Belgrád kifogásolja a hágai vádemelést

A hágai vádemelés – illetve a vádiratok nyilvánossá tétele – meglepte a szerb kormányt – fogalmazott Zsarko Koracs miniszterelnök-helyettes. Szerbia ugyanis legkevésbé sem várta el a jelen helyzetben, hogy a hágai törvényszék négy tábornokot perbe fog.

Sebestyén Imre
2003. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belgrád megértésre számított a jelenlegi politikai helyzetben, amikor megkezdődött a párbeszéd Pristinával és indul a választási kampány, s amikor bizalmi szavazást kezdeményeztek a kormány ellen, fogalmazott a kormányfő-helyettes. A fenti nyilatkozat a legenyhébb belgrádi reagálás arra, hogy a nemzetközi törvényszék hétfőn közzétette a vádiratokat Nebojsa Pavkovics volt vezérkari főnök, Vladimir Lazarevics nyugalmazott tábornokok, valamint Szreten Lukics és Vlasztimir Djordjevics rendőrtábornokok ellen. A négy főtisztet a Koszovóban 1999-ben elkövetett háborús bűncselekményekkel vádolják.
Kevésbé volt visszafogott Dusan Mihajlovics belügyminiszter, aki kijelentette, hogy nem adja a tábornokokat. – Tiszteletben tartom a kormány döntését, de nem én leszek az a miniszter, aki kiszolgáltatja Lukicsot és Lazarevicset Hágának – közölte. Nagy elismeréssel szólt Lukicsról. Ő volt a jobbkeze a rendőrség megreformálásakor, és valóságos hős abban az akcióban, amelyet Zoran Djindjics miniszterelnök elleni merénylet után indítottak az alvilág felszámolására. Mihajlovics üzenete egyértelmű: Carla del Ponte főügyész ne számítson arra, hogy a szerb tábornokok hamarosan a scheveningeni fogdába kerülnek.
Zoran Zsivkovics szerb miniszterelnök budapesti útja előtt úgy nyilatkozott, hogy a vádlottak kiszolgáltatása nem tartozik kormánya prioritásai közé. „Nem várható gyors letartóztatási akció” – tette hozzá tévényilatkozatában. A hágai lépést a szerb reformokra mért súlyos csapásnak értékelte, s feltette a kérdést: miért éppen a bécsi tárgyalásokat követően, a választási kampány előtt és a bizalmatlansági indítványról szóló vita kellős közepén folyamodott a törvényszék e lépéshez? Elmondta, hogy Carla del Ponte belgrádi látogatása idején nem volt hajlandó átvenni a vádiratokat. Egy korábbi megállapodás értelmében ugyanis – hangoztatta Zsivkovics – a hágai ügyészségnek nem lenne szabad újabb vádakat emelnie. A kormányfő szerint Mladicsnak és Karadzsicsnak Hágában a helye, de a többi szerb vádlott felett Szerbiában kell ítélkezni. Belgrád be fogja bizonyítani, hogy Mladics nincs az országban, mondta a kormányfő, tehát a szerb rendőrség nem is tudja kézre keríteni.
Szerbiában közben katonatiszteket ítéltek el koszovói gyilkosságokért. Hágában pedig folytatódott a Milosevics-per. A tanúk megerősítették: Szlobodan Milosevics rendelte el a szerb szabadcsapatok küldését Horvátországba, Boszniában pedig a jugoszláv hadsereg volt a szerb paramilitáris erők logisztikai támogatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.