Egy új patogén, a koronavírusok családjába tartozó, ám az emberekben mostanáig még nem azonosított mikroba az akut légzőszervi szindróma (SARS) kórokozója – derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tegnapi közleményéből. A felfedezés tíz ország 13 laboratóriumának összehangolt munkájával született meg: segítségével a kutatók végre a betegség kezelésére és ellenszerének kidolgozására összpontosíthatnak. A genfi bejelentés miatti örömöt beárnyékolja, hogy az atípusos tüdőgyulladás-járványban elhunytak száma tegnap elérte a 155-öt, miközben a vírus már több mint 3300 embert fertőzött meg világszerte.
Hongkongban három újszülöttön is mutatkoznak a rejtélyes kór jelei. A csecsemőket SARS-fertőzött asszonyok hozták világra császármetszéssel, az egyik édesanya elhunyt – tudta meg az MTI. Az egykori brit gyarmaton egy mobiltelefoncég legújabb szolgáltatásaként közli előfizetőivel, hogy tartózkodási helyük közelében mely épületekben fordult már elő megbetegedés.
Az atípusos tüdőgyulladások csaknem felét Kínában jegyezték fel. Egyedül Hongkongban több mint 60 ember halálát (tegnap ötét) okozta a betegség, Kína más részein 65 elhunytat regisztráltak. A WHO adatai szerint a kelet-ázsiai országban összesen 1445-en fertőződtek meg. Miközben a kommunista államból kedden 15, tegnap pedig 13 újabb fertőzést jelentettek, a világszervezet kutatóorvosait tegnap beengedték két katonai kórházba – adta hírül a BBC. A hadsereg kezelésében lévő pekingi egészségügyi intézményekben egy katonaorvos szerint legkevesebb 140 SARS-beteget ápolnak, és valószínű, hogy ezek az esetek rendre kimaradnak a hivatalos (csak a polgári adatokat közlő) statisztikákból. A WHO szakértői állítják: a bejelentett 37-tel szemben akár kétszáz beteg is lehet a fővárosban. Az orvosok a kórházlátogatás után felszólították a kínai hatóságokat, hogy hozzák nyilvánosságra a valódi adatokat az egész országra vonatkozóan.
Szingapúrban kedden újabb áldozatot szedett a betegség: ezúttal egy asszony vesztette életét. A megerősített halálesetek száma ezzel 12-re emelkedett. A délkelet-ázsiai országban 162 ember kétséget kizáróan fertőzött, 86 esetben ugyancsak a tünetegyüttesre gyanakszanak az orvosok. A korábban megbetegedettek közül 85-en felépültek. Szingapúrban 8,6 százalékos a halálozási ráta, amely több mint duplája a nemzetközi átlagnak.
A SARS egyre nagyobb pánikot okoz Kanadában is. A torontói egészségügyi hatóságok helyi idő szerint kedden este kétségbeesetten szólították fel az ország lakóit a korábbi rendelkezéseik szigorú betartására. A SARS az orvosok félelmei szerint az elmúlt napokban egy, a járványban elhunyt ember temetésén részt vevő vallási közösség hatszáz tagját betegíthette meg. Valamennyiüket potenciális fertőzöttként kezelik, ezért tíznapos, teljes karantént rendeltek el számukra. Az észak-amerikai országban mostanáig 13-an haltak meg.

Szívszorító, ahogy a szegedi sztársebész az utcán segít a rászorulóknak