Ez év január 30-án hozták létre a Vertical-Invest Ingatlanbefektetési és Hasznosító Szövetkezetet magyar magánszemélyek, 130 millió forint alaptőkével.
A szövetkezet székhelyét egy szegedi címre jegyezték be, az ügyvezető pápai, míg a felügyelőbizottsági tagok közül az egyik hevesi, a másik budapesti, míg a harmadik kalocsai lakcímmel rendelkezik. A cég ügyvezetője, a 25 esztendős Svecz Szabina a Kodolányi János Főiskola levelezős hallgatója.
Az ingatlanbefektetési szövetkezet nagy irammal vette a startot. Az ország különböző nagyvárosaiban összesen kilenc fiókirodát nyitott, a cégbírósági adatok szerint, Nyíregyházától Sopronig.
A szövetkezet internetes honlapján célként olyan ingatlanberuházások megvalósítását fogalmazza meg, amely úgymond „a közeli európai uniós csatlakozás ismeretében tagjai részére hosszú távú, kiszámítható befektetést és stabil hozamokat biztosít”.
A szövetkezet kiemelkedő beruházásaként említi Budapesten, a XII. kerületben „a Szent István-hegy legszebb ősfás környezetében megvalósuló 5 csillagos szálloda építését és későbbi üzemeltetését”. (A Széchenyi-hegyet nevezi a beruházó Szent István-hegynek!)
A honlap szövege szerint a „szövetkezet vezetése 2003. január 30-i közgyűlésén a beruházási projekt költségvetését és tartalmi elemeit elfogadva megvásárolta az ingatlant és megkezdte az építéshez kapcsolódó technikai feltételek megteremtését”. Sőt, „megbízta a kivitelező céget, miután elfogadta a látványterveket és a tendernek megfelelő koncepciórajzokat”.
A Vertical-Invest Szövetkezet 2003 márciusában „a szövetkezeti tagság érdekében” az országban tíz ügyfélszolgálati irodát nyitott. A szövetkezet tagjai vagyoni hozzájárulásuk mértékétől függően részesednek a beruházások nyereségéből – ígéri honlapján a szövetkezet.
Ezt pedig arra alapozzák, hogy az „ingatlanpiacon a szállodaberuházások a legalkalmasabbak a befektetések hozamainak magas szinten tartásához, miután a beruházás megvalósulása után köztudottan stabil megtérülést jelent, az üzemeltetés az ingatlan „goodwill” értékét is növeli és emellett havi profitot eredményez”.
A Vertical-Invest által megbízott profi tervező és kivitelező gárda korábbi referenciái is garanciát nyújtanak a beruházás sikeres megvalósításához – áll az ismertetőben. Csakhogy némi bizonytalanságot okoz, hogy a Vertical-Invest birtokában lévő Széchenyi-hegyi, 1983 négyzetméteres ingatlannak – az érvényes jogszabályok szerint – mindössze tíz százalék a beépíthetősége, miközben a cég 1600 négyzetméteres, többszintes, úszómedencével és teniszpályákkal felszerelt luxuslétesítményt (Falcon Hotel) szándékozik felépíteni. A látványtervek a szövetkezet honlapján és a budapesti József Attila utcai irodában is megcsodálhatók.
A szövetkezet fővárosi irodájában közzétett tervek szerint a beruházás több olyan magánszemély tulajdonában álló telket is érint, amelyek magántulajdonban vannak, sőt információink szerint jelenleg nem is eladók.
Az egyik ingatlantulajdonostól, akinek a telkére a Vertical-Invest szállodát álmodott, megtudtuk, hogy egy budapesti ügyvéd február elején a szövetkezet nevében vételi szándékkal kereste meg. Tény, hogy ekkor valóban értékesíteni akarta a Pinty utcai ingatlanját. Hónapok óta nem történt előrelépés ebben az ügyben. A XII. kerületi önkormányzat sajtóügyekért felelős munkatársa, Tikász Marianna lapunknak elmondta: a cégnek nincs építési engedélye és nem is kért. Az ingatlan övezetbesorolása: L6–A/1, ez pedig azt jelenti, hogy mindössze tíz százalék a beépíthetőség. (Ami ebben az esetben mindössze egy 198 négyzetméter alapterületű építményt jelent, ahol az építmény magassága legfeljebb 6,5 méter lehet.) A Pinty utca nincs csatornázva, és vezetékes gáz sincs. Idén nem is tervezi az önkormányzat a közművesítést. A kerület szabályozási terve legkorábban a jövő év elejére készül el. Feltételezhető, hogy az önkormányzat addig nem ad ki építési engedélyeket erre a területre.
Ez pedig azt jelenti, hogy bajosan építhető ötcsillagos szálloda, uszoda, teniszpálya a Pinty utcában, amely húszszázalékos hozamot eredményezhetne a pénzüket kockázatosan befektető leendő szövetkezeti tagoknak.
A szövetkezet József Attila utcai ügyfélszolgálatán egyébként 2004 tavaszára ígérik a luxusszálloda átadását, a kivitelezés – állításuk szerint – összesen kettő és fél milliárd forintba kerül. Balogh Attila gazdasági igazgató a Magyar Nemzet kérdésére már 2004 őszét jelölte meg az ötcsillagos szálloda átadásának időpontjaként.
Balogh Attila három Pinty utcai telket mutatott meg lapunk munkatársainak, amelyeken felépül a Falcon Hotel.
A három telek közül kettő jelenleg is magánszemélyek tulajdonában van, míg a harmadikon a földhivatal nyilvántartásában csupán széljegyen szerepel a Vertical-Invest neve. A földhivatal adatai szerint a szövetkezet 23 millió forint foglalót fizetett ki a 115 millió forint értékű telekre. A vételárból fennmaradó 92 millió forintot május 5-ig kell kifizetnie havi részletekben. A teljesítés a napokban megtörtént – tudtuk meg a gazdasági igazgatótól.
„A másik két telek három napon belül a szövetkezet tulajdonába kerül” – állította Balogh úr a múlt héten.
Ezek után telefonon felhívtuk azt az ingatlanközvetítéssel foglalkozó ügyvédnőt, aki az adásvételi szerződést is készítette a Vertical-Investnek, valamint a magántulajdonosokat vételi szándékkal telefonon megkereste. Nem kívánt nyilatkozni az ügyben. Majd megkérdezte, van-e valami probléma, ám a válaszunkat nem hallgatta végig, lecsapta a telefont.
***
Kockázatos ingatlanok.
Óriásplakátokon és újságokban hirdetik magukat az idén alakult ingatlanbefektetési szövetkezetek, amelyek a náluk befektetett forintokra egy hónapra 15 százalékos, egy évre pedig már 23 százalékos hozamot ígérnek. Szakértők szerint viszont nemhogy a hozamra, de a saját befektetett pénzre sincs garancia. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) több közleményében is tudatta: az ingatlanbefektetési szövetkezetek nem szerepelnek a hitelintézeti és a tőkepiaci törvényben, így a PSZÁF nem ellenőrizheti őket. Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa nyilatkozata szerint „egy a pénzügyi felügyelet által kezdeményezett próbaperrel célt lehetne érni a befektetési szövetkezetekkel szemben, hiszen a bíróság kimondaná, hogy adott gazdasági tevékenységek végzését a szövetkezetek által választott tevékenységi forma nem teszi lehetővé”.

Olyan ritka betegséggel küzd az esőgyerek, amivel korábban az orvosok sem találkoztak