Belgrád megértésre számított a jelenlegi politikai helyzetben, amikor megkezdődött a párbeszéd Pristinával és indul a választási kampány, s amikor bizalmi szavazást kezdeményeztek a kormány ellen, fogalmazott a kormányfő-helyettes. A fenti nyilatkozat a legenyhébb belgrádi reagálás arra, hogy a nemzetközi törvényszék hétfőn közzétette a vádiratokat Nebojsa Pavkovics volt vezérkari főnök, Vladimir Lazarevics nyugalmazott tábornokok, valamint Szreten Lukics és Vlasztimir Djordjevics rendőrtábornokok ellen. A négy főtisztet a Koszovóban 1999-ben elkövetett háborús bűncselekményekkel vádolják.
Kevésbé volt visszafogott Dusan Mihajlovics belügyminiszter, aki kijelentette, hogy nem adja a tábornokokat. – Tiszteletben tartom a kormány döntését, de nem én leszek az a miniszter, aki kiszolgáltatja Lukicsot és Lazarevicset Hágának – közölte. Nagy elismeréssel szólt Lukicsról. Ő volt a jobbkeze a rendőrség megreformálásakor, és valóságos hős abban az akcióban, amelyet Zoran Djindjics miniszterelnök elleni merénylet után indítottak az alvilág felszámolására. Mihajlovics üzenete egyértelmű: Carla del Ponte főügyész ne számítson arra, hogy a szerb tábornokok hamarosan a scheveningeni fogdába kerülnek.
Zoran Zsivkovics szerb miniszterelnök budapesti útja előtt úgy nyilatkozott, hogy a vádlottak kiszolgáltatása nem tartozik kormánya prioritásai közé. „Nem várható gyors letartóztatási akció” – tette hozzá tévényilatkozatában. A hágai lépést a szerb reformokra mért súlyos csapásnak értékelte, s feltette a kérdést: miért éppen a bécsi tárgyalásokat követően, a választási kampány előtt és a bizalmatlansági indítványról szóló vita kellős közepén folyamodott a törvényszék e lépéshez? Elmondta, hogy Carla del Ponte belgrádi látogatása idején nem volt hajlandó átvenni a vádiratokat. Egy korábbi megállapodás értelmében ugyanis – hangoztatta Zsivkovics – a hágai ügyészségnek nem lenne szabad újabb vádakat emelnie. A kormányfő szerint Mladicsnak és Karadzsicsnak Hágában a helye, de a többi szerb vádlott felett Szerbiában kell ítélkezni. Belgrád be fogja bizonyítani, hogy Mladics nincs az országban, mondta a kormányfő, tehát a szerb rendőrség nem is tudja kézre keríteni.
Szerbiában közben katonatiszteket ítéltek el koszovói gyilkosságokért. Hágában pedig folytatódott a Milosevics-per. A tanúk megerősítették: Szlobodan Milosevics rendelte el a szerb szabadcsapatok küldését Horvátországba, Boszniában pedig a jugoszláv hadsereg volt a szerb paramilitáris erők logisztikai támogatója.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó