– Legutóbb tavaly beszélgettünk, akkor azzal kezdte, hogy intenzív előző éve volt a BRFK-nak. Ez 2024-ben is így volt?
– Ismét kihívásokkal teljes évet zártunk. Számos olyan feladatunk volt, amikre előre fel tudtunk készülni, és nagyon sok adódott, amelyekre hirtelen kellett reagálni. Jó előre felkészültünk például az önkormányzati és az európai parlamenti választásokra, valamint az Európai Unió Tanácsának soros elnökségével kapcsolatos feladatainkra. Csak az utóbbi kapcsán 184 eseményt rendeztek meg Budapesten, 705 felvezetést hajtottunk végre, a biztosítási feladatokban fél év alatt csaknem ötezer rendőr vett részt. Az árvízre nem volt ennyi időnk felkészülni, de a társszervekkel összefogva helytálltunk az élet- és a vagyonvédelem terén is. Nem történt például lopás vagy fosztogatás, amíg a lakóknak el kellett hagyniuk az ingatlanjaikat a Római-parton.
– Egy éve arról is beszéltünk, hogy Budapest a világ egyik legbiztonságosabb nagyvárosa. Ezt még mindig így gondolja?
– Abszolút! Összehasonlíthatjuk statisztikai adatainkat más fővárosokéval, vagy elég a külföldről érkező híradásokat megnézni, illetve megkérdezni az ide látogatókat. Az eredményekben pedig kőkeményen benne van az a nagyon tisztességes munka, amit a rendőreink végeznek. A bűncselekmények száma ennek ellenére emelkedett az előző évhez képest. Az emelkedés jelentős részét egyébként egy, a Nemzeti Nyomozó Iroda és egy vármegyei rendőr-főkapitányság által nyomozott csalássorozat adta. De emelkedés volt a lopások és a rablások számában is, miközben az utóbbiban a nyomozáseredményességi mutatónk rekordmagas, majdnem 97 százalék volt. Ez azt jelenti, hogy aki Budapesten rablást követ el, az gyakorlatilag biztosan számolhat vele, hogy bilincs kattan a csuklóján. A belvárosi kerületek közbiztonságára – ahogyan tavaly, idén is – külön energiákat fordítunk. Itt mindig, de különösen a hétvégéken több rendőr teljesít szolgálatot. Emellett a társszervekkel közösen havi rendszerességgel tartunk komplex bűnügyi-rendészeti ellenőrzéseket. Ezekben a 100-150 fős akciókban elsősorban a szórakozóhelyek környékét vesszük górcső alá, hogy megakadályozzuk a garázda jellegű, erőszakos, a vagyon elleni és a kábítószerekkel kapcsolatos bűncselekményeket, illetve kiszűrjük a forgalomból a mások testi épségét veszélyeztető közlekedőket.
– Az sem mindegy, hogy milyen gyorsan kerülnek rendőrkézre az érintettek és kapnak segítséget az állampolgárok.
– Kiemelt célkitűzésünk volt a tavalyi évre, hogy ha segítséget kérnek tőlünk, akkor arra a lehető legrövidebb időn belül tudjunk reagálni. Ennek egyik fontos mutatója a kiérkezési idő, amit sikerült csökkentenünk, így Budapesten átlagosan 12 perc alatt kiérnek a rendőrök. Ebben szerepe volt a pilot jelleggel bevezetett seriffprogramnak, amelyben 28 kollégám önállóan teljesít gépkocsizó vagy motorkerékpáros szolgálatot. Olyan küldéseket kapnak, ahol az intézkedéseket járőrtárs nélkül is szakszerűen és biztonságosan végre tudják hajtani. Ők átlagosan nyolc és fél perc alatt értek a helyszínre, és fél év alatt több mint 26 ezer esetben intézkedtek. A gyors kiérkezés mellett kiemelten fontos a segítségnyújtás a különleges bánásmódot igénylő sértettek esetében. Kollégáimtól elvárom, hogy a gyermekek vagy nők sérelmére elkövetett bűncselekmények kapcsán minden egyes ügyet úgy kezeljenek, mintha a saját hozzátartozójukról lenne szó. Az áldozatvédelmi szervezetekkel idén még szorosabbra fonjuk az együttműködésünket.
– Az emberöléseknél mi változott a tavalyi évben?
– Budapesten továbbra sincs felderítetlen emberölés. Ezek száma 2024-ben 35-ről 29-re, ezen belül a szándékos, befejezett emberölések száma 13-ról kilencre csökkent. De más területeken is megfigyelhető a kedvező tendencia. Csökkent a testi sértések és a garázdaságok száma is, a lakosság szubjektív biztonságérzetére jelentősen kiható lakásbetörések száma pedig a statisztikák vezetése óta soha nem volt ilyen alacsony a fővárosban: míg 2010-ben még több mint öt és fél ezret regisztráltunk, tavaly már csak 873-at.
– A Fővárosi Közgyűlésnek benyújtott beszámolója szerint a csalások, főleg az online csalások száma viszont emelkedett.
– Az online térben elkövetett csalásokban hetvenszázalékos emelkedést mértünk Budapesten. Az ilyen, jellemzően külföldről szervezett bűnözői csoportok által koordinált bűncselekmények térnyerése komoly kihívást jelent a rendőrségnek nemcsak nálunk, hanem az egész világon. Éppen ezért hoztunk létre külön műveleti központot, és a nemzetközi térben is markánsan megjelenik a Budapesti Rendőr-főkapitányság bűnügyi tevékenysége. Az online működő szervezett bűnözői csoportok elleni küzdelemben az elmúlt években négy nyomozócsoportot hívtunk életre, melyek összesen több mint 260 gyanúsítottat fogtak el. Óriási eredmény, hogy az elkövetőktől milliárdos értékben sikerült bűnös úton szerzett pénzt lefoglalnunk és ingatlanokat zár alá vennünk. Az európai partnerszolgálatokkal közösen jelenleg is dolgozunk egy komolyabb létszámú nemzetközi nyomozócsoport létrehozásán.
– Idén különösen nagy hangsúlyt kapott a drogkereskedők elleni küzdelem, külön kormánybiztost is kineveztek ennek koordinálására. Ebben az évben több látványos akció is volt országszerte. Tavaly milyen eredményeket értek el Budapesten?
– Eddig sem tétlenkedtünk. A rendőrség egyik legfontosabb feladata a kábítószer-terjesztők elfogása. Tavaly mintegy 150 kilogramm drogot, valamint több száz tő kábítószernövényt sikerült lefoglalnunk, ami rengeteg fogyasztóhoz juthatott volna el. A paletta viszonylag széles volt, tehát a „klasszikus” kábítószerek ugyanúgy előfordultak, mint az új pszichoaktív szerek, a dizájnerdrogok. A közelmúltban is volt egy százmilliós drogfogásunk, amikor egy marihuánaültetvényt számoltunk fel Soroksáron.
– Az idén indult Delta programban részt vesznek?
– Teljes mértékben. Külön osztályunk foglalkozik a kábítószer-bűnözés elleni harccal. Feladatuk, hogy feltérképezzék a terjesztők központjait, azonosítsák és „kiüssék” az illegális anyagokkal kereskedő bűnözőket. Nem csak üres frázis, hogy a kábítószerek életeket és családokat döntenek romba. Éppen ezért a prevencióra is nagy hangsúlyt helyezünk. Más bűnmegelőzési projektjeink folytatása mellett megújítjuk a Szer, ami megváltoztat elnevezésű programunkat, amivel tavaly csaknem húszezer diákhoz, 450 pedagógushoz és 440 szülőhöz jutottunk el.