Bécsi párbeszéd Koszovóról

Tudósítónktól
2003. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csonka összetételű küldöttségekkel, de mégis megkezdődött tegnap a bécsi párbeszéd Pristina és Belgrád között. Ilyen szintű találkozó még nem volt a délszláv válság kirobbanása óta. A szerb felet Zoran Zsivkovics miniszterelnök és Nebojsa Csovics kormányfőhelyettes, a koszovói albánokat pedig Ibrahim Rugova elnök és Nexhat Daci parlamenti elnök képviseli. Az asztalnál helyet foglal még Harri Holkeri, a koszovói ENSZ-igazgatás (UNMIK) vezetője, s az ENSZ, a EU, az EBESZ, a NATO, az összekötő csoport és az Egyesült Államok, valamint a vendéglátó Ausztria rangos képviselői.
A tárgyalásokat megnyitó Wolfgang Schüssel osztrák kancellár kifejezte reményét, hogy a párbeszéd hozzájárul a térség nyugalmának helyreállításához. Valamennyi résztvevő – a belgrádiak, pristinaiak és nemzetköziek egyaránt – elégedetten nyilatkozott a tárgyalások megnyitásáról, pedig közvetlen párbeszéd nem jött létre a felek között. Igaz, a szerbek nehezményezték, hogy a pristinai küldöttségnek nincs szerb tagja, tehát nem tükrözi a tartomány többnemzetiségű voltát. Mellesleg Szerbia-Montenegró is többnemzetiségű, s ez sem világlott ki a belgrádi delegáció összetételéből. Az albánok pedig azzal vádolták meg Belgrádot, hogy Koszovóban párhuzamos hatalom kiépítésén munkálkodik.
Az óvatos pengeváltás azonban nem kérdőjelezi meg az általános értékelést, hogy a legnagyobb siker mégiscsak az, hogy egyáltalán létrejött a dialógus. A résztvevők megállapodtak, hogy november folyamán munkacsoportokat alakítanak a napirenden szereplő négy kérdéskör – a menekültek hazatérése, az eltűntek sorsának tisztázása, valamint a közlekedés és a energetika problémája – megoldásának felkutatására. Hogy mikor sikerül rendezni e kérdéseket, a testületek tagjaitól függ, mondta Holkeri sajtóértekezleten.
A nemzetközi szervezetek képviselői sajnálatuknak adtak hangot, amiért nem jött el a találkozó valamennyi résztvevője. Szvetozar Marovics, Szerbia-Montenegró elnöke az utolsó pillanatban mondta le részvételét, s úgy volt, hogy Belgrádból senki nem utazik Bécsbe. Mindenki tudta azonban, hogy Zsivkovicsék nem engedhetik meg maguknak, hogy miattuk következzen be a kudarc, amivel magukra vonták volna a nemzetközi közösség rosszallását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.