Juhász Gábor azonnali kérdéssel fordult a Belügyminisztériumhoz K&H-ügyben. A szocialista frakcióvezető-helyettes azért szólalt fel, mert múlt hét csütörtökön az ügyészség elszállította a rendőrségi fogdából Rejtő E. Tibort, a K&H bank volt vezérigazgatóját, akit sikkasztással gyanúsítanak. Juhász elmondása szerint épp akkor vitték el Rejtőt, amikor a rendőrség megpróbálta kihallgatni.
– Mi az igazság Rejtő E. Tibor elrejtésével kapcsolatban? – kérdezte a képviselő. – Kapcsolatban van-e egy 2001 őszén történt üggyel, melynek szálai magasra vezetnek? – kérdezte. Pál Tibor, a Belügyminisztérium politikai államtitkára így kezdte válaszát: a rendőrség szervezett bűnözés elleni hatósága október 9-én, fél kettőre tervezte Rejtő kihallgatását.
Az ügyészség ekkor kérte ki a rendőrségtől arra hivatkozva, hogy fogva tartásának körülményeiről szeretnének vizsgálódni. A rendőrség Rejtő E. ügyészségi kihallgatásáról október 10-én, másnap értesült, amikor felhívták a Fővárosi Főügyészséget. Rejtő E. Tibort nem szállították vissza a rendőrségi fogdába, azóta egy fővárosi büntetés-végrehajtási intézetben tartják fogva. A Belügyminisztérium politikai államtitkára nem nevezte szokványosnak az eljárást. Szerinte az ügyészség azzal, hogy nem egyeztetett a vádlott kihallgatásáról, megkerülte a rendőrséget.
Demeter Ervin (Fidesz) szerint az MSZP ismét támadja a demokratikus intézményrendszert, amikor a szocialisták frakcióvezető-helyettese konkrét igényeit fogalmazza meg elvárásként az ügyészséggel szemben. – A köztársaság nem tévesztendő össze a népköztársasággal – hangsúlyozta Demeter. Azt kérdezte Juhász Gábortól, hogy K&H-ügyben miért nem szembesíti korábbi kijelentéseivel Medgyessy Péter miniszterelnököt, aki azt állította, hogy az általa vezetett Inter-Európa Bank értesítette a pénzmosásgyanús ügyletekről a rendőrséget. Ezzel szemben a múlt héten a bank két pénztárosát is gyanúsítottként hallgatták ki, mert nem jelentették ezeket a bűncselekménygyanús pénzfelvételeket. Szerinte a szocialisták azért idegesek az ügyészség eljárása miatt, mert van félnivalójuk Rejtő E. Tibor vallomásától.
– Az ügyészség nem a kormány alá tartozó szervezet – reagált Kiss Péter, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, ezért úgy találta: nem áll módjában válaszolni az ellenzéki képviselő kérdésére. Úgy vélte: bármely képviselőnek joga van elmondania véleményét az ügyészség munkájával kapcsolatban. Demeter Ervin viszonválaszában újszerűnek nevezte a kormány távolságtartását. Emlékeztetett arra: a kormányfő nemrég hívta össze és utasította a nyomozó hatóságok képviselőit a K&H-ügyben.
Polt Péter legfőbb ügyész a parlamentben újságírók kérdésére közölte: biztos abban, hogy a Fővárosi Főügyészség a törvényes keretek között, szakszerűen járt el Rejtő E. Tibor ügyében. Azt a felvetést, miszerint valóban Rejtő kérte-e, hogy az ügyészségen hallgassák meg, a legfőbb ügyész azzal hárította el, az eljárásban a Fővárosi Főügyészség érdekelt. Hozzátette: az egyes nyomozati cselekményekért, illetve a nyomozás felügyeletéért a Fővárosi Főügyészség felel. Polt leszögezte, nem ismeri az eset körülményeit, ám azt jelezte: a büntetés-végrehajtási intézeteket, illetve a rendőrségi fogdákat az ügyészség ellenőrzi. A lebonyolítás módja – fűzte hozzá – aligha a legfőbb ügyész kompetenciája. Kijelentette: ebben az ügyben nem adott konkrét utasítást. – – Folyamatban lévő ügyekben nem adok olyan utasítást, ami befolyásolná az ügyet, erre megvannak a megfelelő hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészi szervek – fogalmazott.
***
Leszavazás. Ismét elutasította az Országgyűlés többsége Polt Péter legfőbb ügyész válaszát. Ezúttal Világosi Gábor (SZDSZ) interpellálta a legfőbb ügyészt a Millenáris Kht. ügyében. A honatya „Ügyvezető Jánosról” szóló tanmesével idézte fel az esetet. Polt Péter válaszában hangsúlyozta: ha egy konkrét ügyről van szó, leszögezhető, hogy az ügyészség az alkotmányos előírások és a törvényesség talaján jár el minden esetben. A T. Ház a koalíciós pártok szavazataival elutasította Polt válaszát.

Veszélyes pók jelent meg Magyarországon