Kilométeres sor áll a Ciprust kettéosztó demarkációs vonalra szorult, s így hosszú évek óta csak az ENSZ-katonáknak szállást nyújtó Ledra Hotel előtt. Az egykori szálloda tövében nyílik ugyanis lehetőség arra, hogy a sziget görög lakosai három évtized után ismét átléphessenek a sokuk egykori otthonául szolgáló északi országrészbe. A várakozási időt az sem nagyon rövidíti meg, hogy a sziget keleti részén fekvő Pylában is lehetőség nyílt az átkelésre.
Egy hete még csak hétszázezer ember álma volt a határ kétoldalú megnyitása, ma pedig sokan már azért bosszankodnak, hogy az átlépéshez úlevél szükséges. A görögök zsörtölődése persze érthető, hiszen útiokmányuk felmutatása tulajdonképpen a ciprusi török hatóságok, s így az északi területek szuverenitásának elismeréseként is értelmezhető. Pedig erre Ankarán kívül senki sem hajlandó.
A hangulat ettől függetlenül igen emelkedett, hiszen az emberek bíznak az újabb pozitív politikai döntések megszületésében. „Most már nem lehet megállás” – mondják a még mindig a sziget újraegyesítésében reménykedő ciprióták. Jókedvüket az sem csorbítja, hogy az átkelésért minden alkalommal öt ciprusi fontot, vagyis valamivel több mint kétezer forintot kell fizetniük. Mivel az átlépés már gépkocsival is lehetséges, megindult a görög benzin- és bevásárlóturizmus is, hiszen odaát északon ha szegényes is a választék, de az árak sokkal alacsonyabbak, mint délen.
A határ megnyitásának időzítése mindenesetre jól sikerült, hiszen az ortodox húsvét – amely a sziget legnagyobb ünnepe – is ezen a hétvégén zajlott. A döntést kihasználva így aztán számos görög ciprióta töltötte a hétvégét a sziget északi részén lévő szülőfalujában. A török ciprióták viszont a dél-ciprusi falvakat keresték föl, ahonnan az 1963-as etnikai zavargások idején menekültek északra.
A görög fél számára kedvező, hogy ekkora áradat indult meg mind a két irányban, hiszen ezzel igazolva láthatja korábbi álláspontját, miszerint felesleges a mozgás korlátozása a szigeten. A szabad mozgást elősegítendő, délen így ingyenes buszokat is az északra utazók rendelkezésére bocsátottak.
Az északról délre toloncolt ciprióták ugyankkor félnek is, hiszen nem tudhatják, milyen látvány fogadja majd őket egykori otthonuk környékén. Fel kell ugyanis készülniük arra, hogy egykori családi házaik és virágzó kerjeik helyén csak romokat és gazzal benőtt mezőket találnak. Az Észak-Ciprus egykor pompás tengerparti üdülővárosába, Kyréniába visszatérőknek továbbá azzal is számolniuk kell, hogy a török hadsereg bejövetelekor a katonák számára gyakorlatilag engedélyezett volt a szabad rablás. Vannak persze pozitív példák is, hiszen egy egykori otthonát meglátogató görög hölgy például arról számolt be, hogy házában még a dísztárgyak is ugyanott maradtak, ahol azokat három évtizede hagyta, hisz gondos török szomszédai épen megőrizték azokat.
A meglepő gesztusokat tevő Denktas viszont a hírek szerint bosszankodik, hiszen korábban úgy vélte, a török és görög közösség nem tud majd békében megélni egymás mellett. Ehhez képest a határ megnyitása óta számos északi ciprióta folyamodott már déli útlevélért és állampolgárságért.
Denktas korábbi véleményét az események teljesen megcáfolják, hiszen eddig semmilyen konfliktusra vagy komolyabb nézeteltérésre sem került sor a lakosok között. Sőt, ami egyelőre igen meglepő, a politikai hadszíntereken sincs nyoma az eddigi komoly vitáknak. Kiprosz Kriszosztomidesz, a ciprusi görög kormányzat szóvivője a berlini fal 1989-es ledöntésére utalva ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy a fal a sziget két része között igazából nem omlott le, mert a ciprusi problémát még nem sikerült rendezni.
A zöld vonal eltűnése még valóban várat magára, s megoldás hiányában így a görög közösségnél sokkal rosszabb gazdasági körülmények között élő északiak az uniós tagságról is lemaradnak. A Dél belépését követően megszigorodó határellenőrzés pedig ismét visszavetheti a két fél közti közeledést. A szerdán megnyitott határt az Európai Unió és az ENSZ képviselői ugyanakkor olyan lépésként üdvözölték, amely Ciprus megosztottságának felszámolása felé mutat.
Bár gyors megoldásra továbbra is kevés az esély, az erős nemzetközi nyomás, s a ciprióták lelkesedése nyomán talán még bekövetkezhet a csoda, s akkor végleg eltűnik az országon belüli választóvonal.

Itt van Orbán Viktor és a BYD vezérének legújabb bejelentése – élőben az Origón