Sikertelen a kormány oktatáspolitikai törekvése, mert bár kísérletet tesz arra, hogy a felvételi rendszert hozzáigazítsa az érettségi vizsgákhoz, egymásnak ellentmondóan szabályozza azt a köz- és felsőoktatásról szóló törvény módosításáról szóló javaslatában – mondta tegnap Pokorni Zoltán, a Fidesz frakcióvezető-helyettese. Kifogásolta, hogy a javaslat nem érint olyan, sürgős szabályozást érintő feladatot, mint az egységes európai felsőoktatási térség kialakítását célzó, úgynevezett bolognai program. Mint mondta, a kormányzat nem készíti fel kellőképpen a magyar felsőoktatást az uniós versenyre. A közoktatási törvény módosításáról szólva Sió László, a Fidesz oktatási tagozatának vezetője kiemelte: a módosítás azon elemei, amelyek a humánus iskoláról, a gyerekek túlterhelésének csökkentéséről szólnak, valójában a „cukormázt” jelentik, amely alatt rejtett iskolaszerkezet-változtatási szándék, totális tantervi reform és pedagóguslétszám-leépítés áll.
A felsőoktatási törvény módosítását bírálta Almássy Kornél, az MDF elnökségi tagja is. Kiemelte: az egyetemi és főiskolai hallgatók két részre szakadásához vezethet a javaslat kollégiumokat érintő része. Lehetővé válna ugyanis, hogy vállalkozói tőke bevonásával építsenek diákszállókat, amelyek elkészülte után a fenntartási jog is a vállalkozókat illetné meg a beruházásuk megtérüléséig. Ezek a kollégiumok 100–140 euró közötti havi áron lesznek hozzáférhetők. Az MDF az oktatási tárca vezetéséhez közel álló vállalkozói körök érdekeinek érvényesülését látja a tervezett változtatásban. Úgy látja, a kormány nem akarja beváltani a tízezer új kollégiumi férőhely létesítéséről szóló vállalásait.
Az Országgyűlés egészségügyi bizottsága tegnap általános vitára alkalmasnak találta a felsőoktatási, az oktatási és tudományos bizottság pedig a közoktatási törvény módosításáról szóló javaslatot.
*
Az Oktatási Minisztérium sajtóirodájának közleménye szerint a felsőoktatási törvénymódosító javaslat csupán kisebb jogszabály-módosításokat tartalmaz. Az átfogó felsőoktatási törvény az őszi parlamenti ülésszakban kerül napirendre.

Olyan ritka betegséggel küzd az esőgyerek, amivel korábban az orvosok sem találkoztak