Több jel utal arra, hogy Forró Tamás szoros üzleti kapcsolatban állt a korábban jogosulatlan pénzügyi tevékenység miatt pénzbírságra ítélt, majd egy másik ügy miatt felfüggesztett börtönbüntetést kapott Kulcsár Attilával.
A K&H Equitiesnél tanácsadóként dolgozó Kulcsár ügyvezetője volt annak a KH Invest Befektetési Tanácsadó Kft.-nek, amelyben később felügyelőbizottsági tag volt Forró Tamás, a Nap-kelte műsorvezetője, felesége Kovács Katalin, valamint Kerék Csaba, a Britton Kft. jelenlegi vezérigazgatója is. Ebben a cégben különböző időszakokban felbukkan Matics Brigitta – aki információink szerint Kulcsár barátnője volt a bróker nagykanizsai évei alatt –, a Videoton és a Műszertechnika által ismertté vált Széles Gábor, az Axel Springer-Magyarország Kft. és a Tízezer Kft. Ez utóbbi cég 56 százalékban előbb Matics Brigitta, majd a Britton Kft. tulajdona lett. A vállalkozásban egyébként mint ügyvezető jelenleg is érdekelt Forró Tamás, felesége pedig a kft. tagja. A rendőrség feltételezése szerint Kulcsár, a sikkasztási botrány gyanúsítottja neves üzletemberek, politikusok, médiaszemélyiségek részvételével és pénzével piramisjátékot szervezett, amelyet a bukás előtt állami milliárdok bevonásával még fenn tudott tartani egy darabig, feltehetőleg extraprofithoz juttatva egyes ügyfeleit.
*
A bróker igen magas havi kamatot ígért a befektetőknek, és további százalékot adott annak, aki beszervezett még egy embert. Sikere abban rejlett, hogy öt éven át tudta bővíteni a piramis alját, és az újabb belépők pénzével fizette a régieknek ígért hozamot, akik még nyerhettek is az üzleten.
Az állami pénzeket idén januártól rendszeresen megforgatták a tőzsdén napi részvényügyletekben. Az ÁAK milliárdjaiból óriási tételekben vezető részvényeket vettek, felhajtva ezzel a papírok árfolyamát, majd később ezeket nyereséggel eladták. Az állami pénzzel márciustól májusig esetenként napi 70-80 tranzakció is történt. Akik tudták, hogy mozogni fog egy-egy részvény árfolyama, milliós tételekkel üzletelve akár néhány nap alatt is megduplázhatták pénzüket.
Azt nem lehet tudni, hogy az eddig felbukkant szereplők a piramis melyik szintjén szerepeltek, az viszont tény, hogy az állami milliárdokból jelentős rész jutott a rejtélyes Britton-csoporthoz. A washingtoni bejegyzésű Britton Llc. az idei év első hónapjaiban mindenféle ellenszolgáltatás nélkül 3,2 milliárd forintot kapott az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt.-től. Információink szerint a pénz cégeknél és magánszemélyeknél kötött ki. Úgy tudjuk, hogy az összeget rejtélyes módon a K&H Equities fizette vissza az ÁAK-nak. A Britton Llc.-ről idáig annyit lehet tudni, hogy a társaság fő üzleti székhelye a brit Csatorna-szigeteken található. A céget 2001. január 17-én jegyezték be az Egyesült Államokban. Figyelemre méltó, hogy 2001. március 22-től egy évre Mészáros Jánost – a magyar Britton Kft. egyik tulajdonosát és ügyvezetőjét – a társaság törvényes meghatalmazottjának nevezték ki, aki ezzel egy időben teljes körű, általános meghatalmazást is kapott a cég ügyeinek intézésére.
A kézbesítési megbízott 2001. május 2-tól a szintén Britton Kft.-t jegyző Kerék Csaba. Azt nem tudni, hogy kik a Britton Llc. végső tulajdonosai, de az sem lenne meglepő, ha a szálak Magyarországra vezetnének.
Ismert, az ÁAK félmilliárd forintját is felhasználta a Britton Kft., a harmincmilliárd forintos éves bevételeket elérő Pannonplast Rt. irányításának átvételéhez. Ehhez az írországi Dublinban bejegyezett Montrade Establishment Ltd. még átutalt 221 millió forintot.
Rendőrség kontra NBH
Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár tegnap azt állította, hogy a rendőrség már azelőtt tartott egy házkutatást a K&H Equitiesnél, mielőtt Kulcsár Attila felkereste volna őt. Emlékezetes, hogy az ORFK a múlt héten hevesen cáfolta Rogán Antal (Fidesz) kijelentését, amely szerint iratokat foglaltak le a K&H Equitiesnél. A hatóság illetékesei közölték, csak a politikus sajtótájékoztatója után szálltak ki a brókercéghez.
Demeter Ervin, a Fidesz frakcióvezető-helyettese arra vár választ, hogy miért távozhatott szabadon a brókerbotrány jelenlegi gyanúsítottja a titkosszolgálatokat felügyelő államtitkártól, miután beismerő vallomást tett. A politikus szerint Tóth András felelős azért, hogy nem tett olyan intézkedéseket, amelyek a rendőrségi nyomozás érdekében szükségesek lettek volna. Kifejtette: a K&H brókercégének botrányában sikkasztással gyanúsított Kulcsár külföldre távozása úgy történhetett, hogy az illetékes hatóságok „hanyagul és rendetlenül jártak el”. – Tóth Andrásnak, Horn Gyula egykori kabinetfőnökének, alkalma lett volna, hogy a belügyminiszterrel és a rendőrség vezetésével egyeztetve kezdeményezze a bróker letartóztatását – fejtette ki Demeter. Nem tartott-e attól Tóth András, hogy Kulcsár Attila eltünteti a bizonyítékokat, illetve értesíti „nyilvánvalóan létező bűntársait”? – kérdezte. Demeter szerint Tóth András és a bróker találkozása, valamint Kulcsár külföldre távozása között mintegy két hét telt el. – Mi történt ezalatt? Konzultált-e Tóth András Medgyessy Péterrel, vagy éppen a Kulcsár Attila protokoll-listáján szereplő Lamperth Mónika belügyminiszterrel? – kérdezte a Fidesz képviselője.
A nemzetbiztonsági államtitkár válaszában leszögezte: a K&H brókercégének sikkasztással gyanúsított volt vezető munkatársa ugyan részlegesen beismerte cselekményeit, ám ez nem volt elegendő az őrizetbe vételéhez. Tóth közlése szerint a találkozó után többnapi megfeszített munka következett, és a Nemzetbiztonsági Hivatal ezután tette meg feljelentését a rendőrségen. „Amíg azonban nem gyűlt össze a megfelelő bizonyító anyag, addig nem volt jogalap a Demeter Ervin által említett intézkedések megtételére.” A kormány illetékes vezetőit haladéktalanul értesítettem az ügyben felmerülő minden érdemi tényezőről – mondta Tóth András, azonban arról nem kívánt beszámolni, hogy kikkel egyeztetett.
Nevek a VIP-listáról
Információink szerint György Gábor, a Sláger Rádió vezérigazgatója is szerepel a K&H Equities kiemelt ügyfeleit felvonultató listáján. György a Magyar Nemzettel közölte: 1998 óta áll szerződésben a céggel, illetve elődeivel, és egyenlege jelenleg veszteséget mutat.
– Semmiképpen nem VIP-listáról van szó, ez téves helyzetértékelés – jelentette ki Pintér Dezső, a tv2 elnöke. Mint mondta, ő csupán az ország második legnagyobb bankjának ügyfele.
A brókercég kiemelt ügyfelei között még megtalálható a fent említett Forró Tamás egy cégén kívül: Dunai György, a Betonút Szolgáltató és Építő Rt. vezetője, Endrényi Éva, aki Kovács László külügyminiszter barátnője, Alexandru Mudura a kormányfő nagyváradi barátja, Karl Imre MSZP-s politikus, Kónya Imre, az MDNP alelnöke, a Gyurcsány Ferenc sportminiszterhez köthető cégcsoport, az Altus, Börcsök Dezső, a Népszava jelenlegi tulajdonosa, a kormánylapot korábban tulajdonló ESMA Kft., illetve a cég ügyvezetője, Bleuer István.
Tegnap a Betonút Rt. elismerte, hogy milliárdjai hiányoznak. Beszámoltunk róla, hogy az ÁAK K&H Equitiesnek átutalt 13 milliárd forintjából keletkezett hiányát a Betonút 11,8 milliárdjából pótolták.
