Atomtemető még nincs, a pénz már csordogál

Kivárnak az érintett települések polgármesterei, s egyelőre támogatják a baranyai Boda térségében megkezdett kutatást, amely azt tárja fel, alkalmas-e a kőzet nagy radioaktivitású atomhulladék tárolására. A hat község vezetői a majdani atomtemető megépítése fejében jelentős összegű kárpótlásra számítanak.

Derek András
2003. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról tegnapi lapunkban beszámoltunk, ötéves programban, tízmilliárd forintért folytat kutatásokat a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht. a Baranya megyei Boda térségében. Azt vizsgálják, hogy a kőzet megfelel-e nagy radioaktivitású atomhulladék tárolására. A kutatás részeként az első ütemben mélygeológiai laboratóriumot építenek a területen.
Szükségtelen és értelmetlen nagy aktivitású radioaktívhulladék-tárolót építeni Magyarországon – szögezte le Illés Zoltán, a Fidesz zöldtagozatának alelnöke. Szerinte az atomtemetők létesítésének ügye csak arra jó, hogy egy jól körülhatárolható érdekcsoport rengeteg közpénzt tegyen zsebre. Egy friss közvélemény-kutatás eredménye azt mutatja, hogy a környékbeliek ötvenhat százaléka elutasítja az atomtemető építésének tervét.
A környező települések polgármesterei viszont nem ellenzik a kutatást, szerintük ezt nem is kell akadályozni, mert úgy vélik, a majdani lerakóról úgy sem csak szakmai szempontok alapján dönt a későbbiekben az Országgyűlés, hanem népszavazást is kiírnak. A közvetlenül érintett hat település – Boda, Cserkút, Kővágótöttös, Kővágószőlős, Bakonya és Hetvehely – közösen létrehozta a Nyugat-Mecsek Információs Társulást.
– Évente több millió forintot kapunk arra a célra, hogy megfelelően tájékoztatni tudjuk a lakosságot a kutatás menetéről és az újabb információkról – nyilatkozta lapunknak Kovács Győző, Boda polgármestere, a társulás vezetője. – Egyetértünk a területen folyó vizsgálatokkal, annál is inkább, mert a radioaktívhulladék-tároló esetleges megépülése csaknem negyven év múlva lesz esedékes a jelenlegi tender szerint.
A hat település polgármesterei között egyértelmű a konszenzus, olyannyira, hogy ha a jövőben a helybéliek rábólintanak a lerakó megépítésére, azt is támogatnák. – Ebben az esetben természetesen jelentős kompenzációt fogunk követelni, ami munkahelyeket, utakat, csatornákat vagy akár olcsóbb áramot jelent – tette hozzá Kovács Győző.
A társulásban nem szereplő Szentlőrinc polgármestere, Győrvári Márk a Magyar Nemzetnek elmondta: egyelőre kivárnak, mert ameddig nincs hiteles adat a tervezett lerakóról, addig nem akarnak érdemben foglalkozni a témával.
Ferencz Judit, a Dél-Dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség illetékese közölte, hogy csak a teljes kutatási dokumentáció ismeretében tudnak nyilatkozni arról, hogy kiadhatják-e az engedélyeket a majdani lerakó építésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.