A brit szólásszabadság helyzete újra a nemzetközi figyelem középpontjába került egy 71 éves nyugdíjas esete miatt. Julian Foulkes, aki korábban tíz évig különleges rendőrként szolgált Kent megyében, egy X-bejegyzés nyomán került rendőrségi eljárás alá.

Fotó: AFP
A férfi 2023 októberében egy posztban így fogalmazott:
Egy lépésre vagyunk attól, hogy a Heathrow repteret is megrohamozzák zsidó utasokat keresve…
– válaszul egy palesztinpárti aktivista bejegyzésére, miután Európa-szerte Izrael-ellenes tüntetések törtek ki. A bejegyzést egy felhasználó jelentette a hatóságoknak, mire a Kent megyei rendőrök még aznap házkutatást tartottak Foulkes otthonában. Elektronikus eszközeit lefoglalták, őt magát pedig nyolc órán keresztül őrizetben tartották.
A testkamerás felvételek szerint az egyik rendőr a könyvespolcát is kifogásolta, és megjegyezte: „ezek nagyon brexites dolgok” – például Douglas Murray könyvei.
A hatóságok még a felesége bevásárlólistáját is gyanúsnak találták, amelyen fehérítő, alufólia és gumikesztyű szerepelt. Foulkes végül figyelmeztetést kapott, amelyet elfogadott, mert – mint mondta – attól félt, hogy ha eljárás indul ellene, nem utazhat el Ausztráliába, ahol egyetlen élő lánya lakik. Később így fogalmazott:
Ez egyértelműen egy orwelli típusú gondolatbűn. Teljesen nevetséges, mert egy olyan tweetet írtam, amely az adott körülmények között indokolt volt, és az előző napok eseményein alapult.
Hozzátette:
Kiragadták a szövegkörnyezetből, és nem tudok most végigmenni a Kent megyei rendőrség összes hibáján – bármennyire is szeretném –, de egészen megdöbbentő, különösen annak fényében, hogy tíz évig szolgáltam velük.
Szólásszabadság helyett gondolatbűn?
A Kent megyei rendőrség azóta elismerte, hogy hibáztak, és bocsánatot kértek. Nyilatkozatuk szerint:
2023. november 2-án bejelentés érkezett a Kent megyei rendőrséghez egy közösségi médiás bejegyzés miatt, amely állítólag sértő volt, és Foulkes urat még aznap őrizetbe vették. Bár saját független jogi tanácsadója javaslatára elfogadta a feltétel nélküli figyelmeztetést, az ügy későbbi felülvizsgálata megállapította, hogy az adott körülmények között ez nem volt helyénvaló, és nem kellett volna kiadni.
A közlemény hozzátette:
A Kent megyei rendőrség elnézést kér Foulkes úrtól az okozott kellemetlenségekért és az eljárás módjáért. A figyelmeztetést töröltük a nyilvántartásból, és örülünk, hogy ezt a helyzetet helyrehozhattuk. Foulkes urat tájékoztattuk a döntésről, és további vizsgálat indul, hogy levonjuk a megfelelő tanulságokat.
A férfi azonban nem éri be az elnézéssel: jogi segítséget kért, és pert indítana a hatóság ellen a jogtalan letartóztatás miatt. A Free Speech Union nevű szervezet pénzgyűjtésbe kezdett, hogy fedezni tudják a per költségeit.
Amerikai figyelmeztetés az európai cenzúráról
A szólásszabadság ügye már az Egyesült Államok vezetőinek figyelmét is felkeltette. J. D. Vance amerikai alelnök februári beszédében úgy fogalmazott:
Európa kezd eltávolodni azoktól az alapértékektől, amelyeket az Egyesült Államokkal közösen vallott, és szovjet korszakbeli cenzúrához hasonló gyakorlatokat vezet be.
A brit Winston Marshall, a Mumford and Sons egykori gitárosa egy fehér házi sajtótájékoztatón feltette a kérdést, vajon az Egyesült Államok hajlandó lenne-e politikai menedékjogot adni azoknak a briteknek, akiket online „gyűlöletbeszéd” miatt indított eljárás fenyeget. Szavai szerint olyan emberekről van szó, akik pusztán a véleményüket fogalmazták meg – és ezért a szabadságukat kockáztatják.
Borítókép: Gondolatrendőrség a szigetországban? A brit szólásszabadság állapota Julian Foulkes ügyével került reflektorfénybe. (Fotó: AFP)