A kormányfő tájékozódott
A K&H-botrányban felvetődött még László Csaba neve, aki a pénzintézetnél vezérigazgató-helyettesként az ABN-Amro Bankkal történt fúziót koordinálta, és ebben a minőségében ő felügyelte a két pénzintézet értékpapír-kereskedelmi cégeinek összeolvadását is, amelynek során 2001. június 19-én megalakult a K&H Equities. A pénzügyminiszter kabinetfőnöke, Fenyővári Noémi barátja Csuka László, a brókercég vezérigazgatója, akinek Kulcsár befektető tanácsadói tevékenységéről beszámolási kötelezettséggel tartozott. Információink szerint Csuka is érintett lehet a sikkasztási botrányban, őt néhány mukatársához hasonlóan már felfüggesztették a munkavégzés alól.
Draskovics Tibor, Medgyessy Péter kabinetfőnöke szintén vezérigazgató-helyettes volt a banknál – ő is akkor, amikor a két bank öszszeolvadt –, sőt 1999-ben a brókercég egyik jogelődjénél – az ABN-Amro Equitiesnél – is igazgatósági tag volt.
Abban a pillanatban, amikor a kérdés felvetődött, László Csabával és Draskovics Tiborral egyaránt beszéltem, s világosan kiderült, hogy azt a területet nem felügyelték, és ezzel a témát lezártam – reagálta a miniszter, a munkatársai esetleges érintettségét firtató kérdésre Medgyessy Péter.
Meg kell említeni még Gáldi Györgyöt, aki Törökbálint MSZP-s önkormányzati képviselője, a Pest Megyei Közgyűlés szocialista frakciójának tagja, emellett az ÁAK igazgatósági tagja és a K&H Bank strukturált finanszírozási főosztályának vezetője.
***
Elmaradt Keller és Kovács meghallgatása
Megakadályozták a kormánypárti képviselők hat igen ellenében, hogy az országgyűlés számvevőszéki bizottsága meghallgassa a Pannonplast ügy kapcsán Keller László közpénzügyi államtitkárát, Kovács Árpádot, az ÁSZ elnökét. A bizottságban a szocialista és a szabad demokrata képviselők (többek között Farkas Imre, a testület szocialista elnöke, és Pető Iván SZDSZ) több mint egy óra ügyrendi vita után szavazták le a napirendi javaslatot, megakadályozva ezzel azt, hogy a testület érdemi munkát végezzen. Ami azt is jelentette egyben, hogy a bizottságnak fel kellett oszlatnia ülését, nem hallgatták meg a K&H Equitiesen keresztül a szocialista elitig gyűrűző ügyben Kellert és Kovácsot. Kovács Árpád, az ÁSZ elnöke az ülés után megismételte azt a hét eleji bejelentését, hogy a számvevőszék soron kívüli vizsgálatot indít az ügyben. Keller László ugyancsak újságíróknak nyilatkozva visszautasította Tállai András (Fidesz), a számvevőszéki bizottság elnöke neki címzett szavait. Úgy vélte: nem jogos az, ha egy közpénzekkel kapcsolatos botrány napfényre kerül, akkor a közpénzügyi államtitkárságra „húzzák rá a vizes lepedőt”.
Az azt firtató kérdésekre, miszerint ő foglalkozni kíván-e a Pannonplasttól az Állami Autópálya Kezelőn, valamint a K&H Equitiesen át a szocialista elitig gyűrűző üggyel, azt válaszolta: a generális probléma irányába kíván vizsgálódni, azaz abban, hogyan kerülnek állami pénzek brókercégekhez. Ennek megakadályozását „új kihívásnak” nevezte, melyben „szeretné, ha szerepe lenne”.
*
hallgatják ki Kulcsárt?
Ma délelőtt 11 órára várja a rendőrség Kulcsár Attilát, hogy a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság által elrendelt gyanúsítotti kihallgatáson megjelenjen. Az igazgatóság Aradi utcai épületébe szóló idézést, a bróker jogi képviselőjének juttatta el a nyomozóhatóság, aki ígéretet tett arra, hogy védence a jelzett időpontban megjelenik a pénzmosás elleni osztály nyomozói előtt. Ha Kulcsár nem megy el a kihallgatásra, a rendőrség haladéktalanul elfogatóparancsot ad ki a csalássorozat gyanúsítottja ellen, és elrendeli körözését – jelentette ki Molnár Csaba alezredes, a nyomozás egyik vezetője.

Bennfentes kereskedelemért akár öt évet is kaphat Magyar Péter