Fontossági sorrendben a kukorica és a napraforgó, majd a kalászosok, végül az olajipari célra termesztett őszi káposztarepce és a partneri körünk által igényelt fehérje- és takarmánynövények alkotják vállalatunk „vetőmaglistáját“ – tájékoztatta munkatársunkat Kolop László, a Kite Rt. vetőmag-kereskedelmi üzletágának vezetője. A végfelhasználóknak értékesített mennyiség alapján a legnagyobb hazai kereskedőcég üzletágvezetője elmondta, az idei vetőmagszezonnak az elhúzódó tél miatt még nincs vége, ezért nehéz megmondani, hogy kukoricából mekkora mennyiséget értékesítenek. Az elmúlt évben a Kite Rt. húszszázalékos részesedéssel bírt a kukoricapiacon, a napraforgó- és a repceszegmensben egyaránt harminc-harminc százalékos szelettel rendelkezett, míg a kalászosok forgalmát 15 százalékban fedte le.
A vetésterület a vetési kedv függvényében évről évre változik, amellyel arányosan változik az értékesített mennyiség is. Az idei szezon tapasztalatai azt mutatják, hogy a kukoricaeladások az elmúlt évhez képest csökkentek, ugyanakkor és ezzel párhuzamosan a napraforgó vetőmag értékesítése nőtt. Az őszi kalászosoknak is megvan a maguk kétévente hol növekvő, hol csökkenő ciklusa. Mivel tavaly csúcson voltak a kalászosok, ezért az idén arányuk csökkenésével kell számolni – mondta Kolop László. A szakember a repcepiac sajátosságairól elmondta, az utóbbi időben az eladott vetőmagmennyiség nem csökkent, de a technológia fejlődésének köszönhetően az egy hektárra felhasznált vetőmagmennyiség a korábbi öt–nyolc kilóról stabilan öt kiló körülire zsugorodott. Ez viszont a vetésterület növekedését is eredményezte. Az üzletágvezető hozzáfűzte: a repce az idei telet rosszul viselte, sok helyen kifagyott, ezért a tavaszi vetésű növények iránt érezhetően megnőtt a kereslet.
Kolop László az árakról tájékoztatásul elmondta, egy hektárra átlagos tőszámmal számolva áfa nélkül, 19 ezer forintért kapható kapható a legdrágább kukorica- vetőmag. Igaz, lehet kapni vetni való tengerit nyolcezer forintért is, de ez esetben amilyen az ár, olyan lehet a termelő elvárása is a teljesítményt illetően. A reális ár, amellyel a nagyban termelők és a komolyan gazdálkodók kalkulálhatnak 14–18 ezer forint között mozog. A napraforgó jó hibridjeiből egy hektárra 13 ezer forintért lehet vetőmagot kapni, de vannak ennél olcsóbb fajták is – mondta a Kite Rt. üzletágvezetője. Bár már véget ért a tavaszi kalászosok vetése, a szakember érdemesnek tartotta megjegyezni, hogy ez a szezon a hosszú tél miatt későn kezdődött, a beköszöntő jó idő hatására azonban szinte egy hét alatt véget is ért. Március utolsó harmadában szinte elkapkodták a vetőmagokat a termelők.
A tizenhárom alközpontjával az ország egész területét lefedő Kite Rt. a forgalmazott vetőmagokat a világ élvonalába tartozó külföldi és hazai cégektől szerzi be és kínálja a gazdálkodóknak. Kolop László úgy látja, a magyar termelők viszonylag szerencsés helyzetben vannak, mert hozzájuthatnak a világ élvonalába tartozó nemesítővállalatok termékeihez is. Ebben a vonatkozásban nincs lemaradásunk Európa legfejlettebb országaihoz képest.
Vállalatunk integrátori rendszerben is folytat termelést, amelyen belül biztosítja a vetőmagot a termelőknek, de emellett foglalkozik vetőmag-értékesítéssel is – tájékoztatta munkatársunkat Takács Géza, az IKR Rt. vetőmagüzemének igazgatója. A második legnagyobb vetőmag-forgalmazó cég igazgatója elmondta: saját vetőmagüzemmel rendelkeznek, és az itt előállított, Bábolnamag néven forgalomba hozott vetőmagok az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet tanúsítása szerint a legkiválóbb minősítéssel rendelkeznek. Az IKR negyven-negyven százalékban kukoricát és hatféle kalászos gabona vetőmagját termeli, húsz százalékban pedig napraforgót és egyéb növényeket kínál a termelőknek.
Az igazgató elmondta, az idén nagyon keresett a napraforgó-vetőmag, és az eladási statisztikák szerint a vetésterület 20-25 százalékos növekedésével is lehet számolni. Ez azt jelenti, hogy ötszázezer hektár fölé emelkedhet a napraforgó-terület aránya. Az olajos növény iránti keresletet erősíti a kukoricabogár elleni védekezés, amelynek leghatékonyabb módja a vetésforgó, ezért a tengeri helyett a gazdák inkább a napraforgót választják.

Képek és videó is előkerült a tiszavasvári vonatbalesetről