Folytatás az 1. oldalról >
Elmondta: Simonyi István washingtoni magyar nagykövettel együtt a kormány tájékoztatta a frakciókat az informális megkeresésről, és arra kérte őket: hétfőn járuljanak hozzá ahhoz, hogy az előterjesztésről a házszabálytól eltérve döntsön az Országgyűlés. Ezt azzal indokolta, hogy az amerikaiak május végére már szeretnék befejezni az erők telepítését.
A honvédelmi miniszter az egyeztetés után elmondta: olyan katonák vennének részt az akcióban, akiket már felkészítettek hasonló tevékenységre. Mint például a korábban Afganisztánba készült szolnoki, illetve egri alakulat tagjai. A miniszter csak elvi lehetőségként említette műszaki alakulat kiküldését, mivel az a lehető legdrágább. Hangsúlyozta: őrző-védő, konvojkísérő és katonai rendészi tevékenységet ellátó alegység részvételét látná szívesen az akcióban, mert ezek jelentenek olyan katonai, politikai súlyt, amire oda kell figyelni. Kérdésünkre elmondta: a csapatok csak kis számú nehézfegyverzettel rendelkeznének. Az arzenálban a legkomolyabb fegyver a BTR páncélozott szállító harcjármű lenne. Juhász kifejtette: a kormány keretjellegű felhatalmazást szeretne a parlamenttől, amely az ellenzék számára tartalmazná a megfelelő garanciákat. Hozzátette: a magyar kontingens egy hónappal a parlamenti döntés után akár indulhat is. Lendvai Ildikó elmondta: az MSZP részéről a frakcióvezetés arra vállalt kötelezettséget, hogy mind a házszabálytól való eltérést, mind a békefenntartásban való magyar részvételt támogatólag terjesztik frakciójuk elé. Ugyanakkor kifejtette: minden képviselőcsoportnak megvan az elvi lehetősége arra, hogy vezetőiket további információkérés végett visszaküldjék egyeztetni a kormány képviselőihez. Leszögezte azt is: csak a házszabálytól eltéréshez van szükség négyötödös többségre, a sürgős tárgyaláshoz nem. Jelezte, ha az ellenzék nem támogatja az eltérést, akkor sürgős tárgyalást fognak kérni.
Az SZDSZ hétfői frakcióülésén dönt a békefenntartó alakulat ügyében – közölte Kuncze Gábor pártelnök-frakcióvezető a négypárti egyeztetésről távozóban. Hozzátette: azt javasolja majd a képviselőcsoportnak, hogy támogassa majd a kormány előterjesztését. Kuncze jelezte: az SZDSZ hozzájárul ahhoz, hogy az Országgyűlés a házszabálytól való eltéréssel szavazzon a javaslatról. A fideszes Balla Mihály emlékeztetett, hogy a döntéshez a parlament kétharmadának hozzájárulása szükséges, a kérdésről a Fidesz-frakció vezetése pénteki ülésén dönt. Az MDF képviseletében Herényi Károly frakcióvezető aggályainak adott hangot. Kifogásolta, hogy egyelőre csak nem hivatalos felkérést kapott hazánk. Aggályosnak tartja azt is, hogy a megkeresés amerikai és brit részről érkezett, nem valamely nemzetközi szervezettől, például az ENSZ-től.

A legtöbben csak 4 pontig jutnak – Ön mennyire ismeri Magyarországot?