Agrárhitelkeret garancia nélkül

Január elsejétől százmilliárd forintos hitelkeret bevezetését tervezi az agrártárca, amelyhez ötvenszázalékos kamattámogatást is rendel. Szakemberek azonban hiányolják az állami garanciát, és a májusig adható hazai támogatások sorsát is firtatják, mert az uniós támogatás fele csak szeptembertől várható.

Nagy Ottó
2003. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Százmilliárd forintos, ötvenszázalékos kamattámogatású hitelkeret bevezetését tervezi január elsejétől az agrártárca, amely közvetlenül az európai uniós csatlakozás előtt segítheti a mezőgazdasági gazdálkodókat például a forgóeszközök pótlásában, valamint a versenyképességet növelő fejlesztésekben. Erről a hét során beszélt Németh Imre földművelésügyi miniszter egy vidéki fórumon. A bejelentés üdvözölte Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) elnöke, de hangsúlyozta, az elgondolást csak abban az esetben fogadják el, ha minden agrártermelő számára elérhető lesz ez a juttatás.
Ha a támogatáshoz nem rendel az agrártárca legalább nyolcvanszázalékos állami garanciát, akkor ez az összeg csak egy szűk, kiválasztott réteg számára jelent támogatást, szemben a többségben lévő kicsikkel – húzta alá az elnök.
Ugyancsak az állami támogatást hiányolta a hitelkeret mellől Medgyasszay László, az MDF agrárszakértője, és szerinte az ötvenszázalékos kamattámogatás sem tűnik elegendőnek. Emellett egyáltalán nem tudni, hogy milyen feltételekkel lehet igényelni a hitelt. Az MDF már március 3-án jelezte, hogy szükséges lenne egy kedvező, 15-20 éves futamidejű hitelkonstrukció bevezetése, amelyhez minimum nyolcvanszázalékos állami garanciát is rendelnének, a kamattámogatás mértéke pedig akkora lenne, hogy a tényleges kamat nagysága 2-3 százalék körül alakulna.
Olyan garancia kell, amely nem terheli meg a gazdálkodók vagyonát – házát, földjét –, hanem elfogadja biztosítékul a beruházást – mondta Medgyasszay. Hozzátette: el kellene kerülni azt, ami az aszálykárigénylésnél tapasztalható, hogy a bankok a kicsikkel, az egy-két millió forintot igénylőkkel nem foglalkoznak.
Az összeg nagyságáról a képviselő úgy nyilatkozott, hogy a százmilliárd kezdésnek elég lesz, de a hitelkeretet nyitva kellene hagyni. Az összeg, figyelembe véve, hogy az uniós támogatási pénzek első feléhez és a nemzeti támogatáshoz is augusztus végén juthatnak hozzá a termelők, kevés. Ezért – és ezt Jakab István is hangsúlyozta – május elsejéig fenn kellene tartani az itthon bevett agrártámogatások folyósítását. Ha azt az agrártárca nem teszi meg, akkor hatvanmilliárd forinttól fosztja meg a magyar mezőgazdaságot – figyelmeztetett Medgyasszay –, mert az első négy hónapban átlagosan ekkora támogatást hívtak le évekre visszamenőleg a gazdálkodók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.