Az ügyészség a szocialisták célpontja

Tegnap a parlamentben is folytatódott a vita a K&H-ügyben folyó eljárásról. Demeter Ervin (Fidesz) az ügyészség befolyásolásának szándékával vádolta meg a szocialistákat. Juhász Gábor (MSZP) azért vonta kérdőre a Belügyminisztériumot, mert az egyik vádlottat, Rejtő E. Tibort az ügyészség a rendőrség „kizárásával” hallgatta meg.

Czirják Imre
2003. 10. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Juhász Gábor azonnali kérdéssel fordult a Belügyminisztériumhoz K&H-ügyben. A szocialista frakcióvezető-helyettes azért szólalt fel, mert múlt hét csütörtökön az ügyészség elszállította a rendőrségi fogdából Rejtő E. Tibort, a K&H bank volt vezérigazgatóját, akit sikkasztással gyanúsítanak. Juhász elmondása szerint épp akkor vitték el Rejtőt, amikor a rendőrség megpróbálta kihallgatni.
– Mi az igazság Rejtő E. Tibor elrejtésével kapcsolatban? – kérdezte a képviselő. – Kapcsolatban van-e egy 2001 őszén történt üggyel, melynek szálai magasra vezetnek? – kérdezte. Pál Tibor, a Belügyminisztérium politikai államtitkára így kezdte válaszát: a rendőrség szervezett bűnözés elleni hatósága október 9-én, fél kettőre tervezte Rejtő kihallgatását.

Az ügyészség ekkor kérte ki a rendőrségtől arra hivatkozva, hogy fogva tartásának körülményeiről szeretnének vizsgálódni. A rendőrség Rejtő E. ügyészségi kihallgatásáról október 10-én, másnap értesült, amikor felhívták a Fővárosi Főügyészséget. Rejtő E. Tibort nem szállították vissza a rendőrségi fogdába, azóta egy fővárosi büntetés-végrehajtási intézetben tartják fogva. A Belügyminisztérium politikai államtitkára nem nevezte szokványosnak az eljárást. Szerinte az ügyészség azzal, hogy nem egyeztetett a vádlott kihallgatásáról, megkerülte a rendőrséget.
Demeter Ervin (Fidesz) szerint az MSZP ismét támadja a demokratikus intézményrendszert, amikor a szocialisták frakcióvezető-helyettese konkrét igényeit fogalmazza meg elvárásként az ügyészséggel szemben. – A köztársaság nem tévesztendő össze a népköztársasággal – hangsúlyozta Demeter. Azt kérdezte Juhász Gábortól, hogy K&H-ügyben miért nem szembesíti korábbi kijelentéseivel Medgyessy Péter miniszterelnököt, aki azt állította, hogy az általa vezetett Inter-Európa Bank értesítette a pénzmosásgyanús ügyletekről a rendőrséget. Ezzel szemben a múlt héten a bank két pénztárosát is gyanúsítottként hallgatták ki, mert nem jelentették ezeket a bűncselekménygyanús pénzfelvételeket. Szerinte a szocialisták azért idegesek az ügyészség eljárása miatt, mert van félnivalójuk Rejtő E. Tibor vallomásától.
– Az ügyészség nem a kormány alá tartozó szervezet – reagált Kiss Péter, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, ezért úgy találta: nem áll módjában válaszolni az ellenzéki képviselő kérdésére. Úgy vélte: bármely képviselőnek joga van elmondania véleményét az ügyészség munkájával kapcsolatban. Demeter Ervin viszonválaszában újszerűnek nevezte a kormány távolságtartását. Emlékeztetett arra: a kormányfő nemrég hívta össze és utasította a nyomozó hatóságok képviselőit a K&H-ügyben.
Polt Péter legfőbb ügyész a parlamentben újságírók kérdésére közölte: biztos abban, hogy a Fővárosi Főügyészség a törvényes keretek között, szakszerűen járt el Rejtő E. Tibor ügyében. Azt a felvetést, miszerint valóban Rejtő kérte-e, hogy az ügyészségen hallgassák meg, a legfőbb ügyész azzal hárította el, az eljárásban a Fővárosi Főügyészség érdekelt. Hozzátette: az egyes nyomozati cselekményekért, illetve a nyomozás felügyeletéért a Fővárosi Főügyészség felel. Polt leszögezte, nem ismeri az eset körülményeit, ám azt jelezte: a büntetés-végrehajtási intézeteket, illetve a rendőrségi fogdákat az ügyészség ellenőrzi. A lebonyolítás módja – fűzte hozzá – aligha a legfőbb ügyész kompetenciája. Kijelentette: ebben az ügyben nem adott konkrét utasítást. – – Folyamatban lévő ügyekben nem adok olyan utasítást, ami befolyásolná az ügyet, erre megvannak a megfelelő hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészi szervek – fogalmazott.
***
Leszavazás. Ismét elutasította az Országgyűlés többsége Polt Péter legfőbb ügyész válaszát. Ezúttal Világosi Gábor (SZDSZ) interpellálta a legfőbb ügyészt a Millenáris Kht. ügyében. A honatya „Ügyvezető Jánosról” szóló tanmesével idézte fel az esetet. Polt Péter válaszában hangsúlyozta: ha egy konkrét ügyről van szó, leszögezhető, hogy az ügyészség az alkotmányos előírások és a törvényesség talaján jár el minden esetben. A T. Ház a koalíciós pártok szavazataival elutasította Polt válaszát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.