Három érdeklődő vár a horvát INA olajvállalat 25 százaléka plusz egy darab részvény megvételére, a magyar Mol, az osztrák OMV és az orosz Rosznyefty. A több éve elhatározott értékesítést egy szibériai olajlelőhely lezáratlan eladása hátráltatja. A Nacional című hírmagazin szerint külföldi döntőbíróság elé került az INA eladott szibériai olajlelőhelyei miatt támadt jogvita, és ha az ügy elhúzódik, a horvát kőolaj- és földgázipari vállalat egy részvénnyel több mint 25 százalékának megvétele iránt érdeklődő jelöltek kérhetik a 74 millió dolláros vitás összeg és az esetleges károk tartalékolását külön számlán. A horvát társaság 2002-ben rendkívül jó áron, 74 millió dollárért eladta egy orosz cégnek az 1998-ban vásárolt Fehér Éjszakák nevű szibériai lelőhelyeit, amelyekből időközben 16 millió dolláros tetemes adósságai is keletkeztek, a vételárból csak 54 millió dollárt kapott meg. Húszmillió pillanatnyilag egy svájci letéti számlán van, és csak a vevő és az eladó kölcsönös aláírásával lesz hozzáférhető, ha befejeződik a lelőhelyek elhúzódott nyilvántartásba vétele.
Különféle értesülések láttak napvilágot arról, hogy a három érdeklődő olajvállalat mekkora összeget szán a vásárlásra. A horvát gazdasági minisztérium június végéig le szeretné zárni az ügyletet.
Vadnyugati állapotokat idéz a Slovnaft-felvásárlás befejezését hátráltató tisztességtelen árfolyam-befolyásolás – idézte az MTI a szlovák SME című lapot. Amint arról már lapunk beszámolt, a J and T nevű befektetőcsoport a Mol ajánlattétele előtt olyan tőzsdei ügyleteket kötött, amivel feljebb tornászta az ajánlattételi árat. A Mol ragaszkodik álláspontjához: a kétes ügyletek nélkül számított átlagár figylembevételével tette meg nyilvános vételi ajánlatát a kisrészvényeseknek.

Tűz Szolnokon: kigyulladt egy étterem, még a tető is beszakadt – videó