Ugyanakkor az Élysée-palota hivatalos álláspontja úgy szól: míg az alkotmányt végleges formába öntő kormányközi konferencia nem végezte el munkáját, addig korai a népszavazás kiírásáról dönteni. Megfigyelők szerint maga Chirac elnök sem rajong a referendum kiírásáért, ám nem kevesen vannak – köztük például Michel Barnier, az Európai Bizottság regionális politikájáért felelős biztosa –, akik úgy vélik: ki kell kérni a nép véleményét.
Az unió jövendő alkotmányáról tartandó népszavazás megosztja Európát is. Az Agence Europe ismertetése szerint a tagországok körülbelül fele-fele arányban támogatják, illetve elvetik a referendum kiírásának ötletét. Franciaországhoz hasonlóan Finnországban és Belgiumban sem született még döntés a népszavazásról. Szinte biztosra vehető azonban, hogy Németországban nem kell urnához járulniuk a szavazásra jogosultaknak, a német alkotmány ugyanis ezt nem írja elő. Görögország, Ausztria és Olaszország sem kacérkodik a népszavazás gondolatával, a brit kormány pedig határozottan elveti az ötletet. Svédországban a legutóbbi gyászos euróreferendum tapasztalatából is kiindulva a képviselők és a kormánytagok többsége egyáltalán nem lelkesedik egy újabb népszavazás kiírásáért.
Az állampolgárok döntenek viszont a többi uniós országban: Írországban például kötelező a népszavazás az európai szerződések módosítása esetén. A spanyol, a dán, a portugál kormány is bejelentette, hogy kiírja a referendumot az alkotmányról. Hollandiában a parlamenti többség támogatja a népszavazás megtartását, Luxemburg hozzáállása pedig úgyszintén támogató. A jövőre csatlakozó országokban azonban nem ilyen egyértelmű a helyzet, az új tagok többsége ugyanis várakozó álláspontra helyezkedett, és a kormányközi konferencia eredményétől teszi függővé a népszavazás kiírását.
***
Mérlegelés.
A holland kormány megfontolás tárgyává teszi az új európai alkotmányhoz kapcsolódó magyar javaslatokat. Megértik, hogy Magyarországnak mennyire fontos a kisebbségek ügye – közölte Jan Peter Balkenende holland miniszterelnök Mádl Ferenc köztársasági elnökkel tegnap Budapesten. A felek egyetértettek abban, hogy a zsidó-keresztény értékeket meg kell jeleníteni az alkotmányos szerződés preambulumában. (MTI)

Kiderült, kik a felelősek a csányi mászókabalesetben elhunyt kislány haláláért