Iraki fegyverkultusz

2003. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fegyverek kultusza, az egész országot behálózó különböző paramilitáris csoportok kiterjedt tevékenysége komoly gátja lehet a törvény és a rend helyreállítására irányuló amerikai kísérleteknek Irakban. A Tigris és Eufrátesz vidékén a fiatalok a levegőbe leadott puskalövésekkel ünneplik az áramszolgáltatás otthonaikba való viszszatérését, míg másutt éppen a közvilágítás hiánya biztosít lehetőséget az önfeledt éjszakai lövöldözésekhez. A városokban sokan üzleteik védelmében használják fegyvereiket a fosztogatókkal szemben, míg a kurd területekkel határos vidékeken számos arab otthonát igyekszik megvédeni az erőszakos házfoglalóktól. Az ehhez szükséges kézifegyverekben nincs hiány, akinek esetleg még nincs, a feketepiacon könnyen, olcsón beszerezheti azokat. Az Amerika Hangja rádió helyszíni tudósítója szerint az AK–47-es, orosz gyártmányú támadó karabélyok 50 dollárért, míg ezek kínai variánsai valamivel olcsóbban szerezhetők be a piacokon, ahol egy dollárért húsz töltény is kapható hozzájuk.
Mivel mindez viszonylag olcsóvá teszi a fegyveres milíciák felállítását, így ezek gombamódra szaporodnak az országban. A vallási felekezetek, politikai pártok saját fegyveres csoportokat állítottak fel érdekeik védelmére, míg egyes síita mecsetek biztonsági szolgálatai a pénteki istentiszteleteken részt vevők életét, illetve isten házainak javait hivatottak védelmezni a Huszeinhez még mindig hű fedajín csoportokkal, illetve a fosztogatókkal szemben. Északon a kurd peshmerga fegyveresek néznek az arabokkal farkasszemet, míg az iráni határ közelében az iráni Mudzsahedin Khalk szervezet tevékenykedik. Az al-Dzsazíra hírtelevízió jelentése szerint egy afganisztáni székhelyű al-Kaida csoport iraki telepítése is befejeződött, a terroristák nyilatkozatuk szerint gerilla típusú hadviselésre készülnek a szövetséges erők ellen.
Az amerikaiak elismerik, hogy Irakban jóval több fegyver van közkézen, mint amennyi indokolt lenne. Ugyanakkor – mint azt Rick Thomas katonai szóvivő kijelentette – az országban az energia- és vízszolgáltatás helyreállításának, az orvosi ellátás megszervezésének van prioritása. Csak ezt követően, a civil kormányzat felállása után lehetséges az egységes rendőrség, bíróságok létrehozása, amelyek a törvényesség, a rend betartására, fegyvereik beszolgáltatására szoríthatják a ma még szemben álló feleket. Addig is Irakban – az amerikaiak mellett – az anarchia lesz az úr.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.