszel” típusú kérdésekre, hogy a médiában szeretne dolgozni. Az még önmagában nem volna baj, ha csak a szakma presztízsének emelkedéséről volna szó. Az új világban a vágyak sem a régiek, ezért a tűzoltó és hajóskapitány jellegű álmokat is megreformálta a korszellem. Az újságíró valamiért a csillogás és a gondtalan élet szinonimája lett, a média világa vonzza a bódulni vágyókat csakúgy, mint a lepkét a fény. A tragédia az, hogy emögött nincs tartalom. A nagyreményű ifjoncok szemében a mindenható képernyő az álmok netovábbja, ám a cél eléréséhez nem a tanulás és az állandó képzés a leghatékonyabb út, hanem némi szerencse, ismeretség és a jó duma. Sokan úgy vélik, hogy ha beválogatják őket valamelyik nagy nézettségű kukkolóműsorba, akkor már nyert ügyük van a boldoguláshoz.
A legszomorúbb az egészben, hogy igazuk van: az első két valóságshow szereplőinek jelentős része már az elektronikus és a nyomtatott sajtóban dolgozik. A butuska, ám rendkívül számító szörpgyári munkás az egyik bulvárnapilap „sztárújságírói” állására váltotta a népszerűségét, és a múlt héten százezer forintot kasszírozott egy frissen induló női magazintól a húszsoros (!) írásáért – a főszerkesztő ugyanis nem hitte el, hogy magától meg tud írni egy nyúlfarknyi cikket szabadon választott témában. Jó, lehet, hogy az egész csak egy médiaesemény, de én akkor is kikérem magamnak a szakma nevében.
A Való Világ szereplőiből is jó néhány már a csatornánál dolgozik: a vidéki tahó a második sorozat esti interaktív kiadásának állandó műsorvezetője, páran a Találkozásokat konferálják, és a kétfejű borjúk és romalakodalmak szakértő műsorában, a Fókuszban is dolgozik egyikük. Ha jól tudom, egyiküknek sincs szakirányú képzettsége – a tisztelt magyar társadalom manapság úgy szocializálódik, hogy az újságíró csak úgy lesz, mint nyáron a gomba, tapsoljuk hát meg, ha ki tud mondani egy kerek mondatot.
Kedves kollégák, jobbról és balról: nem gondoljátok, hogy ideje volna az asztalra csapni? Ma, amikor egy – bármilyen bravúrosan megírt – flekkért (ez Zsanett produkciójának másfélszerese – a szerk.) kétezertől ötezer forintig fizetnek, mosolyogva asszisztálunk a százezres honoráriumhoz? Nem sérti az önbecsülésünket, ha műsorvezető lehet abból, aki botrányosan harsány és öntelt, ám fogalma sincs a magyar nyelvről? Nem vagyunk cinkosak abban, hogy sztárok lesznek a bunkókból, miközben a tanulást és a munka presztízsét mosolyognivaló maradiságnak gondolják? Jó az nekünk, hogy milliós fizetéseket kaphatnak azok, akik több-kevesebb bakival felolvasnak napi fél órát a közszolgálati híradóban?
Félreértés ne essék, nem tőlük irigylem a pénzt – piac van, mindenki úgy boldogul, ahogyan tud. De most a szakma becsülete a tét – műteni sem az műt, akinek a legszimpatikusabb az arca és szép ívben vágja belénk a szikét, hanem az, aki tudja, hogy hova kell szúrnia. És nincs kire mutogatnunk: az újságírószakma lejáratásához bizony mi is hozzájárultunk. Vagy azért, mert adtuk a lovat alájuk, vagy azért, mert mindezt eltűrtük. Szégyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.